Գազայի շուրջ պլանի առաջին փուլը կարող է ավարտվել առաջիկա շաբաթվա ընթացքում. Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Գազայի հատվածում իրադրության կարգավորման իր պլանի առաջին փուլը կարող է ավարտվել առաջիկա շաբաթվա ընթացքում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին նա գրել է Truth Social սոցիալական ցանցում:
«Այս հանգստյան օրերին տեղի են ունենում շատ դրական քննարկումներ ՀԱՄԱՍ-ի և ամբողջ աշխարհի երկրների հետ պատանդների ազատ արձակման, Գազայում պատերազմի ավարտի, բայց որ ամենակարևորն է, Մերձավոր Արևելքում վերջապես երկար սպասված խաղաղության հաստատման վերաբերյալ: Այդ բանակցությունները շատ հաջող են, դրանք առաջ են շարժվում սրընթաց կերպով», - հայտարարել է ԱՄՆ նախագահը՝ հավելելով, որ հոկտեմբերի 6-ին Եգիպտոսում տեղի կունենա աշխատանքային խմբերի հանդիպում, որոնք կզբաղվեն «վերջին մանրամասնությունների մշակմամբ»:
«Ինձ հայտնում են, որ առաջին փուլը կիրականացվի այս շաբաթ, և ես բոլորին խնդրում եմ գործել արագ», - հայտարարել է Թրամփը՝ նշելով, որ ուշացումը սպառնում է «վիթխարի արյունահեղությամբ, որը ոչ ոք չի ցանկանում»:
Թրամփն այս թեմայով խոսել է նաև Նորֆոլկում (Վիրջինիայի նահան)՝ ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի ռազմակայանում՝ ասելով, որ Միացյալ Նահանգները մոտեցել է պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության կարգավորմանը:

Первый этап плана по Газе может быть завершен в течение следующей недели: Трамп
Президент США Дональд Трамп заявил, что первый этап его плана по урегулированию ситуации в секторе Газа может быть завершён в течение ближайшей недели. Как сообщает “Арменпресс”, об этом он написал в социальной сети Truth Social.
“В эти выходные проходят очень положительные дискуссии с ХАМАС и странами по всему миру касательно освобождения заложников, прекращения войны в Газе, но, что самое главное, установления, наконец, долгожданного мира на Ближнем Востоке. Эти переговоры очень успешны, они продвигаются стремительно”, - заявил президент США, добавив, что 6 октября в Египте состоится встреча рабочих групп для “проработки последних деталей”.
“Мне сообщают, что первая фаза будет реализована на этой неделе, и я прошу всех действовать быстро”, - сказал Трамп, отметив, что задержка грозит “огромным кровопролитием, которого никто не хочет”
Трамп высказался по этой теме и на военно-морской базе США в Норфолке, штат Вирджиния, заявив, что Соединённые Штаты близки к урегулированию палестино-израильского конфликта.