Վրաստանն ամբողջությամբ մարել է Ռուսաստանին ունեցած պարտքը
Թբիլիսին ամբողջությամբ մարել է Մոսկվային ունեցած արտաքին պարտքը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով Վրաստանի ֆինանսների նախարարության տվյալները:
Փետրվարին Ռուսաստանին ունեցած պարտքը 7 միլիոն 870 հազար դոլարից նվազել է մինչև 3 միլիոն 997 հազար դոլար։ Այս ցուցանիշը պարտքերի սյունակում պահպանվել է փետրվարից մինչև օգոստոս։ Օգոստոսի դրությամբ այնտեղ գծիկ է դրված եղել։
BMG բիզնես գործակալության տվյալներով՝ այս պարտքը կուտակվել էր Վրաստանի անկախության առաջին տարիներին և վերակառուցվել էր 2004 թվականի հուլիսին՝ Թբիլիսիի վարկատուների և Փարիզի ակումբի միջև ստորագրված համաձայնագրի համապատասխան։
Այս միջոցների գումարը կազմել է 160 միլիոն դոլար, որը Վրաստանը վերցրել էր մինչև 1999 թվականը. տոկոսներ, որոնք 1999 թվականից մինչև 2004 թվականի մայիսը կուտակվել էին պարտքերի վրա, և պարտք, որը պետք է մարվեր 2004-ից մինչև 2006 թվականները։ Ընդհանուր գումարը գերազանցել է 225 միլիոն դոլարը։
Վրաստանի ֆինանսական գերատեսչության տվյալներով՝ Ռուսաստանից բացի Թբիլիսին ամբողջությամբ մարել է նաև Հայաստանին, Իրանին, Թուրքիային, Ադրբեջանին և Ղազախստանին ունեցած երկարամյա պարտքերը։
Ֆինանսների նախարարությունը հավելել է, որ Վրաստանի պետական պարտքի չափը օգոստոսի արդյունքներով կազմել է ավելի քան 10 միլիարդ դոլար։ Երկիրն ամենից շատ պարտք է Ֆրանսիային՝ ավելի քան 850 միլիոն դոլար։

Грузия полностью погасила долг России
Тбилиси полностью погасил внешний долг перед Москвой. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает “РИА Новости”, приводя данные Министерства финансов Грузии.
В феврале задолженность перед Россией сократилась с 7 миллионов $870 000 до $3 миллионов 997 000. Эта цифра сохранялась в графе долгов с февраля по август. По состоянию на август там уже был прочерк.
По данным бизнес-агентства BMG, этот долг был накоплен в первые годы независимости Грузии и реструктурирован в июле 2004 года в соответствии с соглашением, подписанным между кредиторами Тбилиси и Парижским клубом.
Объем этих средств составил $160 миллионов, которые Грузия заняла до 1999 года, включая проценты, начисленные по долгам с 1999 по май 2004 года, и долг, подлежавший погашению с 2004 по 2006 год. Общая сумма превысила $225 миллионов.
По данным Министерства финансов Грузии, помимо России, Тбилиси полностью погасил долгосрочную задолженность перед Арменией, Ираном, Турцией, Азербайджаном и Казахстаном.
Министерство финансов добавило, что по состоянию на август государственный долг Грузии составлял более $10 миллиардов. Наибольший долг страна имеет перед Францией - более $850 миллионов.