Միջազգային կրթական էքսպո 2025. «London Eye»-ը Հայաստան է բերում աշխարհի առաջատար կրթական հաստատությունների ծրագրերը
«London Eye» միջազգային ուսումնական կենտրոնը Հայաստան է բերում աշխարհի 15 երկրների 25 լավագույն ուսումնական հաստատությունների կրթական ծրագրերը: Հոկտեմբերի 18-ին՝ ժամը 10:30-18:30-ը, «Կամար» բիզնես կենտրոնում «Միջազգային կրթական էքսպո 2025»-ը մեկ հարկի տակ կմեկտեղի որակյալ կրթություն առաջարկողներին ու արտերկրում սովորել ցանկացողներին:
«Արդեն 12-րդ տարին անցկացվող էքսպոն այս անգամ աննախադեպ է իր ծավալներով: Հայաստան կայցելեն բարձրակարգ և մեծ հեղինակություն ունեցող կրթական հաստատություններ՝ և բուհեր, և դպրոցներ՝ ԱՄՆ-ից, Մեծ Բրիտանիայից, Շվեյցարիայից, Արաբական Միացյալ Էմիրություններից, Կանադայից, եվրոպական այլ երկրներից: Ներկայացված է լինելու Cardiff Sixth Form College-ը, որը բառիս բուն իմաստով աշխարհի լավագույն դպրոցներից մեկն է: World Education Fair 2025-ը հենց այն վայրն է, որտեղ կհանդիպեն արտերկրում կրթություն ստանալ ցանկացող տարբեր տարիքի մարդիկ որակյալ կրթություն առաջարկող առաջատար հաստատությունների ներկայացուցիչներին»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում պատմեց «London Eye» միջազգային ուսումնական կենտրոնի տնօրեն Սերգեյ Քոչարյանը:
Ներկայացված կրթական հաստատություններն առաջարկելու են բազմապիսի ծրագրեր՝ ամառային և ձմեռային դպրոցներ, միջին և ավագ դպրոցների, բակալավրիական, մագիստրոսական ծրագրեր, կրթաթոշակներ, վերապատրաստման և կարճաժամկետ կուրսեր՝ ընդգրկելով 7-8 տարեկանից սկսած մինչև հատուկ 30+, 50+ տարեկանների համար մշակված ծրագրեր:
«Ոլորտների սահմանափակում ևս չկա՝  ավիացիայից բժշկություն, բիզնես ու իրավաբանություն, համակարգչային գիտություններ և արհեստական բանականություն, խոհարարություն ու դիզայն: Օրինակ, Le Cordon Bleu-ն աշխարհի լավագույն խոհարարական դպրոցներից է, որը ևս այս տարի գալիս է Հայաստան։ Istituto Marangoni-ն, NABA-ն, Domus Academy-ն, որոնք աշխարհի լավագույն դիզայներական դպրոցներն ու բուհերն են, ևս առաջին անգամ այցելում են Հայաստան: Ներկայացված կլինի IE University-ն՝ Իսպանիայից. այն աշխարհի լավագույն համալսարաններից է։ Ունենք գործընկեր ԱՄՆ-ից՝ University Bridge-ը, որն առաջարկում է կրթություն նահանգների լավագույն 40 բուհերում։ Այսինքն՝ կրթական հաստատությունների ու ծրագրերի ցանկը բազմազան է։ Հայաստանում կլինի նաև Oxford Spires International-ի հիմնադիրը, որը կներկայացնի ամառային ծրագրեր անչափահասների համար Անգլիայում, ինչպես նաև ԱՄՆ-ում»,-մանրամասնեց «London Eye» միջազգային ուսումնական կենտրոնի տնօրենը:
Նա մեծապես կարևորում է հենց կրթական հաստատությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպելու հնարավորությունը, փորձառությունը, քանի որ ուսանողները տեղում համապարփակ և ճշգրիտ ինֆորմացիա ստանում են հենց նրանցից։ Դրանք կլինեն ակադեմիական ծրագրերի, ավարտելուց հետո հնարավորությունների, ընդունելության կարգերի ու կրթաթոշակների, և որ ամենակարևորն է՝ կրթական ծրագրերի բովանդակության մասին:
Հաստատություններից մեկը` Shorelight-ը, իրականացնում է ամերիկյան 110 համալսարանի ընդունելություն, որը նշանակում է, որ միայն այդ կառույցի ներկայացվածությունը 110 բուհի մասին տեղեկատվություն է փոխանցելու:
«Մեր գործընկերները Հայաստանում կլինեն հոկտեմբերի 15-ից սկսած, կունենանք բազմաթիվ այցելություններ և արդյունավետ համագործակցության եզրեր կգտնենք մեր երկրի կրթական կառույցների հետ. հանդիպումների մեծ ցանկ ունենք Հայաստանում։ Մեր միջազգային գործընկերները շատ ուրախ են հայ ուսանողներ ունենալու փաստով, գովեստի խոսքերը բազմաթիվ են: Ունենք ֆանտաստիկ լավ շրջանավարտներ, որոնք մեծ հաջողությունների են հասել, արժեքներ են ստեղծում հենց Հայաստանում, տարբեր ընկերություններում։ Բազմաթիվ ուսանողներ իրենց եռանդը ներդնում են հայրենիքում»,-իրենց առաքելության կարևոր բաղադրիչը համարեց Քոչարյանը:
