Հայաստանը պաշտոնապես միացավ Բնության պահպանության միջազգային միությանը
Հայաստանը 2025 թվականի հոկտեմբերի 10-ին Աբու Դաբիում պաշտոնապես միացել է Բնության պահպանության միջազգային միությանը (IUCN)՝ դառնալով միություն-անդամ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հայաստանը ներկայացնելու պարտավարությունը ստանձնել է Շրջակա միջավայրի նախարարությունը։
«Բնության պահպանության միջազգային միությանն անդամակցությունը վկայում է մեր երկրի հանձնառության մասին՝ զարգացնելու կենսաբազմազանության պահպանությունը և բարձրացնելու մեր հավակնությունները բնության նկատմամբ»,- նշված է ՇՄ նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանն իր ելույթում նշել է
«IUCN-ի միջոցով մենք հնարավորություն ենք ստանում օգտվելու համաշխարհային փորձից, նորարարական գործիքներից և միջազգային գործընկերություններից, որոնք կօգնեն մեզ արագացնել մեր շրջակա միջավայրի պահպանության իրագործումը: Այս անդամակցությունը նաև աջակցում է մեր նախապատրաստական աշխատանքներին՝ 2026 թվականին հյուրընկալելու Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովը (COP17), ինչը նշանակալիիրադարձություն է Հայաստանի համար՝ ներկայացնելու մեր երկիրը կենսաբազմազանության և կայունության գործում»։
Եվրոպայի և Ասիայի խաչմերուկում գտնվող Հայաստանն առանձնանում է իր հարուստ կենսաբազմազանությամբ՝ լեռնային անտառներով, ալպյան մարգագետիններով, կիսաանապատներով և քաղցրահամ ջրային էկոհամակարգերով։ Այս լանդշաֆտները բնավայր են հանդիսանում եզակի և վտանգված տեսակների համար՝ ինչպես առավել վտանգված Կովկասյան ընձառյուծը (Panthera pardus tulliana), բեզոարյան այծը (Capra aegagrus aegagrus) և Սևանի իշխանը (Salmo ischchan), որը հանդիպում է միայն Սևանա լճում։ Հարուստ կենսաբազմազանությունիցն բացի, այս էկոհամակարգերը մեր ժողովրդի և տարածաշրջանի համայնքների համար կենսական նշանակություն ունեն։
Վերջին տարիներին կենսաբազմազանության ոլորտում Հայաստանն առաջընթաց է արձանագրել՝ իրականացնելով Կենսաբազմազանության ազգային ռազմավարությունն ու գործողությունների ծրագիրը։ Այնուամենայնիվ, ոլորտում առկա են մի շարք խնդիրներ՝ իրավական դաշտի կատարելագործում, ազգային կենսաբազմազանության մոնիթորինգային համակարգի զարգացում, ինչպես նաև երկարաժամկետ բնապահպանական նպատակների համար կայուն ֆինանսավորման ապահովում, որոնց լուծման ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվում։
«Մեծ պատիվ է Հայաստանի համար, որ IUCN-ը պաշտոնապես ողջունում է Հայաստանի անդամակցությունը։ Այս որոշումը կայացվում է այն պահին, երբ Հայաստանն ակտիվորեն ընդլայնում է բնության հատուկ պահպանվող տարածքները, իրականացնում անտառների վերականգնման ծրագրեր և փոփոխություններ օրենսդրական դաշտում՝ համապատասխանեցնելով միջազգային չափանիշներին։ Հայաստանն իր եզակի կենսաբազմազանությամբ և էկոհամակարգերով, կարևոր դեր ունի թե՛ տարածաշրջանային, թե՛ գլոբալ բնապահպանական ցանցում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Հայաստանը Կանաչ անցման գործընթացում պարտավորվում է մինչև 2030 թվականը վերականգնել անտառապատ տարածքի 12.9%-ը, ամրապնդել վտանգված տեսակների պաշտպանությունը և նվազեցնել ճնշումները քաղցրահամ ջրային էկոհամակարգերի վրա, մասնավորապես Սևանա լճի։ Միջազգային գործընկերների և IUCN-ի աջակցությամբ Հայաստանը գնում է դեպի կանաչ անցում, ինչը համահունչ է ԵՄ Կանաչ գործարքի նպատակներին, ընդլայնելով Էմերալդ ցանցը և ներառելով բնահեն լուծումներ երկրի ազգային զարգացման ռազմավարությունում։
IUCN-ին անդամակցելով՝ Հայաստանը միանում է համաշխարհային միասնական հարթակի, որտեղ համագործակցությունը, փորձի փոխանակումն ու նորարարությունը դառնում են զարգացման հիմք։ Այս անդամակցությունը հնարավորություն է տալիս ներգրավվելու միջազգային ֆինանսավորման մեխանիզմներում, ինչպիսիք են Գլոբալ բնապահպանական հիմնադրամը (GEF) և Գլոբալ կենսաբազմազանության շրջանակային հիմնադրամը (GBFF)՝ իրագործելու երկրի ազգային առաջնահերթությունները և համաշխարհային կլիմայական ու կենսաբազմազանության նպատակների իրականացնելու գործում ներդրումն ունենալու համար։

Армения официально вступила в Международный союз охраны природы
10 октября 2025 года в Абу-Даби Армения официально вступила в Международный союз охраны природы (IUCN), став его членом.
