Հայաստանից արտահանումը նվազել է, սակայն հայկական ծագման ապրանքների արտահանումն աճել է 10.3 տոկոսով
Հայաստանից արտահանումն այս տարվա առաջին կիսամյակում նվազել է 52.8 տոկոսով, սակայն հայկական ծագման ապրանքների արտահանումն աճել է 10.3 տոկոսով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում 2025թ. պետական բյուջեի առաջին կիսամյակի կատարման ընթացքի վերաբերյալ տեղեկանքի ներկայացմանը:
«Հայաստանից արտահանումը նվազել է 52.8 տոկոսով: Դրա պատճառը ոսկու, արծաթի և պլատինի վերաարտահանման կտրուկ նվազումն է: Իսկ ամենակարևորն ու ուրախալին այն է, որ հայկական ծագման ապրանքների արտահանումն աճել է 10.3 տոկոսով»,-ասաց նախարարը:
Հունվար–հունիսին ապրանքների ներմուծումը նվազել է 38.6 տոկոսով, որը նույնպես պայմանավորված է վերաարտահանման կտրուկ նվազմամբ: Հովհաննիսյանի խոսքով՝ վերաարտահանման ազդեցությունը հանած՝ ներմուծման աճը կազմել է շուրջ 7 տոկոս:

Exports from Armenia have dropped 52.8% in the first half of 2025, but exports of Armenian-made products have increased by 10.3%, according to Finance Minister Vahe Hovhannisyan.
“Exports from Armenia decreased by 52.8%,” he said at a budget discussion in the parliamentary committee on fiscal and budgetary affairs. “The reason for this is the abrupt decrease in the re-exportation of gold, silver, and platinum. But the most important and good news is that exports of Armenian-origin products increased by 10.3%.”
Imports dropped by 38.6%, again due to the drop in re-exportation, he said. Excluding the impact of re-exportation, the growth in imports stood at 7%, the minister added.