ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարը հանդիպել է ԱՄԷ շրջակա միջավայրի և կլիմայական փոփոխությունների նախարարի հետ
Բնության պահպանության միջազգային միության (IUCN) Բնապահպանության համաշխարհային կոնգրեսին մասնակցելու նպատակով աշխատանքային այցով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գտնվող ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը հանդիպել է ԱՄԷ շրջակա միջավայրի և կլիմայական փոփոխությունների նախարար տիկին Ամնա ալ Շամսիի հետ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նախարարը տեղեկացրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Քննարկեցինք 2026 թվականին Հայաստանում կայանալիք Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) նախապատրաստական աշխատանքները։ Զրույցի առանցքում էր Կունմին-Մոնրեալի գլոբալ կենսաբազմազանության շրջանակը (Kunming-Montreal Global Biodiversity Framework)։
Քանի որ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները հաջողությամբ հյուրընկալել են COP28 համաժողովը, կարևոր համարեցի նրանց փորձի ուսումնասիրությունն ու կիրառումը Հայաստանում սպասվող COP17-ի կազմակերպչական գործընթացներում։
Մենք վճռական ենք COP17-ը կազմակերպել բարձր մակարդակով՝ համախմբելով միջազգային փորձը, առաջատար գիտական մոտեցումները և նորարարական լուծումները՝ նպաստելով գլոբալ կենսաբազմազանության պահպանությանն ու շրջակա միջավայրի կայուն կառավարմանը։
Բացի այդ, Հայաստանի Հանրապետության Շրջակա միջավայրի նախարարությունն ու ԱՄԷ-ի Կլիմայի փոփոխության և շրջակա միջավայրի նախարարությունը արդեն իսկ ունեն հուշագիր համագործակցության մասին, որի շրջանակում իրականացվում են մի շարք նախաձեռնություններ` ուղղված՝
- Կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարին,
- Կենսաբազմազանության պահպանությանը,
- Շրջակա միջավայրի մոնիթորինգի և ազդեցության գնահատման համակարգերի կատարելագործմանը,
- Վտանգավոր նյութերի և թափոնների կառավարմանը,
- Բնական ռեսուրսների կայուն օգտագործմանը,
- Էկոտուրիզմի զարգացմանը»,- ասվում է գրառման մեջ:
Ըստ աղբուրի՝ կողմերը համաձայնել են շարունակել համագործակցությունը՝ նպաստելով երկու երկրների միջև բնապահպանական ոլորտի փորձի փոխանակմանն ու համատեղ նախաձեռնությունների իրագործմանը։

Minister of Environment Hambardzum Matevosyan holds meeting with UAE counterpart
Armenian Minister of Environment Hambardzum Matevosyan, who is on a working visit to the United Arab Emirates to participate in the International Union for Conservation of Nature (IUCN) World Conservation Congress, met with UAE Minister of Climate Change and Environment Amna bint Abdullah Al Dahak Al Shamsi, Minister Matevosyan said on Facebook.
“We discussed the preparations for the 17th Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity (COP17), which will be held in Armenia in 2026. The discussion focused on the Kunming-Montreal Global Biodiversity Framework.
Since the United Arab Emirates successfully hosted the COP28 conference, I considered it important to study and apply their experience in the organizational processes of the upcoming COP17 in Armenia. We are determined to organize COP17 at a high level,” he said.
"In addition, the Ministry of Environment of the Republic of Armenia and the Ministry of Climate Change and Environment of the UAE already have a memorandum of cooperation, within the framework of which a number of initiatives are being implemented aimed at combating climate change, preserving biodiversity, improving environmental monitoring and impact assessment systems, managing hazardous substances and waste, ensuring the sustainable use of natural resources, and developing ecotourism," reads the post.