Հայաստանի և Ավստրիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված նախաձեռնությունները
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Նյու Յորքում հանդիպում է ունեցել Ավստրիայի եվրոպական և միջազգային հարցերի դաշնային նախարար Բեատե Մայնլ-Ռայզինգերի հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳ նախարարությունից հայտնում են, որ զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Ավստրիայի միջև երկկողմ հարաբերությունների դինամիկ զարգացմանն ուղղված նախաձեռնությունները։
Արարատ Միրզոյանը և Բեատե Մայնլ-Ռայզինգերը մտքեր են փոխանակել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման գործընթացի հեռանկարների շուրջ։ Նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել տարբեր նախաձեռնություններին Ավստիրայի կողմից ցուցաբերվող աջակցությունը՝ ի թիվս այլնի կարևորելով  մարդկանց միջև շփումների, շուկայի հասանելիության ընդլայնման ուղղությամբ շարունակական աշխատանքները։
Անդրադարձ է կատարվել նաև  ժողովրդավարական բարեփոխումների ճանապարհին հանդիպող մարտահրավերներին արդյունավետ հակազդման ուղղությամբ փոխգործակցության մեխանիզմներին։
Արարատ Միրզոյանը և Բեատե Մայնլ-Ռայզինգերն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային զարգացումներին, ինչպես նաև բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցության հարցերի:

Министры иностранных дел Армении и Австрии обсудили инициативы, направленные на развитие отношений между двумя странами
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян встретился в Нью-Йорке с Федеральным министром европейских и международных дел Австрии Беате Майнл-Райзингер.
Как передает “Арменпресс”, МИД Армении сообщает, что собеседники обсудили инициативы, направленные на динамичное развитие двусторонних отношений между Арменией и Австрией.
Арарат Мирзоян и Беате Майнл-Райзингер обменялись мнениями о перспективах углубления партнёрства Армения-ЕС. Министр Мирзоян высоко оценил поддержку Австрией различных инициатив, подчеркнув, в частности, продолжающуюся работу по расширению контактов между людьми и доступа к рынкам.
На встрече также были затронуты механизмы сотрудничества, направленные на эффективное противодействие вызовам, возникающим на пути демократических реформ.
Арарат Мирзоян и Беате Майнл-Райзингер обсудили региональные развития и вопросы сотрудничества на многосторонних площадках.