ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարը մասնակցել է Բաց կառավարման գործընկերություն նախաձեռնության համաժողովին
Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը հոկտեմբերի 7-ին մասնակցել է Բաց կառավարման գործընկերություն (ԲԿԳ) նախաձեռնության գլոբալ համաժողովին, որը կայացել է Իսպանիայի Թագավորության Վիտորիա-Գաստեյզ քաղաքում։ Համաժողովին մասնակցել է Իսպանիայի Թագավորության վարչապետ Պեդրո Սանչեսը։
Համաժողովը համախմբել է տարբեր երկրների կառավարությունների բարձրաստիճան ներկայացուցիչների, հեղինակավոր միջազգային կազմակերպությունների, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության առաջնորդների։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ միջոցառման նպատակն է քննարկել ժամանակակից ժողովրդավարությունների առջև ծառացած մարտահրավերները, տեղեկատվության հուսալիության և ապատեղեկատվության խնդիրները, ինչպես նաև նորարար, թափանցիկ, մասնակցային և հաշվետու կառավարման արդյունավետ մոդելները։
Արայիկ Հարությունյանը մասնակցել է ԲԿԳ Ղեկավար կոմիտեի նիստին և պաշտոնապես ստանձնել ՀՀ Կառավարության անդամությունը կոմիտեում՝ դառնալով նախաձեռնության քաղաքականությունների մշակման մարմնի լիիրավ անդամ։ Այս նշանակալի քայլը վկայում է Հայաստանի Կառավարության շարունակական հանձնառության մասին՝ զարգացնելու բաց, ներառական և հաշվետու կառավարման մշակույթը, խթանելու քաղաքացիների մասնակցությունը և ամրապնդելու ժողովրդավարական ինստիտուտները։
ԲԿԳ Ղեկավար կոմիտեում Հայաստանի ներգրավվածությունը հնարավորություն կտա ակտիվորեն մասնակցել գլոբալ քաղաքական երկխոսությանը բաց կառավարման և ժողովրդավարության ամրապնդման ուղղությամբ՝ միաժամանակ փոխանակելով լավագույն փորձառությունները և ներկայացնելով Հայաստանի բարեփոխումների արդյունքները միջազգային հարթակներում։

Руководитель аппарата премьер-министра Республики Армения принял участие в конференции Инициативы «Партнерство открытого правительства»
Руководитель аппарата премьер-министра Армении Араик Арутюнян 7 октября принял участие в Глобальной конференции инициативы «Партнерство открытого правительства» (Open Government Partnership, OGP), которая прошла в испанском городе Витория-Гастейс. В конференции принял участие премьер-министр Королевства Испания Педро Санчес.
В конференции приняли участие высокопоставленные представители правительств разных стран, авторитетных международных организаций, а также лидеры гражданского общества.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на аппарат премьер-министра РА, цель мероприятия — обсудить вызовы, стоящие перед современными демократиями, проблемы информационной достоверности и дезинформации, а также эффективные модели инновационного, прозрачного, партисипативного и подотчетного управления. Араик Арутюнян принял участие в заседании руководящего комитета Программы открытого управления (OGP) и официально вступил в должность от правительства РА в комитете, став полноправным членом органа по разработке политики этой инициативы. Этот важный шаг демонстрирует неизменную приверженность правительства Армении развитию культуры открытого, инклюзивного и подотчетного управления, поощрению участия граждан и укреплению демократических институтов.
Участие Армении в Руководящем комитете OGP предоставит возможность активно участвовать в глобальном политическом диалоге по укреплению открытого управления и демократии, обмениваться передовым опытом и представлять результаты реформ в Армении на международных площадках.