Պետք է թափանցիկ լինի, թե որ դեպքում Ոստիկանությունը կարող է ուժ կիրառել. Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանում քաղաքացիների համար պետք է թափանցիկ լինի, թե որ դեպքերում Ոստիկանությունը, Ոստիկանության նորաստեղծ գվարդիան կարող են ուժ կիրառել. դա պետք է հստակ լինի նաև Ոստիկանության ծառայողի համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության գվարդիայի գործարկման միջոցառմանն ունեցած ելույթում։
«Քաղաքացիների համար պետք է թափանցիկ լինի, թե որ դեպքում և ինչ պայմաններում Ոստիկանությունն ու Ոստիկանության գվարդիան կարող են ուժ կիրառել: Ոստիկանության ծառայողի համար էլ պետք է թափանցիկ լինի: Ոստիկանության ծառայողն էլ պետք է իմանա, թե որն է ուժի կիրառման իրադրությունը, որ իր մեջ էլ մտավախություն, հարց չլինի՝ ինքը տվյալ դեպքում գործո՞ւմ է համաձայն օրենքի, թե՞ ոչ: Սա ճանապարհ է, որ պետք է անցնենք: Իհարկե, մեր կանխավարկածն այն է, որ Հայաստանում ուժ կամ չպետք է կիրառվի, կամ դա պետք է տեղի ունենա չափազանց հազվադեպ»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը հավատացրեց՝ եթե չլինի Ոստիկանության գվարդիա, ուժային կառույցներ, որոնք ի վիճակի են անհրաժեշտ դեպքում ուժ կիրառել, այդ դեպքում երկրում իրավակարգը պարզապես հնարավոր չի լինի:
Խոսելով ՆԳՆ համակարգում ընթացող բարեփոխումների մասին՝ Փաշինյանը շեշտեց, որ բարեփոխումների գործընթացի մեջ շատ նրբություններ կան, որոնց անընդհատ պետք է անդրադառնալ՝ սկսած արտաքին տեսքից, վերջացրած ֆիզիկական, հոգեբանական պատրաստվածությամբ, քաղաքացիների հետ հարաբերվելու դեմքի արտահայտությամբ և այլն:
Փաշինյանը նկատեց՝ որքան շատ նրբություններ են սկսում նկատել, այդքան հաջող է ընթանում բարեփոխումը: «Դա նման է ճանապարհի: Դու գտնվում են շրջադարձի առջև, չգիտես, թե շրջադարձից այն կողմ ինչ տեսադաշտ է բացվելու: Եվ, եթե այդ տեսարանը, որն անծանոթ է քեզ, բացվել է, նշանակում է՝ դու հաջողություն ունես, հասել ես շրջադարձին»,-նշեց վարչապետը:
Նա շեշտեց՝ ՆԳՆ-ում, ոստիկանության ծառայության մեջ, ընդհանրապես ՀՀ կյանքում նոր ու անծանոթ տեսարաններ են բացվում: Երբեմն այդ տեսարանները նոր օրակարգեր են բերում:
Փաշինյանը նշեց, որ Ոստիկանության գվարդիայի ծառայողների տեսարանը ևս իր հետ նոր հարցեր է բերում: «Նոր հագուստ, նոր տրանսպորտային միջոցներ, նոր բովանդակություն, ուժի կիրառման նոր ստանդարտ: Այդ ամեն ինչը պետք է փորձարկվի: Եվ դրանք իրենց հետ բերելու են նոր հարցեր, օրինակ՝ ինչքանով է այդ հագուստը հարմար»,-ասաց վարչապետը:
Նա կարևորեց չվարանել ու 1 ամսից ևս ծառայողներին հարցնել, նրանց հետ հաղորդակցության մեջ լինել՝ շեշտելով, որ ծառայությունն առաջին հերթին հենց ծառայողներին պետք է հարմար լինի:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նոյեմբերի 1-ին մասնակցել է Հ ՆԳՆ ոստիկանության գվարդիայի գործարկման հանդիսավոր միջոցառմանը, որի ժամանակ հանդես է եկել ելույթով։ Վարչապետը ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանի ուղեկցությամբ ծանոթացել է նորաստեղծ Ոստիկանության գվարդիայի հնարավորություններին։

Должно быть прозрачно, в каких случаях Полиция может применять силу: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что гражданам Армении должно быть ясно, в каких случаях полиция, а именно недавно созданная Полицейская гвардия, может применять силу. Это также должно быть понятно сотруднику полиции.
Как передает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян, выступая на церемонии запуска Полицейской гвардии МВД РА.
«Для граждан должно быть прозрачно, в каких случаях и при каких условиях полиция и Полицейская гвардия могут применять силу. Это также должно быть прозрачно для полицейского. Полицейский также должен знать, какова ситуация с применением силы, чтобы у него не возникало страха или сомнений, действует ли он в соответствии с законом в данном случае или нет. Это путь, который мы должны пройти. Конечно, мы исходим из того, что сила в Армении либо не должна применяться вообще, либо должна применяться крайне редко», — сказал Пашинян.
Премьер-министр заверил, что если не будет Полицейской гвардии, силовых структур, способных в случае необходимости применить силу, то закон и порядок в стране просто невозможны.
Говоря о текущих реформах в системе МВД, Пашинян подчеркнул, что в процессе реформ есть много нюансов, которые необходимо постоянно учитывать - начиная от внешнего вида, заканчивая физической и психологической подготовкой, выражением лица при контакте с гражданами и т. д.
Пашинян отметил, что чем больше нюансов люди начинают замечать, тем успешнее реформа. «Это как дорога. Ты оказываешься повороте, не знаешь, какой вид откроется за поворотом. И если этот незнакомый тебе вид открылся, значит, ты успешен, ты достиг поворотного пункта», — отметил премьер-министр.
Он подчеркнул, что в МВД, полиции и в жизни Армении в целом открываются новые, незнакомые картины. Иногда эти картины порождают и новые повестки дня.
Пашинян отметил, что появление Полицейской гвардии также порождает новые вопросы. «Новая форма, новые транспортные средства, новое содержание, новые стандарты применения силы. Всё это необходимо опробовать. И вместе с этим возникнут и новые вопросы, например, насколько удобна эта форма», — сказал премьер-министр.
Он подчеркнул важность того, чтобы не стесняться и пообщаться с сотрудниками через месяц, а также поддерживать с ними связь, особо отметив, что служба должна быть в первую очередь удобной для сотрудников.
Премьер-министр Никол Пашинян принял участие в церемонии запуска Полицейской гвардии МВД, в ходе которой выступил с речью. В сопровождении министра внутренних дел Арпине Саргсян премьер-министр ознакомился с техническими средствами Полицейской гвардии.