Как сообщает Арменпресс, Министерство окружающей среды приняло на себя обязанности представлять Армению.
«Членство в Международном союзе охраны природы свидетельствует о приверженности нашей страны развитию сохранения биоразнообразия и повышению наших стремлений к охране природы», — говорится в сообщении Министерства окружающей среды.
Министр окружающей среды Амбарцум Матевосян в своем выступлении отметил:
«Благодаря IUCN мы получаем возможность воспользоваться мировым опытом, инновационными инструментами и международным партнерством, которые помогут нам ускорить реализацию наших задач по охране окружающей среды. Это членство также способствует нашей подготовке к проведению 17-й Конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP17) в 2026 году — важного события для Армении, которое продемонстрирует приверженность нашей страны биоразнообразию и устойчивому развитию».
Расположенная на стыке Европы и Азии, Армения отличается богатым биоразнообразием: горными лесами, альпийскими лугами, полупустынями и пресноводными экосистемами. Эти ландшафты являются средой обитания уникальных и находящихся под угрозой исчезновения видов, таких как находящийся кавказский леопард (Panthera pardus tulliana), безоаровый козёл (Capra aegagrus aegagrus) и севанская форель (Salmo ischchan), которая встречается только в озере Севан. Помимо богатого биоразнообразия, эти экосистемы жизненно важны для нашего народа и сообществ региона.
В последние годы Армения добилась прогресса в области сохранения биоразнообразия, реализуя Национальную стратегию и План действий по сохранению биоразнообразия. Однако в этой области существует ряд проблем: совершенствование правовой базы, разработка национальной системы мониторинга биоразнообразия, а также обеспечение устойчивого финансирования для достижения долгосрочных экологических целей, которые в настоящее время решаются.
«Для Армении большая честь, что IUCN официально приветствует членство Армении в организации. Это решение принято в то время, когда Армения активно расширяет особо охраняемые территории, реализует программы лесовосстановления и вносит изменения в законодательную базу в соответствии с международными стандартами. Армения, обладая уникальным биоразнообразием и экосистемами, играет важную роль как в региональной, так и в глобальной экологической сети», — говорится в сообщении.
Армения взяла на себя обязательство восстановить 12,9% своей лесной площади к 2030 году, усилить защиту исчезающих видов и снизить нагрузку на пресноводные экосистемы, в частности, озеро Севан, посредством «зелёного перехода». При поддержке международных партнеров и МСОП Армения движется к «зеленому» переходу, соответствующему целям «Зеленого соглашения» ЕС, расширяя Изумрудную сеть и включая решения, основанные на принципах охраны природы, в национальную стратегию развития страны.
Присоединяясь к IUCN, Армения присоединяется к глобальной платформе, где сотрудничество, обмен опытом и инновации являются основой развития. Это членство обеспечивает доступ к международным механизмам финансирования, таким как Глобальный экологический фонд (GEF) и Глобальный рамочный фонд по биоразнообразию (GBFF), для реализации национальных приоритетов страны и содействия достижению глобальных целей в области климата и биоразнообразия.