ՇՄ նախարարն ու Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչն անդրադարձել են ՀՀ-ում նախատեսվող COP17-ի կազմակերպման գործընթացին
Հայաստանի շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանն Աբու Դաբիում հանդիպել է Համաշխարհային բանկի Կլիմայի փոփոխության խմբի գլոբալ տնօրեն Վալերի Հիքիի հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Համբարձում Մաթևոսյանը:
«Հանդիպման ընթացքում քննարկել ենք Հայաստանի Հանրապետության և Համաշխարհային բանկի միջև ընթացիկ ծրագրերն ու համագործակցության նոր հնարավորությունները։ Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել «RESILAND․ Հայաստանի դիմակայուն լանդշաֆտների ծրագրին»»,-տեղեկացրել է Մաթևոսյանը:
Ծրագիրը նպատակ ունի աջակցել ՀՀ կառավարության կողմից բնապահպանության ոլորտում որդեգրած հանձնառությունների և քաղաքականությունների իրականացմանը՝ ուղղված կենսաբազմազանության պահպանությանը, լքված և տիրազուրկ հանքավայրերի ռեկուլտիվացիային, անտառվերականգնման գործընթացներին և համապատասխան օրենսդրական դաշտի կատարելագործմանը։
«Հանդիպման ընթացքում առանձնահատուկ անդրադարձ կատարեցինք նաև 2026 թվականին Հայաստանում նախատեսվող COP17 համաժողովի նախապատրաստական աշխատանքների կազմակերպման գործընթացին և Համաշխարհային բանկի ներգրավման հնարավոր ուղիներին՝ համաժողովի արդյունավետ անցկացման և կլիմայական օրակարգի առաջմղման նպատակով»,-նշել է նախարարը:

Minister of Environment, World Bank official discuss organizing COP17 in Armenia
Minister of Environment of Armenia Hambardzum Matevosyan met with Valerie Hickey, Global Director for Climate Change at the World Bank, in Abu Dhabi.
“During the meeting, we discussed current programs and new opportunities for cooperation between the Republic of Armenia and the World Bank. In particular, we touched upon the ‘RESILAND: Armenia’s Resilient Landscapes Program,’” Matevosyan said.
The project aims to support the implementation of the commitments and policies adopted by the Government of the Republic of Armenia in the field of environmental protection, focusing on biodiversity preservation, recultivation of abandoned and unclaimed mines, reforestation, and improvement of the relevant legislative framework.
“During the meeting, we also specifically addressed the preparatory work for the COP17 conference to be held in Armenia in 2026, as well as possible ways to involve the World Bank to ensure the effective organization of the conference and to promote the climate agenda,” the minister noted.