Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման ՀՀ պետական մրցանակը շնորհվեց Analog Devices-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Վինսենթ Ռոշին
Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակն  այս տարի շնորհվեց  Analog Devices Inc. (ADI) ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն և տնօրենների խորհրդի նախագահ Վինսենթ Ռոշին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակը շնորհվում է այն մասնագետներին, որոնք իրենց գործունեությամբ նշանակալի և հեղափոխական ներդրում են ունենում ոլորտի զարգացման գործում։
Մրցանակակիր Վինսենթ Ռոշը, խոսելով իր մասնագիտական ուղու մասին, նշեց, որ մանկուց հիացել է բնության կառուցվածքով ու օրենքներով, որոնք կառավարում են աշխարհը։
«Ես հիանում էի բնական աշխարհի հատկություններով. այդ հետաքրքրասիրությունն էր, որ ինձ մղեց նոր գիտելիքներ որոնելու։ Երիտասարդ հասակում կանգնած էի ընտրության առաջ՝ շարունակե՞լ նախնիներիս ճանապարհը, թե՞ փնտրել  նոր հորիզոններ։ Իմ  ճամփորդությունը դժվար էր, որովհետև ես տեղյակ էի տեխնոլոգիական  զարգացումներից, որոնք դեռ նոր-նոր էին մուտք գործել Իռլանդիայի տնտեսություն: Այս ոլորտի ապագան դեռևս պարզ չէր, և դա ակնհայտ ընտրություն չէր, բայց ես զգում էի, որ այս նոր ոլորտը հնարավոր է նոր դռներ բացի»,- ասաց նա։
Ռոշի խոսքով՝ այն տարիներին, երբ Իռլանդիայում տեխնոլոգիական արդյունաբերությունը նոր էր ձևավորվում, ինքը որոշեց ուսումնասիրել էլեկտրական ինժեներիան՝ քայլ, որը փոխեց իր կյանքի ուղղությունը։ «Այդ որոշման հիմքում ոչ միայն ամբիցիան էր, այլև նոր հնարավորությունների հանդեպ բաց լինելը։ Ինժեներիան Իռլանդիայի կանաչ դաշտավայրերից ինձ տարավ դեպի Սիլիկոնային հովիտ»,-ընդգծեց նա։
Վինսենթ Ռոշը նշեց, որ տեխնոլոգիական առաջընթացը շարունակական գործընթաց է, որտեղ յուրաքանչյուր նոր սերունդ կառուցում է նախորդների ձեռքբերումների վրա։ «Հիշենք 60-70-ականների համակարգիչները, 90-ականների նորարարությունները, 2000-ականների ամպային տեխնոլոգիաները։ Այսօր մենք ապրում ենք արհեստական բանականության դարաշրջանում, որը խոստանում է վերափոխել մարդկության ապագան»,-ասաց նա։
Նրա խոսքով՝ ներկայում արհեստական բանականության զարգացումը գտնվում է առաջին սերնդի փուլում, որը հիմնված է տվյալների կենտրոնների, հզոր կիսահաղորդչային հարթակների և ալգորիթմների վրա։
Սակայն, ինչպես նշեց Ռոշը, աշխարհն աստիճանաբար անցում է կատարում դեպի երկրորդ սերունդ՝ ֆիզիկական բանականության փուլ, որտեղ արհեստական բանականությունը կսկսի փոխազդել իրական աշխարհի հետ։
«Այս նոր փուլը փոխելու է առողջապահության, ռոբոտաշինության և մի շարք այլ ոլորտները։ Դա պահանջում է նոր մտածողություն, որովհետև երկրորդ սերունդը չի կարող պարզապես կրկնել առաջինի գործառույթները. այն լիովին նոր երևույթ է իր նպատակներով ու հնարավորություններով»,- ընդգծեց նա։
Ռոշը նշեց, որ իր կազմակերպությունում նոր տեխնոլոգիաների փնտրտուքը իրենց առաջ է մղել ավելի քան 60 տարի։ «Մենք թվային ֆիզիկայի օրենքների աշխարհը վերածում ենք թվային աշխարհի՝ փորձելով սանձահարել կիսահաղորդիչների տեխնոլոգիան։ Արհեստական բանականությունն այսօրվա կյանքի վրա շատ տարբեր  ձևերով է աշխատում, ինչը մենք հաճախ չենք տեսնում, բայց ամեն օր  հիմնվում ենք դրա վրա»,- ասաց նա:
Ռոշը հավելեց, որ ապագայի տեխնոլոգիաները պետք է միտված լինեն մարդկային կյանքի որակի բարելավմանը։
«Արհեստական բանականությունը պետք է ծառայի մարդուն՝ օգնելով հասկանալ և փոխել աշխարհը դեպի լավը։ Սա այն ուժն է, որը կարող է լուծել մեր ժամանակի ամենախոշոր մարտահրավերները՝ կլիմայական փոփոխություններից մինչև կենսատեխնոլոգիական խնդիրներ», ասաց նա:
Analog Devices-ի գլխավոր գործադիր տնօրենի խոսքով՝ գիտությունը և տեխնոլոգիան այսօր ավելի քան երբևէ կարող են դառնալ մարդկության զարգացման շարժիչ ուժը։ «Մենք կանգնած ենք նոր տեխնոլոգիական հեղափոխության շեմին։ Գիտությունը մեզ տալիս է այն հնարավորությունը, որին նախկինում չէինք տիրապետում՝ արագ արձագանքելու և խելացի որոշումներ կայացնելու համար»,-եզրափակեց Վինսենթ Ռոշը։

