Բեռնափոխադրողների խնդիրը քննարկվում է Ռուսաստանի Դաշնության հետ. ԱԳ նախարար
Բեռնափոխադրող հայաստանցի վարորդների առջև առաջացող խնդիրները քննարկվում է Ռուսաստանի Դաշնության գործընկերների հետ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում «Հայաստանի Հանրապետության 2026 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Քննարկում ենք բեռնափոխադրումների և հայ վարորդների առջև առաջացող որոշակի խնդիրների հարցը։ Գիտենք, որ Ռուսաստանում 90 օր է սահմանված մուտքի թույլտվությունը։ Սա, իհարկե, հակասում է ԵԱՏՄ կարգավորումներին, բայց նման իրավիճակում են ոչ միայն հայաստանցի վարորդները, այլև ԵԱՏՄ մյուս անդամ պետությունների քաղաքացիները։ Հարցը քննարկվում է, և հուսանք առաջիկայում դրական լուծումներ կլինեն»,– ասաց Միրզոյանը։
Արտաքին գործերի նախարարը նաև ընդգծեց, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները մնում են ինտենսիվ ու կարևոր։
Նրա խոսքով՝ այս ընթացքում երկու երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաների, այդ թվում՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջև, տեղի են ունեցել մի քանի հանդիպումներ և հեռախոսազրույցներ։

Проблемы с грузоперевозками обсуждаются с РФ: глава МИД Армении
Проблемы, с которыми сталкиваются армянские водители-дальнобойщики, обсуждаются с коллегами из Российской Федерации. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в ходе обсуждения законопроекта «О государственном бюджете Республики Армения на 2026 год» в Национальном Собрании.
«Мы обсуждаем вопрос грузоперевозок и некоторые проблемы, с которыми сталкиваются армянские водители. Нам известно, что срок действия разрешения на въезд в Россию составляет 90 дней. Это, конечно, противоречит правилам ЕАЭС, но в аналогичной ситуации находятся не только армянские водители, но и граждане других государств-членов ЕАЭС. Вопрос обсуждается, и будем надеяться на положительные решения в ближайшем будущем», — сказал Мирзоян.
Глава МИД также подчеркнул, что отношения между Арменией и Россией остаются интенсивными и важными.
По его словам, состоялось несколько встреч и телефонных разговоров между высокопоставленными официальными лицами двух стран, включая премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента России Владимира Путина.