ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարը հանդիպել է ԱՄԷ շրջակա միջավայրի և կլիմայական փոփոխությունների նախարարի հետ
Բնության պահպանության միջազգային միության (IUCN) Բնապահպանության համաշխարհային կոնգրեսին մասնակցելու նպատակով աշխատանքային այցով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գտնվող ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը հանդիպել է ԱՄԷ շրջակա միջավայրի և կլիմայական փոփոխությունների նախարար տիկին Ամնա ալ Շամսիի հետ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նախարարը տեղեկացրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Քննարկեցինք 2026 թվականին Հայաստանում կայանալիք Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) նախապատրաստական աշխատանքները։ Զրույցի առանցքում էր Կունմին-Մոնրեալի գլոբալ կենսաբազմազանության շրջանակը (Kunming-Montreal Global Biodiversity Framework)։
Քանի որ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները հաջողությամբ հյուրընկալել են COP28 համաժողովը, կարևոր համարեցի նրանց փորձի ուսումնասիրությունն ու կիրառումը Հայաստանում սպասվող COP17-ի կազմակերպչական գործընթացներում։
Մենք վճռական ենք COP17-ը կազմակերպել բարձր մակարդակով՝ համախմբելով միջազգային փորձը, առաջատար գիտական մոտեցումները և նորարարական լուծումները՝ նպաստելով գլոբալ կենսաբազմազանության պահպանությանն ու շրջակա միջավայրի կայուն կառավարմանը։
Բացի այդ, Հայաստանի Հանրապետության Շրջակա միջավայրի նախարարությունն ու ԱՄԷ-ի Կլիմայի փոփոխության և շրջակա միջավայրի նախարարությունը արդեն իսկ ունեն հուշագիր համագործակցության մասին, որի շրջանակում իրականացվում են մի շարք նախաձեռնություններ` ուղղված՝
- Կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարին,
- Կենսաբազմազանության պահպանությանը,
- Շրջակա միջավայրի մոնիթորինգի և ազդեցության գնահատման համակարգերի կատարելագործմանը,
- Վտանգավոր նյութերի և թափոնների կառավարմանը,
- Բնական ռեսուրսների կայուն օգտագործմանը,
- Էկոտուրիզմի զարգացմանը»,- ասվում է գրառման մեջ:
Ըստ աղբուրի՝ կողմերը համաձայնել են շարունակել համագործակցությունը՝ նպաստելով երկու երկրների միջև բնապահպանական ոլորտի փորձի փոխանակմանն ու համատեղ նախաձեռնությունների իրագործմանը։

Министр окружающей среды Армении провел встречу с министром по вопросам окружающей среды и изменения климата ОАЭ
Находящийся с рабочим визитом в Объединённых Арабских Эмиратах для участия во Всемирном конгрессе по охране природы Международного союза охраны природы (МСОП) министр окружающей среды Республики Армения Амбарцум Матевосян провел встречу с министром по вопросам окружающей среды и изменения климата ОАЭ г-жой Амной Аль Шамси. Как передает Арменпресс, об этом Матевосян сообщил на своей странице в Facebook, отметив:
«Мы обсудили подготовительную работу к 17-й Конференции сторон (COP17) Конвенции о биологическом разнообразии, которая состоится в Армении в 2026 году. Была затронута Глобальная рамочная программа по биоразнообразию Куньмин-Монреаль (Kunming-Montreal Global Biodiversity Framework).
Поскольку Объединенные Арабские Эмираты успешно провели конференцию COP28, я счел важным изучить их опыт и применить его в организационных процессах предстоящей COP17 в Армении.
Мы полны решимости организовать COP17 на высоком уровне, объединив международный опыт, передовые научные подходы и инновационные решения, способствуя сохранению глобального биоразнообразия и устойчивому управлению окружающей средой.
Кроме того, министерство окружающей среды Республики Армения и министерство по вопросам окружающей среды и изменения климата  ОАЭ уже подписали меморандум о сотрудничестве, в рамках которого реализуется ряд инициатив, направленных на:
• борьбу с изменением климата,
• сохранение биоразнообразия,
• совершенствование систем мониторинга окружающей среды и оценки воздействия на окружающую среду,
• управление опасными материалами и отходами,
• устойчивое использование природных ресурсов,
• развитие экотуризма».
Стороны договорились продолжить сотрудничество, способствуя обмену опытом в сфере охраны окружающей среды между двумя странами и реализации совместных инициатив.