Հայաստանում հանցագործությունների մեջ փոքր տոկոս են կազմում պլանավորված լուրջ հանցագործությունները
Հայաստանում վիճակագրական պատկերում շատ փոքր տոկոս են կազմում այնպիսի հանցագործությունները, որոնք պլանավորված են:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանն ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «2026թ պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի նախնական քննարկումներում:
«Հայաստանի Հանրապետությունն աչքի չի ընկնում կազմակերպված, նախապատրաստված լուրջ հանցագործությունների վիճակագրությամբ: Մեր վիճակագրական պատկերում շատ փոքր տոկոս են կազմում այնպիսի հանցագործությունները, որոնք պլանավորված են: Առավելապես սպանությունների ընդհանուր պատկերում նկատում ենք այնպիսի դեպքերը, որոնք պահի ազդեցության տակ առաջացած վիճաբանության շարունակություն են»,-ասաց նախարարը:

Crimes that are premeditated make up only a very small percentage of offenses in Armenia, Interior Minister Arpine Sargsyan said Monday.
“Armenia does not stand out in terms of organized or premeditated serious crimes,” she told lawmakers during a joint committee meeting on the 2026 state budget bill.
“In our statistics, only a very small percentage of crimes are preplanned. In most homicide cases, we observe that they occur as a continuation of disputes that arise in the heat of the moment,” the minister said.