Չինաստանի ԱԳՆ-ն վիճելի առևտրային հարցերի շուրջ երկխոսության կոչ է արել ԱՄՆ-ին
Պեկինում հայտարարել են ամերիկյան մաքսատուրքերը վճռականորեն չընդունելու մասին և կոչ են արել խնդիրները լուծել երկխոսության միջոցով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Global Times-ը։
«Ես կցանկանայի ուշադրություն հրավիրել այն բանի վրա, որ վերջին ամիսներին ԱՄՆ-ն շարունակել է մի շարք սահմանափակող և պատժիչ միջոցներ կիրառել Չինաստանի դեմ, որոնք լրջորեն խաթարել են չինական շահերը։ Չինաստանը կտրականապես դեմ է հանդես գալիս դրան», - հայտարարել է Չինաստանի ԱԳ նախարարության ներկայացուցիչ Լին Ցզյանը։
Խոսնակը կոչ է արել ԱՄՆ-ին խնդիրները լուծել «երկխոսության միջոցով՝ դրսևորելով փոխադարձ հարգանք», և ապահովել չին-ամերիկյան հարաբերությունների կայուն զարգացումը։
Դրա հետ մեկտեղ Լին Ցզյանը զգուշացրել է, որ եթե ԱՄՆ-ն շարունակի սահմանափակող միջոցներ կիրառել, ապա Չինաստանը «վճռական և անհրաժեշտ պատասխան միջոցներ կձեռնարկի իր օրինական իրավունքներն ու շահերը պաշտպանելու համար»։
Այդպես է նա մեկնաբանել Թրամփի այն խոսքը, որ Միացյալ Նահանգները նոյեմբերի 1-ից 100 տոկոսի չափով մաքսատուրքեր կսահմանի Չինաստանի նկատմամբ։ Թրամփը պարզաբանել է, որ նման որոշումը է կայացրել, քանի որ Չինաստանը «հայտարարել է, թե նոյեմբերի 1-ից արտահանման հսկողության լուրջ միջոցներ կսահմանի ՉԺՀ-ում արտադրվող գրեթե բոլոր ապրանքների նկատմամբ»։
Չինաստանի առևտրի նախարարությունը կոչ է արել Վաշինգտոնին հավատարիմ մնալ ձեռք բերված փոխհամաձայնություններին և սխալ գործողություններ է որակել նոր մաքսատուրքեր սահմանելու սպառնալիքները։

В МИД Китая призвали США к диалогу по спорным торговым вопросам
Пекин заявил о несомненном неприятии американских пошлин и призвал к решению проблем путём диалога. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщила Global Times.
“Хочу обратить внимание на то, что в последние месяцы США продолжили введение ряда ограничительных и санкционных мер против Китая, которые серьезно подорвали китайские интересы. Китай решительно выступает против этого”, — заявил официальный представитель МИД КНР Линь Цзянь.
Он призвал США решать проблемы “постредством диалога, проявляя взаимное уважение” и обеспечить стабильное развитие китайско-американских отношений.
В то же время Линь Чжиянь предупредил, что, если США продолжат применять ограничительные меры, Китай “примет решительные и необходимые ответные меры для защиты своих законных прав и интересов”.
Так он прокомментировал заявление Трампа о том, что США введут 100-процентные пошлины на товары Китая с 1 ноября. Трамп объяснил, что принял такое решение, поскольку Китай “заявил, что с 1 ноября введет серьезные меры по экспортному контролю в отношении почти всей производимой в КНР продукции”.
Министерство коммерции Китая призвало Вашингтон придерживаться достигнутых договорённостей и назвало угрозы введения новых пошлин ошибочными.