ԱՄՆ-ն կհակազդի Ռուսաստանի, Չինաստանի և Իրանի ազդեցությանը Լատինական Ամերիկայի երկրներում
Միացյալ Նահանգները մտադիր է հակազդել Ռուսաստանի, Չինաստանի և Իրանի ազդեցությանը Լատինական Ամերիկայում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթը Սպիտակ տանը լրագրողների հետ զրույցում, որի տեսանյութը տարածել է Forbes Breaking News-ը։
Պատասխանելով տարածաշրջանում Ռուսաստանին, Չինաստանին և Իրանին հակազդելու վերաբերյալ հարցին՝ Հեգսեթը նշել է, որ Միացյալ Նահանգները «անշուշտ չի կտրի իր հայացքը հավասար մրցակիցներից»։
«Մենք կարծում ենք, որ մեր կիսագնդի համար կարևոր է ուղերձ հղել կարտելներին և նարկոահաբեկիչներին», - հավելել է Պենտագոնի ղեկավարը։
Նա նշել է, որ «չափազանց երկար ժամանակ» Միացյալ Նահանգներն անտեսել է «իր քթի տակ» կատարվողը և թույլ է տվել այլ երկրներին մեծացնել իրենց ազդեցությունն այնտեղ, ինչը «սպառնալիք է ներկայացնում ամերիկացիների համար»։

США будут противодействовать влиянию России, Китая и Ирана в странах Латинской Америки
США намерены противодействовать влиянию России, Китая и Ирана в Латинской Америке. Как передает “Арменпресс”, об этом заявил министр обороны США Пит Хегсет в беседе с журналистами в Белом доме, видеозапись которой распространил Forbes Breaking News.
Отвечая на вопрос о противодействии России, Китаю и Ирану в Латинской Америке, Хегсет отметил, что США “определенно не будут спускать глаз с равных соперников”.
“Мы считаем важным для нашего полушария послать сигнал картелям, наркотеррористам”, — добавил глава Пентагона.
Он отметил, что США “слишком долго игнорировали происходящее на [их] заднем дворе и позволяли другим странам усиливать там свое влияние, что несет угрозу для американцев”.