Государственная премия Республики Армения за всемирный вклад в развитие высоких технологий присуждена генеральному директору компании Analog Devices Винсенту Рошу
Государственная премия Республики Армения за всемирный вклад в развитие высоких технологий в этом году присуждена генеральному директору и председателю совета директоров компании Analog Devices Inc. (ADI) Винсенту Рошу.
Как сообщает Арменпресс, Государственная премия Республики Армения за всемирный вклад в развитие высоких технологий присуждается специалистам, которые своей деятельностью вносят значительный и революционный вклад в развитие этой области.
Рассказывая о своем профессиональном пути, лауреат Винсент Рош отметил, что с детства его увлекали строение природы и законы, управляющие миром.
«Я восхищался свойствами природы. Именно это любопытство побудило меня искать новые знания. В молодости я стоял перед выбором: продолжить путь предков или искать новые горизонты. Мой путь был трудным, поскольку я был знаком с технологическими разработками, которые только появились в ирландской экономике. Будущее этой области ещё не было ясным, и выбор не был очевидным, но я чувствовал, что эта новая область может открыть новые двери», — сказал он.
По словам Роша, в те годы, когда технологическая индустрия в Ирландии только формировалась, он решил изучать электротехнику, и этот шаг изменил направление его жизни. «Это решение было основано не только на амбициях, но и на открытости новым возможностям. Инженерное дело привело меня с зелёных полей Ирландии в Кремниевую долину», — подчеркнул он.
Винсент Рош отметил, что технологический прогресс — это непрерывный процесс, в котором каждое новое поколение опирается на достижения своих предшественников. «Вспомним компьютеры 60-х и 70-х годов, инновации 90-х, облачные технологии 2000-х. Сегодня мы живём в эпоху искусственного интеллекта, который обещает преобразить будущее человечества», — сказал он.
По его словам, в настоящее время развитие искусственного интеллекта находится на этапе первого поколения, основанного на центрах обработки данных, мощных полупроводниковых платформах и алгоритмах.
Однако, как отметил Рош, мир постепенно движется ко второму поколению, этапу физического интеллекта, где искусственный интеллект начнёт взаимодействовать с реальным миром.
«Этот новый этап изменит здравоохранение, робототехнику и ряд других областей. Он требует нового мышления, поскольку второе поколение не может просто повторять функции первого; это совершенно новое явление со своими целями и возможностями», — подчеркнул он.
Рош отметил, что поиск новых технологий в его организации ведёт их вперёд уже более 60 лет. «Мы преобразуем мир цифровой физики в цифровой мир, пытаясь использовать полупроводниковые технологии. Искусственный интеллект влияет на сегодняшнюю жизнь множеством различных способов, которые мы часто не видим, но полагаемся на него каждый день», — сказал он.
Рош добавил, что технологии будущего должны быть направлены на улучшение качества жизни человека.
«Искусственный интеллект должен служить людям, помогая понимать и менять мир к лучшему. Это сила, способная решить самые серьёзные проблемы нашего времени, от изменения климата до биотехнологий», — сказал он.
По словам генерального директора Analog Devices, наука и технологии сейчас, как никогда ранее, могут стать движущей силой развития человечества. «Мы находимся на пороге новой технологической революции. Наука даёт нам возможность быстро реагировать и принимать взвешенные решения, чего раньше у нас не было», — заключил Винсент Рош.