Թբիլիսիում Չինաստանի քաղաքացիներ են ձերբակալվել անօրինական կերպով միջուկային նյութ ձեռք բերելու փորձի ժամանակ
Թբիլիսիում անվտանգության հատուկ նշանակության ջոկատը Չինաստանի երեք քաղաքացու է ձերբակալել  ապօրինի կերպով երկու կիլոգրամ միջուկային նյութ՝ ուրան ձեռք բերելու փորձի ժամանակ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես հայտնում է Վրաստանի հանրային հեռուստատեսությունը, այս մասին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Վրաստանի Պետական անվտանգության ծառայության ղեկավարի առաջին տեղակալ Լաշա Մաղրաձեն։
Նշվում է, որ պետական անվտանգության ծառայության հակահետախուզության և հատուկ գործողությունների վարչությունների աշխատակիցների կողմից համատեղ իրականացված միջոցառման արդյունքում ձերբակալված հանցավոր խումբը ծրագրում էր Թբիլիսիում ռադիոակտիվ նյութի ապօրինի ձեռքբերումը 400 հազար ամերիկյան դոլարով, ապա դրա տեղափոխումը Չինաստան՝ Ռուսաստանի Դաշնության տարածքով։
Հանցավոր պլանի իրականացման նպատակով Չինաստանի մի քաղաքացի, որը գտնվել է Վրաստանի տարածքում՝ մուտքի ռեժիմը խախտելով, ներգրավել է ուրանով հետաքրքրվող փորձագետների և երկրի մասշտաբով սկսել է միջուկային նյութի ակտիվ որոնում։ Նշված գործունեությունն արտերկրից համակարգել են հանցավոր խմբի այլ անդամները։ Ապօրինի գործարքի մանրամասների շուրջ բանակցությունների գործընթացում ստացված օպերատիվ տեղեկատվության իրացման արդյունքում հնարավոր է դարձել պարզել մեղավոր անձանց ինքնությունը և նրանց ձերբակալել։
Վրաստանի Քրեական օրենսգրքի 230-րդ հոդվածի առաջին մասով հարուցված քրեական գործի համաձայն՝ ձերբակալվածներին սպառնում է մինչև 10 տարի ազատազրկում։

В Тбилиси арестованы граждане Китая при попытке незаконного приобретения ядерных материалов
Сотрудники Службы государственной безопасности Грузии задержали в Тбилиси трех граждан Китая, которые намеревались приобрести 2 кг урана и отправить его через Россию на родину.
Как передает Арменпресс, ссылаясь на общественное телевидение Грузии, об этом сообщил на брифинге первый заместитель главы ведомства Лаша Маградзе.
Сообщается, что в результате совместной операции департаментов контрразведки и специальных операций СГБ в Тбилиси были задержаны трое граждан Китая при попытке приобрести два килограмма урана. Преступная группа намеревалась купить радиоактивное вещество за 400 тысяч долларов США и затем переправить его в Китай через территорию Российской Федерации», – говорится в сообщении СГБ.
Для реализации преступного замысла гражданин Китая, находившийся на территории Грузии с нарушением въездного режима, привлёк к себе специалистов, интересующихся ураном, и начал активный поиск ядерного материала по всей стране. Указанные действия координировались из-за рубежа другими членами преступной группы. В результате реализации оперативной информации, полученной в ходе переговоров о деталях незаконной сделки, удалось установить виновных и задержать их.
Согласно уголовному делу, возбужденному по части 1 статьи 230 Уголовного кодекса Грузии, задержанным грозит до 10 лет лишения свободы.