Բեռնափոխադրողների խնդիրը քննարկվում է Ռուսաստանի Դաշնության հետ. ԱԳ նախարար
Բեռնափոխադրող հայաստանցի վարորդների առջև առաջացող խնդիրները քննարկվում է Ռուսաստանի Դաշնության գործընկերների հետ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում «Հայաստանի Հանրապետության 2026 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Քննարկում ենք բեռնափոխադրումների և հայ վարորդների առջև առաջացող որոշակի խնդիրների հարցը։ Գիտենք, որ Ռուսաստանում 90 օր է սահմանված մուտքի թույլտվությունը։ Սա, իհարկե, հակասում է ԵԱՏՄ կարգավորումներին, բայց նման իրավիճակում են ոչ միայն հայաստանցի վարորդները, այլև ԵԱՏՄ մյուս անդամ պետությունների քաղաքացիները։ Հարցը քննարկվում է, և հուսանք առաջիկայում դրական լուծումներ կլինեն»,– ասաց Միրզոյանը։
Արտաքին գործերի նախարարը նաև ընդգծեց, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները մնում են ինտենսիվ ու կարևոր։
Նրա խոսքով՝ այս ընթացքում երկու երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաների, այդ թվում՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջև, տեղի են ունեցել մի քանի հանդիպումներ և հեռախոսազրույցներ։

The problems facing Armenian freight drivers due to new Russian entry regulations are under discussion with Moscow, Foreign Minister Ararat Mirzoyan said on Monday.
“We have been discussing the certain problems facing freight transport and Armenian drivers,” Mirzoyan said at a parliamentary committee hearing on the 2026 budget bill. “We know that the entry permit in Russia is set at 90 days. This, of course, contradicts Eurasian Economic Union regulations, but not only Armenian drivers are facing this issue, but also the nationals of the other Eurasian Economic Union member states. The issue is under discussion and we hope positive solutions will happen soon.”
He emphasized that the relations between Armenia and Russia remain “intensive and significant.”
He said that a number of meetings and phone calls have been held between officials from both sides, including PM Pashinyan and President Putin.