Երևանում մեկնարկեց ԱՊՀ Կոռուպցիայի հակազդման խորհրդի 10-րդ նիստը
Երևանում մեկնարկեց Անկախ պետությունների համագործակցության Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի հոբելյանական 10-րդ նիստը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` խորհրդի անդամներն են Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության, Բելառուսի և Ղրղզստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազները, Ղազախստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության կոմիտեն, Ուզբեկստանի Հանրապետության կոռուպցիայի հակազդման գործակալության տնօրենն ու Տաջիկստանի Հանրապետության պետական ֆինանսական հսկողության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործակալության տնօրենը:
Նիստին մասնակցում են Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Տաջիկստանի Հանրապետության պետական ​​ֆինանսական վերահսկողության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործակալության նախագահ, Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի գործող նախագահ Սուլայմոն Սուլթոնզոդան, Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազի տեղակալ Պյոտր Գորոդովը, Ղազախստանի Հանրապետության Ազգային անվտանգության կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Ալի Ալթինբաևը, Ղրղզստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Մակսատ Ասանալիևը, Ուզբեկստանի Հանրապետության կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործակալության նախագահ Աքմալ Բուրխանովը, Բելառուսի գլխավոր դատախազի տեղակալ Սերգեյ Խմառուկը, Անկախ պետությունների համագործակցության գործադիր կոմիտեի ներկայացուցիչ Իգոր Մալաշևիչը, ԱՊՀ անդամ պետությունների ֆինանսական հետախուզության ստորաբաժանումների ղեկավարների խորհրդի ներկայացուցիչ Յուլիա Դենիսովան և այլք:
Աննա Վարդապետյանը ողջունեց Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի 10-րդ նիստին մասնակցող պատվիրակությունների ղեկավարներին Երևանում, շնորհակալություն  հայտնեց աշխատանքային ծանրաբեռնվածության պայմաններում հրավերն ընդունելու համար և ընդգծեց, որ 7-ամյա դադարից հետո Հայաստանի մայրաքաղաքը հյուրընկալում է Խորհրդի անդամ երկրների պատվիրակություններին։
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ողջունեց նիստին մասնակցող պատվիրակություններին և ընդգծեց, որ Խորհրդի ձևավորման պահից սկսած՝ դրա անդամներին հաջողվել է ձևավորել կայուն երկխոսություն՝ հիմնված փոխադարձ հարգանքի վրա։
Փոխվարչապետի խոսքով՝ Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհուրդը ԱՊՀ կարևորագույն ոլորտային մարմիններից մեկն է, որն առանցքային դեր ունի իրավակարգի ապահովման ոլորտում՝ ԱՊՀ անդամ պետությունների համագործակցության ամրապնդման, համատեղ գործողությունների համադրման և համագործակցության առաջնահերթ ուղղությունների ձևավորման գործում։
«Տասներորդ նիստը հերթական փուլ չէ։ Սա լավ առիթ է գնահատելու ձեռքբերումները, ամփոփելու արդյունքները և սահմանելու հետագա համագործակցության և Խորհրդի գործունեության ուղղությունները», - նշեց հանրապետության փոխվարչապետը։
Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհուրդը ստեղծվել է ԱՊՀ անդամ 6 պետությունների ղեկավարների կողմից 2013 թվականի հոկտեմբերի 25-ին ստորագրված՝ «Կոռուպցիայի հակազդման Միջպետական խորհրդի կազմավորման մասին» համաձայնագրի հիման վրա, հանդիսանում է ԱՊՀ ճյուղային համագործակցության մարմին և հաշվետու է ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդին:

В Ереване проходит 10-е заседание Межгосударственного совета СНГ по противодействию коррупции
В Ереване начало работу 10-е юбилейное заседание Межгосударственного совета по противодействию коррупции Содружества Независимых Государств.
Как сообщает “Арменпресс”, членами совета являются генеральные прокуроры Республики Армения, Российской Федерации, Республики Беларусь и Республики Кыргыстан, руководитель Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, директор Агентства по борьбе с коррупцией Республики Узбекистан и директор Агентства по государственному финансовому контролю и борьбе с коррупцией Республики Таджикистан.
В заседании принимают участие заместитель премьер-министра Республики Армения Мгер Григорян, генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян, председатель Агентства по государственному финансовому контролю и борьбе с коррупцией Республики Таджикистан, исполняющий обязанности председателя Межгосударственного совета по противодействию коррупции Сулаймон Султанзода, заместитель генерального прокурора Российской Федерации Петр Городов, первый заместитель председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан Али Алтынбаев, генеральный прокурор Республики Кыргызстан Максат Асаналиев, председатель Агентства по противодействию коррупции Республики Узбекистан Акмал Бурханов, заместитель генерального прокурора Республики Беларусь Сергей Хмарук, представитель Исполнительного комитета Содружества Независимых Государств Игорь Малашевич, представитель Совета руководителей подразделений финансовой разведки государств-участников СНГ Юлия Денисова и другие.
Анна Вардапетян приветствовала глав делегаций, участвующих в 10-м заседании Межгосударственного антикоррупционного совета в Ереване, поблагодарила их за то, что они приняли приглашение, несмотря на плотный график, и подчеркнула, что после семилетнего перерыва столица Армении принимает делегации государств-членов Совета.
Вице-премьер Мгер Григорян приветствовал делегации, участвующие в заседании, и подчеркнул, что с момента создания Совета его членам удалось наладить стабильный диалог, основанный на взаимном уважении.
По словам вице-премьера, Межгосударственный антикоррупционный совет является одним из важнейших отраслевых органов СНГ, играющим ключевую роль в обеспечении правопорядка, укреплении сотрудничества между государствами-участниками СНГ, координации совместных действий и формировании приоритетных направлений взаимодействия.
“10-е заседание - это не просто очередной этап. Это хорошая возможность оценить достигнутые результаты, подвести итоги и определить направления дальнейшего взаимодействия и деятельности Совета”, - отметил вице-премьер.
Межгосударственный совет по противодействию коррупции создан на основании Соглашения “Об образовании Межгосударственного совета по противодействию коррупции”, подписанного главами шести государств - участников СНГ 25 октября 2013 года. Он является органом отраслевого сотрудничества СНГ и подотчётен Совету глав государств СНГ.