Միջազգային կրթական էքսպո 2025. «London Eye»-ը Հայաստան է բերում աշխարհի առաջատար կրթական հաստատությունների ծրագրերը
«London Eye» միջազգային ուսումնական կենտրոնը Հայաստան է բերում աշխարհի 15 երկրների 25 լավագույն ուսումնական հաստատությունների կրթական ծրագրերը: Հոկտեմբերի 18-ին՝ ժամը 10:30-18:30-ը, «Կամար» բիզնես կենտրոնում «Միջազգային կրթական էքսպո 2025»-ը մեկ հարկի տակ կմեկտեղի որակյալ կրթություն առաջարկողներին ու արտերկրում սովորել ցանկացողներին:
«Արդեն 12-րդ տարին անցկացվող էքսպոն այս անգամ աննախադեպ է իր ծավալներով: Հայաստան կայցելեն բարձրակարգ և մեծ հեղինակություն ունեցող կրթական հաստատություններ՝ և բուհեր, և դպրոցներ՝ ԱՄՆ-ից, Մեծ Բրիտանիայից, Շվեյցարիայից, Արաբական Միացյալ Էմիրություններից, Կանադայից, եվրոպական այլ երկրներից: Ներկայացված է լինելու Cardiff Sixth Form College-ը, որը բառիս բուն իմաստով աշխարհի լավագույն դպրոցներից մեկն է: World Education Fair 2025-ը հենց այն վայրն է, որտեղ կհանդիպեն արտերկրում կրթություն ստանալ ցանկացող տարբեր տարիքի մարդիկ որակյալ կրթություն առաջարկող առաջատար հաստատությունների ներկայացուցիչներին»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում պատմեց «London Eye» միջազգային ուսումնական կենտրոնի տնօրեն Սերգեյ Քոչարյանը:
Ներկայացված կրթական հաստատություններն առաջարկելու են բազմապիսի ծրագրեր՝ ամառային և ձմեռային դպրոցներ, միջին և ավագ դպրոցների, բակալավրիական, մագիստրոսական ծրագրեր, կրթաթոշակներ, վերապատրաստման և կարճաժամկետ կուրսեր՝ ընդգրկելով 7-8 տարեկանից սկսած մինչև հատուկ 30+, 50+ տարեկանների համար մշակված ծրագրեր:
«Ոլորտների սահմանափակում ևս չկա՝  ավիացիայից բժշկություն, բիզնես ու իրավաբանություն, համակարգչային գիտություններ և արհեստական բանականություն, խոհարարություն ու դիզայն: Օրինակ, Le Cordon Bleu-ն աշխարհի լավագույն խոհարարական դպրոցներից է, որը ևս այս տարի գալիս է Հայաստան։ Istituto Marangoni-ն, NABA-ն, Domus Academy-ն, որոնք աշխարհի լավագույն դիզայներական դպրոցներն ու բուհերն են, ևս առաջին անգամ այցելում են Հայաստան: Ներկայացված կլինի IE University-ն՝ Իսպանիայից. այն աշխարհի լավագույն համալսարաններից է։ Ունենք գործընկեր ԱՄՆ-ից՝ University Bridge-ը, որն առաջարկում է կրթություն նահանգների լավագույն 40 բուհերում։ Այսինքն՝ կրթական հաստատությունների ու ծրագրերի ցանկը բազմազան է։ Հայաստանում կլինի նաև Oxford Spires International-ի հիմնադիրը, որը կներկայացնի ամառային ծրագրեր անչափահասների համար Անգլիայում, ինչպես նաև ԱՄՆ-ում»,-մանրամասնեց «London Eye» միջազգային ուսումնական կենտրոնի տնօրենը:
Նա մեծապես կարևորում է հենց կրթական հաստատությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպելու հնարավորությունը, փորձառությունը, քանի որ ուսանողները տեղում համապարփակ և ճշգրիտ ինֆորմացիա ստանում են հենց նրանցից։ Դրանք կլինեն ակադեմիական ծրագրերի, ավարտելուց հետո հնարավորությունների, ընդունելության կարգերի ու կրթաթոշակների, և որ ամենակարևորն է՝ կրթական ծրագրերի բովանդակության մասին:
Հաստատություններից մեկը` Shorelight-ը, իրականացնում է ամերիկյան 110 համալսարանի ընդունելություն, որը նշանակում է, որ միայն այդ կառույցի ներկայացվածությունը 110 բուհի մասին տեղեկատվություն է փոխանցելու:
«Մեր գործընկերները Հայաստանում կլինեն հոկտեմբերի 15-ից սկսած, կունենանք բազմաթիվ այցելություններ և արդյունավետ համագործակցության եզրեր կգտնենք մեր երկրի կրթական կառույցների հետ. հանդիպումների մեծ ցանկ ունենք Հայաստանում։ Մեր միջազգային գործընկերները շատ ուրախ են հայ ուսանողներ ունենալու փաստով, գովեստի խոսքերը բազմաթիվ են: Ունենք ֆանտաստիկ լավ շրջանավարտներ, որոնք մեծ հաջողությունների են հասել, արժեքներ են ստեղծում հենց Հայաստանում, տարբեր ընկերություններում։ Բազմաթիվ ուսանողներ իրենց եռանդը ներդնում են հայրենիքում»,-իրենց առաքելության կարևոր բաղադրիչը համարեց Քոչարյանը:
«London Eye» միջազգային ուսումնական կենտրոնը գործում է արդեն 18 տարի: Զբաղվում է Հայաստանում անգլերեն լեզվի դասընթացներով, միջազգային կրթական ծրագրերի հանրայնացմամբ, կազմակերպել է առաջին բիզնես օլիմպիադան, իրականացնում է ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագրեր:

