ՇՄ նախարարն ու Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչն անդրադարձել են ՀՀ-ում նախատեսվող COP17-ի կազմակերպման գործընթացին
Հայաստանի շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանն Աբու Դաբիում հանդիպել է Համաշխարհային բանկի Կլիմայի փոփոխության խմբի գլոբալ տնօրեն Վալերի Հիքիի հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Համբարձում Մաթևոսյանը:
«Հանդիպման ընթացքում քննարկել ենք Հայաստանի Հանրապետության և Համաշխարհային բանկի միջև ընթացիկ ծրագրերն ու համագործակցության նոր հնարավորությունները։ Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել «RESILAND․ Հայաստանի դիմակայուն լանդշաֆտների ծրագրին»»,-տեղեկացրել է Մաթևոսյանը:
Ծրագիրը նպատակ ունի աջակցել ՀՀ կառավարության կողմից բնապահպանության ոլորտում որդեգրած հանձնառությունների և քաղաքականությունների իրականացմանը՝ ուղղված կենսաբազմազանության պահպանությանը, լքված և տիրազուրկ հանքավայրերի ռեկուլտիվացիային, անտառվերականգնման գործընթացներին և համապատասխան օրենսդրական դաշտի կատարելագործմանը։
«Հանդիպման ընթացքում առանձնահատուկ անդրադարձ կատարեցինք նաև 2026 թվականին Հայաստանում նախատեսվող COP17 համաժողովի նախապատրաստական աշխատանքների կազմակերպման գործընթացին և Համաշխարհային բանկի ներգրավման հնարավոր ուղիներին՝ համաժողովի արդյունավետ անցկացման և կլիմայական օրակարգի առաջմղման նպատակով»,-նշել է նախարարը:

Министр окружающей среды и представитель Всемирного банка обсудили процесс организации COP17 в Армении
Министр окружающей среды Армении Амбарцум Матевосян встретился в Абу-Даби с глобальным директором департамента окружающей среды Всемирного банка Валери Хики.
Как передает Арменпресс, об этом сообщил Амбарцум Матевосян.
«В ходе встречи мы обсудили текущие программы и новые возможности сотрудничества между Республикой Армения и Всемирным банком. В частности, речь шла о программе «RESILAND: устойчивые ландшафты Армении»», — сообщил Матевосян.
Целью проекта является содействие реализации обязательств и политики, принятых правительством Республики Армения в области охраны окружающей среды, направленных на сохранение биоразнообразия, рекультивацию заброшенных и невостребованных шахт, процессы лесовосстановления и совершенствование соответствующей законодательной базы.
«В ходе встречи мы также отдельно обсудили процесс организации подготовительных работ к запланированной в Армении в 2026 году конференции COP17 и возможные пути привлечения Всемирного банка с целью эффективного проведения конференции и продвижения климатической повестки», — отметил министр.