Թաիլանդը և Կամբոջան սկսել են վիճելի սահմանի երկայնքով հետ քաշել զենքերը
Թաիլանդը և Կամբոջան սկսել են վիճելի սահմանի երկայնքով հետ քաշել ծանր զինամթերքը և իրականացնել ականազերծման գործողություններ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ նշելով, որ նշված քայլերն իրականացվում են որպես նախորդ շաբաթ հրադադարի երկարաձգման մասին համաձայնության ստորագրմանը հաջորդած գործընթաց։
Թաիլանդի կառավարության խոսնակ Սիրիպոնգ Անգկասակուլկիատը հայտարարել է, որ իրենք չեն ազատի հակամարտության մեկնարկից ի վեր իրենց մոտ պահվող 18 կամբոջացի զինվորներին և չեն վերաբացի սահմանային անցակետերը, մինչև չհավաստիանան, որ Կամբոջան պահպանում է հրադադարը։
Իսկ Թաիլանդի պաշտպանության նախարարության խոսնակ Սուրասանտ Կոնգսիրին հրավիրված մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ սահմանի երկայնքով սկսվել են ականազերծման գործողությունները։ «Մենք ակնկալում ենք, որ ծանր զինամթերքի դուրսբերումը կավարտվի մինչև տարեվերջ», - նոյեմբերի 3-ին ասել է Սուրասանտը։

Таиланд и Камбоджа начали отвод тяжёлого вооружения от спорной границы
Таиланд и Камбоджа начали отвод тяжёлого вооружения и разминирование вдоль спорной границы. Как передает “Арменпресс” со ссылкой на Reuters, эти шаги предпринимаются в рамках процесса, следующего за подписанием соглашения о продлении режима прекращения огня на прошлой неделе.
Официальный представитель правительства Таиланда Сирипонг Ангкасакулкиат заявила, что правительство не освободит 18 камбоджийских военнослужащих, задержанных с начала конфликта, и не откроет пограничные переходы, пока не удостоверится в соблюдении Камбоджей режима прекращения огня.
Представитель Министерства обороны Таиланда Сурасант Конгсири заявил на пресс-конференции, что на границе начались работы по разминированию. “Мы ожидаем, что отвод тяжёлого вооружения будет завершён к концу года”, — заявил Сурасант Конгсири 3 ноября.