Հայաստանի գեղարվեստի պետական ակադեմիան նշում է իր 80-ամյակը
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ակադեմիան սեպտեմբերի 24-ին, ժամը 17:00 Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում 2024–2025 թթ. ուս. տարվա շրջանավարտների դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողությամբ կմեկնարկի 80-ամյակին նվիրված միջոցառումները։
Միջոցառումը կներառի ՀԳՊԱ գործունեությանը նվիրված անիմացիոն տեսահոլովակի շնորհանդես, ողջույնի խոսքերով հանդես կգան ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և ՀԳՊԱ ռեկտոր Վարդան Ազատյանը։ Տոնական ծրագրի ընթացքում կներկայացվի ՀԳՊԱ «Բարեկամների միությունը», որը նպատակ ունի ամրապնդել համագործակցությունը կրթական, մշակութային և հասարակական կառույցների հետ։ Ավելի քան 200 ուսանողների կհանձնվեն դիպլոմներ մշակույթի և արվեստի ոլորտի հատուկ հյուրերի ուղեկցությամբ:
Միջոցառման ընթացքում Հայաստանի գեղարվեստի պետական ակադեմիան և hosq հիմնադրամը կստորագրեն համագործակցության հուշագիր, որի նպատակն է միավորել կրթությունը, արվեստը, նորարարությունն ու փորձարարական ստեղծագործական պրոցեսները։
Երեկոն կամփոփի համերգային ծրագիրը․հանդես կգան Բամբիռ խմբի երկու սերունդներ՝ Ջագ և Բամբիռ:
Հոբելյանի առիթով Ակադեմիան իրականացնելու է նաև այլ միջոցառումներ՝ ցուցահանդեսներ, գիտաժողովներ և համագործակցության ծրագրեր:
Ակադեմիան կերպարվեստի մայր բուհն է Հայաստանում, իսկ հայաստանյան պրոֆեսիոնալ կերպարվեստի «տարիքը» համընկնում է Ակադեմիայի հոբելյանի հետ։ Ակադեմիայի 80-ամյա հոբելյանը, ըստ էության, Հայաստանի պրոֆեսիոնալ կերպարվեստի հոբելյանն է։ Տարիների ընթացքում Ակադեմիան տվել է սերունդներ, որոնք ձևավորել և զարգացրել են Հայաստանի արվեստը և իրենց ներդրումն ունեցել միջազգային մշակութային կյանքում։

Государственная академия художеств Армении отмечает свое 80-летие
Как сообщает “Арменпресс”, 24 сентября в 17:00 в Национальном академическом театре имени Г. Сундукяна состоится торжественная церемония вручения дипломов выпускникам 2024-2025 учебного года.
На вечере состоится презентация видеоролика, посвящённого деятельности ГАХА. Приветственные речи произнесут министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян и ректор ГАХА Вардан Азатян. В рамках праздничной программы будет представлена ​​программа “Союза друзей” ГАХА, который укрепляет сотрудничество с образовательными, культурными и общественными структурами. Дипломы будут вручены более 200 выпускникам.
В ходе мероприятия Государственная академия художеств Армении и Фонд “Хоск” подпишут меморандум о сотрудничестве, целью которого является объединение образования, искусства, инноваций и экспериментального творческого процесса.
Вечер завершится концертной программой. Выступят два поколения группы Bambir-Jag и Bambir.
В честь юбилея Академия организует и другие мероприятия: выставки, конференции и программы сотрудничества.
Академия является альма-матер изобразительного искусства Армении. 80-летие Академии, по сути, является юбилеем и профессионального изобразительного искусства в Армении. За годы своего существования Академия воспитала поколения, которые формировали и развивали искусство Армении и внесли свой вклад в культуру всего мира.