Վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել են նոր ատոմային էներգաբլոկի կառուցման հարցերը
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի ռազմավարական զարգացումները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է վարչապետի աշխատակազմի Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը։
Քննարկման ընթացքում հատուկ ուշադրություն է դարձվել նոր ատոմային էներգաբլոկի կառուցման առաջարկներին, դրանց տեխնիկական, ֆինանսական և անվտանգային ասպեկտներին։
Խորհրդակցության մասնակիցները ներկայացրել են տարբեր գործընկերների և միջազգային կազմակերպությունների հետ հնարավոր համագործակցության տարբերակները՝ ֆինանսավորման մոդելների, տեխնոլոգիական լուծումների և ժամկետների վերաբերյալ։
Վարչապետը կարևորել է ներկայացված ուղղություններով շարունակական աշխատանքը՝ հաշվի առնելով այսօր ներկայացված առաջարկություններն ու դիտարկումները:

Prime Minister chairs meeting on construction of new nuclear power unit
A meeting chaired by Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan was held to discuss strategic developments in Armenia's energy sector, the Prime Minister’s Office said.
During the discussion, special attention was given to proposals for the construction of a new nuclear power unit, including their technical, financial and security aspects.
Participants presented potential cooperation options with various partners and international organizations concerning financing models, technological solutions and timelines.
The Prime Minister emphasized the importance of consistent progress in the proposed directions, taking into account the recommendations and observations made during the meeting.