ՀՀ ԲՏԱ նախարարը հանդիպել է Amazon Web Services ընկերության ներկայացուցչի հետ
Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանն ընդունել է Amazon Web Services (AWS) ընկերության Եվրոպայի անվտանգության կարգավորման հարցերով զբաղվող խմբի ղեկավար Էնդրյու Վենեկոտերի և Միջերկրական Եվրոպայի տարածաշրջանի գլխավոր իրավաբան Մերի Կորչիոնեի գլխավորած պատվիրակությանը։
Նշվում է, որ հանդիպման նպատակն էր քննարկել տեխնոլոգիական ոլորտում իրականացվող օրենսդրական բարեփոխումները, մասնավորապես, AWS-ի գլոբալ փորձագիտությունը և կիբեռանվտանգության կառավարման վերաբերյալ առաջարկությունները, ինչպես նաև խթանել փոխշահավետ համագործակցությունը և նորարարական նախագծերի իրականացումը։
Իր խոսքում նախարար Հայրապետյանն ընդգծել է AWS-ի հետ համագործակցության կարևորությունը՝ Հայաստանի տեխնոլոգիական էկոհամակարգի զարգացման և միջազգային գործընկերությունների ընդլայնման տեսանկյունից։
AWS-ի Եվրոպայի անվտանգության կարգավորման հարցերով զբաղվող խմբի ղեկավար Էնդրյու Վենեկոտերն իր հերթին ներկայացրել է ընկերության փորձը՝ սեփական ենթակառուցվածքների և հաճախորդների կիբեռպաշտպանության ապահովման, ինչպես նաև տվյալների քաղաքականության և արհեստական բանականության (ԱԲ) կիրառման ոլորտներում։
Քննարկումների ընթացքում կողմերն անդրադարձ են կատարել համաշխարհային տեխնոլոգիական միտումներին, տարբեր ոլորտներում ամպային ծառայությունների ներդրման հնարավորությունների ընդլայնմանը, ինչպես նաև թվային ինքնիշխանության մոդելին և AWS European Sovereign Cloud-ին։
Նախարարն ընդգծել է, որ AWS-ի Եվրոպական ինքնիշխան ամպային ծառայությունը համապատասխանում է Հայաստանի ռազմավարական տեսլականին՝ համատեղելով տվյալների անվտանգությունը, նորարարական զարգացումները և տնտեսական առաջընթացը։
AWS-ի պատվիրակության ներկայացուցիչները բարձր են գնահատել Հայաստանի` թվայնացման ոլորտում արձանագրած կայուն և շարունակական առաջընթացը, ինչպես նաև նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառման ուղղությամբ տարվող հետևողական աշխատանքները:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ կողմերն ընդգծել են համագործակցությունը շարունակելու և համատեղ ծրագրերով Հայաստանի տեխնոլոգիական ներուժի իրացմանը նպաստելու կարևորությունը։

Министр высокотехнологичной промышленности Армении встретился с представителем Amazon Web Services
Министр высокотехнологичной промышленности (ВТП) Армении Мхитар Айрапетян принял делегацию во главе с руководителем Европейской группы регулирования безопасности Amazon Web Services (AWS) Эндрю Венекоттером и главным юридическим директором по региону Средиземноморья и Европы Мэри Корчионе.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Министерство ВТП РА, целью встречи было обсуждение законодательных реформ, реализуемых в технологической сфере, в частности, глобальной экспертизы и рекомендаций AWS по управлению кибербезопасностью, а также содействие взаимовыгодному сотрудничеству и реализации инновационных проектов.
Министр Айрапетян подчеркнул важность сотрудничества с AWS для развития технологической экосистемы Армении и расширения международного партнерства.
Руководитель группы регулирования европейской безопасности AWS Эндрю Венекоттер,в свою очередь, представил опыт компании в обеспечении киберзащиты собственной инфраструктуры и клиентов, а также в области политики данных и использования искусственного интеллекта (ИИ).
В ходе обсуждений стороны затронули мировые технологические тренды, расширение возможностей внедрения облачных сервисов в различных секторах, а также модель цифрового суверенитета и европейское суверенное облако AWS.
Министр подчеркнул, что услуга европейского суверенного облака AWS соответствует стратегическому видению Армении, сочетая безопасность данных, инновационные разработки и экономический прогресс.
Представители делегации AWS высоко оценили стабильный и непрерывный прогресс Армении в сфере цифровизации, а также последовательную работу по внедрению новейших технологий.
Подводя итоги встречи, стороны подчеркнули важность продолжения сотрудничества и содействия реализации технологического потенциала Армении посредством совместных проектов.