Թրամփը հույս է հայտնել, որ ՀԱՄԱՍ-ը կընդունի Գազայի վերաբերյալ ԱՄՆ առաջարկը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները պատրաստ կլինի աջակցել Իսրայելի ցանկացած գործողության Գազայի հատվածում, եթե ՀԱՄԱՍ-ը մերժի Վաշինգտոնի կողմից մշակված հակամարտությունը լուծելու ծրագիրը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է NBC News-ը։
«Իսրայելը կունենա իմ լիակատար աջակցությունը ՀԱՄԱՍ-ի սպառնալիքի ոչնչացման աշխատանքն ավարտելու համար, բայց ես հույս ունեմ, որ մենք կունենանք խաղաղության համաձայնագիր, իսկ եթե ՀԱՄԱՍ-ը մերժի համաձայնագիրը, ինչը միշտ հնարավոր է, միայն նրանք են մնում։ Բոլորը ընդունել են այն, բայց ես զգում եմ, որ մենք դրական պատասխան կստանանք», - ասել է Թրամփն՝ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ բանակցություններից հետո Սպիտակ տանը կայացած մամուլի ասուլիսում։
Թրամփը նաև նշել է,որ եթե ՀԱՄԱՍ-ն ընդունի առաջարկը, այն նախատեսում է բոլոր մնացած պատանդների անհապաղ ազատ արձակում, բայց ոչ ավելի, քան 72 ժամվա ընթացքում։
«ՀԱՄԱՍ-ի այն անդամները, որոնք ցանկանում են լքել Գազան, նրանց կտրամադրվի անվտանգ անցում ընդունող երկրներ»,- նշել է նա։
Իր հերթին Նեթանյահուն զգուշացրել է, որ խաղաղ լուծումը Գազայի համար նախընտրելի տարբերակն է։  Նրա խոսքով՝ Իսրայելը կշարունակի պատերազմը, եթե ՀԱՄԱՍ-ը մերժի Թրամփի ծրագիրը։
«Եթե ՀԱՄԱՍ-ը մերժի Ձեր ծրագիրը, պարոն նախագահ, կամ եթե նրանք իբր ընդունեն այն, ապա, ըստ էության, ամեն ինչ անեն դրան հակազդելու համար, այդ դեպքում Իսրայելը կավարտի աշխատանքն ինքնուրույն», - ասել է Նեթանյահուն։

Трамп надеется, что ХАМАС примет предложение США по Газе
Президент США Дональд Трамп заявил, что Соединённые Штаты готовы поддержать любые действия Израиля в секторе Газа, если ХАМАС отвергнет план Вашингтона по урегулированию конфликта.
Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на NBC News.
«Израиль получит мою полную поддержку в завершении работы по устранению угрозы ХАМАС, но я надеюсь, что мы достигнем мирного соглашения, и если ХАМАС отклонит соглашение, что всегда возможно, то останутся только они. Все приняли это, но я чувствую, что мы получим положительный ответ», — заявил Трамп на пресс-конференции в Белом доме после переговоров с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху.
Трамп также отметил, что если ХАМАС примет предложение, оно предусматривает немедленное освобождение всех оставшихся заложников, но не позднее, чем через 72 часа.
«Тем членам ХАМАС, которые захотят покинуть Газу, будет предоставлен безопасный проход в принимающие страны», — сказал он.
Со своей стороны, Нетаньяху предупредил, что мирное решение является предпочтительным вариантом для Газы. По его словам, Израиль продолжит войну, если ХАМАС отвергнет план Трампа.
«Если ХАМАС отвергнет ваш план, господин президент, или, если они якобы примут его, но фактически сделают всё возможное, чтобы ему противостоять, то Израиль доведёт дело до конца самостоятельно», — заявил Нетаньяху.