«London Eye» միջազգային ուսումնական կենտրոնը գործում է արդեն 18 տարի: Զբաղվում է Հայաստանում անգլերեն լեզվի դասընթացներով, միջազգային կրթական ծրագրերի հանրայնացմամբ, կազմակերպել է առաջին բիզնես օլիմպիադան, իրականացնում է ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագրեր:

The London Eye International Teaching Center is bringing educational programs from 25 of the world's top educational institutions representing 15 countries to Armenia.
On October 18, from 10:30 to 18:30, the World Education Fair 2025 will unite providers of quality education and those wishing to study abroad under one roof at the Kamar Business Center.
The expo, which is already being held for the 12th year, is unprecedented in its scale. Prestigious universities and schools from the United States, the United Kingdom, Switzerland, the United Arab Emirates, Canada, and several European countries will be represented. Among them is Cardiff Sixth Form College, one of the best schools in the world.
“World Education Fair 2025 is the place where people of all ages who wish to study abroad will meet representatives of leading institutions offering quality education,” said Sergey Kocharyan, Director of the London Eye International Teaching Center.
The participating institutions will offer diverse educational programs for children aged 7–8, as well as for adults aged 30+ and 50+. The fields of study are diverse - from aviation, medicine, business, and law to computer science, artificial intelligence, culinary arts and design.
For example, Le Cordon Bleu, one of the world’s leading culinary schools, is returning to Armenia this year. Istituto Marangoni, NABA, and Domus Academy  will visit Armenia for the first time.
IE University from Spain, ranked among the top universities in the world, will also be represented. "We have a partner from the USA, University Bridge, which offers education at the top 40 universities in the states.  The founder of Oxford Spires International will also be in Armenia, which will present summer programs for minors in England, as well as in the USA," the director of the London Eye International Teaching Center detailed. Kocharyan highlighted the importance of direct communication with representatives of educational institutions, noting that students can receive comprehensive and accurate information firsthand.
One of the participating organizations, Shorelight, facilitates admissions to 110 American universities, meaning that its presence alone will provide information about 110 institutions.
“Our partners will be in Armenia starting from October 15. We have planned numerous visits and meetings aimed at fostering effective cooperation with local educational institutions,” Kocharyan said. “Our international partners are very pleased to work with Armenian students. We have fantastic graduates who have achieved great success, many of whom invest their knowledge and energy back into their homeland. That is one of the main missions of our activities.”
The London Eye International Teaching Center, operating in Armenia for 18 years, offers English language courses, promotes international educational programs, organizes the country's first Business Olympiad, and implements teacher training initiatives.