Սուդանի մայրաքաղաքը կրկին ենթարկվել է անօդաչուների գրոհների
Երրորդ օրն անընդմեջ անօդաչու սարքերը շարունակում են թիրախավորել Սուդանի մայրաքաղաք Խարթումում տարբեր օբյեկտներ, այդ թվում՝ միջազգային օդանավակայանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press գործակալությունը՝ հղում անելով տեղի զինվորականներին։
Սուդանի զինված ուժերի ներկայացուցիչը գործակալությանը հայտնել է, որ զինվորականներին հաջողվել է խոցել բոլոր անօդաչուները, և որ հարձակումներից վնաս չի եղել։
Հոկտեմբերի 21-ին և 22-ին անօդաչու թռչող սարքերն արդեն փորձել են հարվածներ հասցնել Խարթումի օդանավակայանին։ Հոկտեմբերի 22-ին այն պետք է վերսկսեր աշխատանքը զինվորականների և արագ արձագանքման ուժերի (ԱԱՈւ) միջև մարտերի հետևանքով պատճառված վնասի վերականգնման համար ամիսներ տևած վերանորոգումից հետո։ Հոկտեմբերի 22-ին այն ընդունել է տեղական Badr Airlines ավիաընկերության չվերթը։
Սուդանում երկրի զինված ուժերի և ԱԱՈւ-ի միջև հակամարտությունը շարունակվում է 2023 թ. ապրիլի 15-ից։ Զոհվածների ստույգ թիվն անհայտ է։ Ավելի քան 14 միլիոն մարդ լքել են իրենց տները։ Ներկայում զինվորականները վերահսկում են Սուդանի հյուսիսը և արևելքը, ներառյալ՝ Խարթումը, ԱԱՈւ-ն՝ երկրի հարավը և գրեթե ողջ Դարֆուրը:
AP-ն հիշեցնում է, որ զինվորականների և ԱԱՈւ-ի միջև ամենադաժան մարտերից մեկն ընթանում է մայրաքաղաքից արևմուտք գտնվող Կորդոֆանի և Դարֆուրի տարածաշրջաններում: Բազմաթիվ վայրերում սով է արձանագրվել: Միևնույն ժամանակ, ԱԱՈւ-ն շարունակում է Էլ Ֆաշիրի պաշարումը, որը Հյուսիսային Դարֆուր նահանգի մայրաքաղաքն է, զինվորականների վերջին խոշոր հենարանը Դարֆուրում: ՄԱԿ-ի գնահատումներով՝ քաղաքում շրջափակման մեջ է 260 հազար խաղաղ բնակիչ:

Столица Судана вновь подверглась атакам беспилотников
Беспилотники третий день подряд продолжают атаковать цели в суданской столице Хартуме, включая его международный аэропорт. Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом сообщает в четверг Associated Press (AP) со ссылкой на местных военных.
Представитель ВС Судана заявил агентству, что военным удалось сбить все беспилотники, и ущерба от налета нет.
Во вторник и в среду БПЛА уже пытались нанести удары по хартумскому аэропорту. В среду он должен был возобновить работу после нескольких месяцев ремонта от ущерба, который причинили ему бои между военными и Силами быстрого реагирования (СБР). В среду он принял рейс местной авиакомпании Badr Airlines.
Конфликт в Судане между вооружёнными силами страны и СБР идёт с 15 апреля 2023 года. Точное число погибших неизвестно. Более 14 млн человек покинули свои дома. В настоящее время военные контролируют север и восток Судана, включая Хартум, СБР - юг страны и почти весь Дарфур.
После того, как суданские военные в значительной степени вытеснили СБР из центральных районов Судана, СБР сменили тактику: они принялись атаковать беспилотниками электростанции, плотины и другие объекты инфраструктуры. Беспилотники СБР накануне атаковали на юго-востоке Судана город Сеннар (столица провинции Сеннар) и провинцию Голубой Нил, в том числе электроподстанции плотин.
AP напоминает, что одни из наиболее тяжелых боев между военными и СБР идут в регионах Кордофан и Дарфур западнее столицы. Во многих местах зафиксирован голод. СБР меж тем продолжают осаду Эль-Фашира - столицы провинции Северный Дарфур, последнего крупного оплота военных в Дарфуре. По оценкам ООН, в городе блокированы 260 тыс. мирных жителей.