Международное образовательное экспо 2025: «London Eye» представляет программы ведущих мировых учебных заведений в Армении
Международный образовательный центр «London Eye» представляет в Армении образовательные программы 25 лучших учебных заведений мира из 15 стран. Международное образовательное экспо 2025, которое пройдет 18 октября с 10:30 до 18:30, объединит под одной крышей в бизнес-центре «Камар» тех, кто предлагает качественное образование, и тех, кто хочет учиться за рубежом.
«Данное экспо, которое проводится уже 12-й год, на этот раз беспрецедентна по своим масштабам. Армению посетят высококлассные и престижные учебные заведения — как университеты, так и школы — из США, Великобритании, Швейцарии, ОАЭ, Канады и других европейских стран. Будет представлен Cardiff Sixth Form College, который, без преувеличения, входит в число лучших школ мира. World Education Fair 2025 — это место, где люди разных возрастов, желающие учиться за рубежом, встретятся с представителями ведущих учебных заведений, предлагающих качественное образование», — рассказал в беседе с Арменпресс директор Международного образовательного центра «London Eye» Сергей Кочарян.
Представленные учебные заведения предложат разнообразные программы: летние и зимние школы, программы средней и старшей школы, бакалавриата и магистратуры, стипендии, стажировки и краткосрочные курсы, охватывающие как программы для детей от 7-8 лет, так и программы, специально разработанные для людей старше 30 и 50 лет.
«Нет ограничений и в плане направлений: от авиации до медицины, бизнеса и права, информатики и искусственного интеллекта, кулинарии и дизайна. Например, Le Cordon Bleu — одна из лучших кулинарных школ мира, которая в этом году также приезжает в Армению. Istituto Marangoni, NABA, Domus Academy — лучшие школы и университеты дизайна в мире — тоже впервые посетят Армению. Будет представлен испанский IE University, один из лучших в мире. У нас есть партнёр из США – University Bridge, который предлагает обучение в топ-40 университетов США. То есть список учебных заведений и программ разнообразен. В Армении также будет основатель Oxford Spires International, который представит летние программы для несовершеннолетних как в Англии, так и в США», — отметил директор Международного образовательного центра «London Eye».
Он подчеркнул важность возможности встретиться с представителями учебных заведений, узнать об их опыте, поскольку учащиеся прямо на месте получают от них исчерпывающую и достоверную информацию. Речь идёт об академических программах, возможностях после окончания университета, процедурах поступления и стипендиях, а главное, о содержании образовательных программ.
Одно из учреждений, Shorelight, осуществляет приём в 110 американских университетов, а это значит, что только представительство этого учреждения передаст информацию о 110 вузах.
«Наши партнёры будут в Армении с 15 октября. Мы совершим многочисленные визиты и наладим эффективное сотрудничество с образовательными учреждениями нашей страны. У нас большой список встреч в Армении. Наши международные партнёры очень рады видеть армянских студентов, мы слышим много похвальных откликов. У нас замечательные выпускники, которые добились больших успехов, создают ценности прямо здесь, в Армении, в различных компаниях. Многие студенты вкладывают свою энергию в родную землю», — отметил Кочарян, назвав это важной составляющей миссии центра.
Международный образовательный центр «London Eye» работает уже 18 лет. Он занимается курсами английского языка в Армении, популяризацией международных образовательных программ, организовал первую бизнес-олимпиаду и реализует программы повышения квалификации учителей.