Պակիստանը փակել է օդային տարածքը Հնդկաստանում զորավարժությունների պատճառով
Պակիստանը որոշել է հոկտեմբերի 28-ի և 29-ի որոշակի ժամերի փակել իր օդային տարածքը Հնդկաստանի արևմտյան Ռաջաստանի և Գուջարաթի նահանգներում լայնածավալ զորավարժությունների պատճառով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է պակիստանյան The Nation պարբերականը։
Հնդկական լրատվամիջոցների տվյալներով՝ Հնդկաստանը պատրաստվում է հոկտեմբերի 30-ից մինչև նոյեմբերի 10-ը Պակիստանի հետ իր արևմտյան սահմանի երկայնքով անցկացնել «Տրիշուլ 2025» մարտական խոշոր վարժանքներ, որոնք կընդգրկեն ռազմածովային, ռազմաօդային և ցամաքային ուժերը։ Զորավարժություններին պատրաստվելիս Հնդկաստանի իշխանությունները նաև սահմանափակել են Գուջարաթի և Ռաջաստանի օդային տարածքի որոշ հատվածներ։
ՏԱՍՍ գործակալությունն իր հերթին հաղորդում է, որ հոկտեմբերի սկզբին Պակիստանը երկարաձգել էր հնդկական ինքնաթիռների թռիչքների արգելքն իր օդային տարածքում մինչև նոյեմբերի 23-ը: Արգելքը սահմանվել էր ապրիլի 24-ին՝ Ջամմու և Քաշմիրի Հնդկաստանի միութենական տարածքում տեղի ունեցած ահաբեկչական հարձակումից հետո, որի հետևանքով զոհվել էր Հնդկաստանի 25 քաղաքացի և մեկ նեպալցի: Հնդկաստանը հայտարարել էր, որ ապացույցներ ունի, որ Պակիստանի միջգերատեսչական հետախուզությունը ներգրավված է եղել հարձակման մեջ:
Հնդկաստանը նմանատիպ արգելք ունի Պակիստանի քաղաքացիական թռիչքների նկատմամբ:
Մայիսի 7-ի գիշերը հնդկական ուժերը սկսեցին «Սինդուր» գործողությունը՝ հարվածելով Պակիստանում ահաբեկիչների գտնվելու վայրերին: Պակիստանը պատասխանեց այս հարվածներին: Մայիսի 10-ին երկու կողմերը հայտարարեցին լիակատար հրադադարի մասին: Հնդիկ պաշտոնյաները հայտարարել են, որ «Սինդուր» գործողությունը կասեցվել է, բայց չի ավարտվել։

Пакистан закрыл воздушное пространство по причине военных учений Индии
Пакистан принял решение закрыть своё воздушное пространство на определённые часы 28 и 29 октября в связи с проведением там масштабных военных учений в западных штатах Индии Раджастхан и Гуджарат. Как передает Арменпресс, об этом сообщила пакистанская газета The Nation.
По данным индийских СМИ, Индия готовится провести с 30 октября по 10 ноября масштабные военные учения «Тришул-2025» вдоль своей западной границы с Пакистаном. В них будут задействованы военно-морские, военно-воздушные и сухопутные силы. В рамках подготовки к учениям индийские власти также ограничили некоторые участки воздушного пространства над Гуджаратом и Раджастханом.
Агентство ТАСС, в свою очередь, сообщило, что в начале октября Пакистан продлил запрет на полёты индийских самолётов в своём воздушном пространстве до 23 ноября. Запрет был введён 24 апреля после теракта на индийской союзной территории Джамму и Кашмир, в результате которого погибли 25 граждан Индии и один непалец. Индия заявила, что располагает доказательствами причастности к нападению Межведомственной разведки Пакистана.
В Индии действует аналогичный запрет на гражданские полёты из Пакистана.
В ночь на 7 мая индийские войска начали операцию «Синдур», нанеся удары по лагерям террористов на территории Пакистана. Пакистан ответил на эти удары. 10 мая обе стороны объявили о полном прекращении огня. Индийские официальные лица заявили, что операция «Синдур» приостановлена, но не завершена.