«Թատերական Լոռի» միջազգային փառատոնին մասնակցում է 15 թատրոն՝ Հայաստանից և արտերկրից
Հանդիսավոր պայմաններում 31-րդ անգամ բացվել է «Թատերական Լոռի» միջազգային փառատոնի վարագույրը, որը նվիրված էր ՀՀ ժողովրդական արտիստ Վոլոդյա Գրիգորյանին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ փառատոնի գրասենյակից հայտնում են, որ այս տարի «Թատերական Լոռիին» մասնակցության հայտ են ներկայացրել 15 թատրոն` Երևանից, Գյումրիից, Վանաձորից, Դաղստանից, Իրանից, Մոսկվայից։
Մեկնարկին հրապարակվել է Ալավերդու համայնքապետ Դավիթ Ղումաշյանի ուղերձը։ Այնուհետև ելույթներով հանդես եկան ՀԹԳՄ նախագահ Հակոբ Ղազանչյանը, Երևանի Հովհ․ Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ռուբեն Բաբայանը, երգահան, թատերական գործիչ Քրիստ Մանարյանը, Իրանի Համադան քաղաքի միջազգային փառատոնի նախագահ Ազադեհ Անսարին, Դաղստանի պետական ռուսական տիկնիկային թատրոնի տնօրեն Ամինատ Յախյաևան, Կինոյի և թատերավեստի ինստիտուտի Վանաձորի մասնաճյուղի տնօրեն Էլֆիք Զոհրաբյանը, ովքեր բարձր գնահատեցին Հայաստանի հանրապետության ամենահնագույն թատերատոնի արդեն կեսդարյա գոյությունը և նշանակությունը տարածաշրջանում հոգևոր արժեքների քարոզչության և բնակչության մշակութային պահանջմունքների բավարարման գործում։ Շնորհակալական խոսք ասացին Վոլոդյա Գրիգորյանի դուստրը նաև փառատոնի տնօրեն Հրաչյա Պապինյանը։
Փառատոնը բացվել է Համազգային թատրոնի «Ջին խաղը» ներկայացմամբ՝ Արման Նավասարդյանի բեմադրությամբ։ Վաստակավոր արտիստներ Գրետա Մեջլումյանը, Դավիթ Հակոբյանը, նաև բեմադրիչ Արման Նավասրադյանը համապատասխանաբար ստացան ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստներ՝ Արուս Ասրյանի, Խորեն Աբրահամյանի և Սոս Սարգսյանի անվան մրցանակներ։
«Թատերական Լոռի» փառատոնը հիմնադրվել է 1976 թ․ Ակներ գյուղում, այնուհետև շարունակել է գործել Ալավերդի քաղաքում։ Փառատոնի ակունքներում կանգնած են նաև ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Հրաչյա Ղափլանյանը, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Երվանդ Ղազանչյանը։ Փառատոնը վերջին տարիներին այն անց էր կացվում Լոռու մարզի բոլոր քաղաքներում համաժամանակյա, սակայն այս տարի անց է կացվում միայն Վանաձոր և Ալավերդի քաղաքներում։
Փառատոնը կավարտվի հոկտեմբերի 6-ին։ Ալավերդի և Վանաձոր քաղաքներում ընդհանուր առմամբ կխաղացվի 19 ներկայացում։

В международном фестивале “Театральный Лори” участвуют 15 театров из Армении и из-за рубежа
В торжественной обстановке открылся 31-й Международный фестиваль “Театральный Лори”, посвящённый народному артисту Республики Армения Володе Григоряну.
Как передает “Арменпресс”, в офисе фестиваля сообщили, что в этом году заявки на участие в “Театральном Лори” подали 15 театров из Еревана, Гюмри, Ванадзора, Дагестана, Ирана и Москвы.
На церемонии открытия озвучили обращение мэра Алаверди Давида Гумашяна Затем выступили президент Союза театральных деятелей Армении Акоп Казанчян, художественный руководитель Ереванского государственного кукольного театра им. Ованнеса Туманяна Рубен Бабаян, композитор, песенник, театральный деятель Крист Манарян, президент Международного фестиваля иранского города Хамадан Азаде Ансари, директор Дагестанского государственного русского кукольного театра Аминат Яхьяева, директор Ванадзорского филиала Института кино и театрального искусства Эльфик Зограбян. Они высоко оценили полувековое существование и значение старейшего театрального фестиваля Республики Армения в продвижении духовных ценностей в регионе и удовлетворении культурных потребностей населения. С благодарственной речью выступили дочь Володи Григоряна и директор фестиваля Грачья Папинян.
Фестиваль открылся спектаклем театра “Амазгаин” “Игра в джин” в постановке Армана Навасардяна. Заслуженные артисты Грета Меджлумян, Давид Акопян и режиссёр Арман Навасрадян были удостоены премий имени народных артистов СССР Арус Асрян, Хорена Абрамяна и Соса Саргсяна.
Фестиваль “Театральный Лори” действует с 1976 года, изначально проводился в селе Акнер, затем в городе Алаверди. У истоков фестиваля также стоят народный артист СССР Грачья Капланян и народный артист Республики Армения Ерванд Казанчян. В последние годы фестиваль проводился одновременно во всех городах Лорийской области, но в этом году он пройдёт только в Ванадзоре и Алаверди.