Հութիները հայտարարել են ԱԹՍ-ներով Իսրայելի տարածքը թիրախավորելու մասին
Եմենի հութիների «Անսար Ալլահ» շարժումը հայտարարել է, որ հութիները Իսրայելի տարածքի ուղղությամբ ռազմական գործողություն են իրականացրել՝ օգտագործելով չորս անօդաչու թռչող սարք։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է հութիներին պատկանող Al Masirah հեռուստաալիքը։
Եմենի հութիների խոսնակ, բրիգադի գեներալ Յահյա Սարին պարզաբանել է, որ անօդաչու թռչող սարքերից երեքը թիրախավորել են Ռամոն օդանավակայանը, իսկ չորրորդ անօդաչու թռչող սարքը թիրախավորել է Նեգև շրջանում գտնվող ռազմական թիրախ։
Խոսնակը հայտարարել է, որ գործողությունը հասել է իր նպատակակետին՝ հավելելով, որ այն իրականացվել է՝ ի պատասխան իսրայելական ուժերի կողմից Գազայի հատվածի ժողովրդի դեմ իրականացված ցեղասպանության և սովի հանցագործությունների։
Իսրայելի բանակը հայտարարել է Վադի Արաբա շրջանում Եմենից արձակված անօդաչու թռչող սարք որսալու մասին։
Իսրայելական աղբյուրների տեղեկացմամբ՝ տագնապի ազդանշաններ են լսվել Ռամոն օդանավակայանում, որի հետևանքով ժամանակավորապես փակվել է օդանավակայանի օդային տարածքը, հետագայում այն վերաբացվել է։
2023 թվականին Գազայի հատվածում հակամարտության մեկնարկից հետո հութիները Գազային աջակցելու կարգախոսի ներքո հրթիռային հարձակումներ են իրականացրել և շարունակում իրականացնել Իսրայելի ուղղությամբ, որն էլ իր հերթին հարձակումներ է իրականացնում Եմենի Հոդեյդա և Սանա քաղաքների վրա։
Հարձակումները դադարել էին 2025 թ. հունվարի կեսերին պաղեստինյան անկլավում հրադադարի հայտարարումից հետո, սակայն մարտի սկզբին հրադադարի խզումից հետո հութիները կրկին վերսկսել են Կարմիր ծովում իսրայելական նավերի, ինչպես նաև Իսրայելում տարբեր շրջանների թիրախավորումներն ի աջակցություն Պաղեստինի՝ պահանջելով դադարեցնել Գազայի շրջափակումը։

Хуситы сообщили об ударах беспилотниками по территории Израиля
Йеменское движение хуситов “Ансар Аллах” объявило о военной операции в направлении израильской территории с использованием четырех беспилотников. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил телеканал Al Masirah, принадлежащий хуситскому движению.
Представитель йеменских хуситов бригадный генерал Яхья Сари пояснил, что три беспилотника были нацелены на аэропорт Рамон, четвертый - на военный объект в регионе Негев.
Он сообщил, что операция достигла своей цели, добавив, что она была проведена в ответ на преступления геноцида и измора, совершаемые израильскими силами в отношении населения сектора Газа.
По данным израильских источников, в аэропорту Рамон были слышны сигналы тревоги, что привело к временному закрытию воздушного пространства аэропорта, которое впоследствии было вновь открыто.
После начала конфликта в секторе Газа в 2023 году хуситы наносят ракетные удары по Израилю под лозунгом поддержки Газы, Израиль, в свою очередь, наносит удары по Ходейде и Сане.
Удары прекратились в середине января 2025 года после объявления перемирия в палестинском анклаве, но после его нарушения в начале марта хуситы возобновили нападения на израильские суда в Красном море, а также на различные районы Израиля, выражая поддержку Палестине и требуя от Израиля прекратить блокаду Газы.