Վահան Կոստանյանը դրական է գնահատում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող գործընթացի դինամիկան
Հայաստանը վերահաստատում է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու և այն վավերացնելու պատրաստակամությունը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը:
Փոխարտգործնախարարն անդրադարձավ նաև ընդդիմադիրների այն պնդումներին, թե Հայաստանը օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված փաստաթղթերով որևէ օգուտ չի ստացել:
«Հայաստանի Հանրապետությունը ստացել է հնարավորություն՝ խաղաղ և կայուն տարածաշրջան կառուցելու, և սկսվել է այդ գործընթացը։ Մենք նաև ստացել ենք հնարավորություն՝ ապաշրջափակելու բոլոր կոմունիկացիաները մեր տարածաշրջանում, ինչի ուղղությամբ աշխատանքներ ենք տանում մեր ամերիկացի գործընկերների հետ»,- ասաց Կոստանյանը:
Վահան Կոստանյանը նշեց՝ հայկական կողմը հույս և վստահություն ունի, որ խաղաղության գործընթացը կգնա դրական ուղով:
«Այն ընդհանուր դինամիկան, որ տեսնում ենք Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին տեղի ունեցած հանդիպումից հետո, դրական ենք գնահատում: Այն հայտարարությունները, որոնք հնչել են նաև Սպիտակ տանը, խոսում են այն մասին, որ մենք մտնում ենք կայուն և խաղաղ ժամանակաշրջան»,- նշեց ԱԳ նախարարի տեղակալը:
Հայաստանն ու Ադրբեջանը օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում նախաստորագրել են խաղաղության համաձայնագիրը։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին ստորագրել են «Միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար Թրամփի երթուղու» համար (Trump Route for International Peace and Prosperity) հռչակագիրը: Հռչակագրի 4-րդ կետով, մասնավորապես, սահմանվում է.

Замминистра ИД РА позитивно оценивает динамику текущего процесса между Арменией и Азербайджаном
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил заместитель министра иностранных дел Республики Армения Ваан Костанян в беседе с журналистами.
Он также коснулся утверждений оппозиции о том, что Армения не получила никакой выгоды от подписанных в Вашингтоне 8 августа документов.
«Республика Армения получила возможность построить мирный и стабильный регион, и этот процесс начался. Мы также получили возможность разблокировать все коммуникации в нашем регионе, над чем работаем вместе с нашими американскими партнерами», — сказал Костанян.
Ваан Костанян отметил, что армянская сторона надеется и уверена в том, что мирный процесс будет развиваться в позитивном направлении.
«Мы позитивно оцениваем общую динамику, которую наблюдаем после встречи в Вашингтоне 8 августа. Заявления, прозвучавшие также в Белом доме, свидетельствуют о том, что мы вступаем в период стабильности и мира», — отметил замминистра.
Армения и Азербайджан подписали мирное соглашение 8 августа в столице США, Вашингтоне.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент США Дональд Трамп и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали в Вашингтоне 8 августа Декларацию о «Маршруте Трампа для международного мира и процветания» (Trump Route for International Peace and Prosperity). В пункте 4 Декларации, в частности, говорится:
«Республика Армения будет сотрудничать с Соединенными Штатами Америки и согласованными третьими сторонами для определения рамок реализации коммуникационной программы «Маршрут Трампа для международного мира и процветания» (TRIPP) на территории Республики Армения. Мы подтверждаем нашу решимость добросовестно принять все меры для скорейшего достижения этой цели».