«Նոր գիրք»-30/25. Արզումանյան, դը Կամոենշ, Դենիս
Գրքում տեղ են գտել հեղինակի վիպակն ու  թատերկերը։ Նրա բոլոր ստեղծագործություններում թե՛ ուղղակի, թե՛ անուղղակի ձևերով, տուն որոնելու մղումն է։ Գրքում ընդգրկված աշխատանքները գրվել են  2022-2023 թվականներին։
Հեղինակն իր ստեղծագործություններում հաճախ է խոսում հեռանալու և վերադարձի երևույթի մասին։ Յուրաքանչյուր հերոս ներկայացվում է որպես ճամփորդ։ Այս ամենն ապրածի ու զգացածի արտացոլանք են։ Հեղինակային հրատարակություն։
Թարգմանական գրականություն․ Լուիշ Վաշ դը Կամոենշ, «Լուզիադներ»
Լուիշ Վաշ դը Կամոենշի «Լուզիադներ»-ը պորտուգալական գրականության ամենակարևոր ստեղծագործություններից է։ Ըստ էության Պորտուգալիայի ազգային էպոսն է։ Այս մեծն հերոսական պոեմում պորտուգալացի ծովագնացների Հնդկաստան կատարած ճանապարհորդությունը նույնացվում է հունահռոմեական հնագույն հերոսների սխրանքների հետ։ «Լուզիադներ»-ը հրատարակվել է 1572 թվականին՝ Պորտուգալիայում Վերածննդի դարաշրջանում։ Պոեմը բաղկացած է 8-տողանոց 1102 բանաստեղծական տնից, ընդհանուր 8816 տող։ Տասը երգով` բաժանված ութ չափածո տողերի, «Լուզիադներ»-ը անդրադառնում է պորտուգալացիների ճանապարհորդություններին «երբևէ նավեր չտեսած ծովերով»։ Ստեղծագործությանը էպիկական բնույթ է հաղորդում հերոսների կյանքի պատմական կամ առասպելական դրվագների շարադրանքը։
Թեև Կամոենշը «Լուզիադներ»-ը «կերտել է» պորտուգալացի ժողովրդի պատմությունն ու սխրանքները փառաբանելու համար, սակայն արծարծվող թեմաներն ու համատեքստերը արձագանք են գտնում այլ ժողովուրդների, այդ թվում՝ հայերի հարուստ պատմության մեջ և ավանդույթներում։ Կամոենշի գլուխգործոցում ուղղակիորեն տեղ են գտնել հայերի և հայկական թագավորությունների մասին հիշատակումները։ Պորտուգալերենից թարգմանել է Լուսինե Բրուտյանը։
Գիրը լույս է տեսել «Պորտուգալիա-Հայաստան Բարեկամության Միության» թարգմանչական մատենաշարով։ Գիրքը լույս է ընծայել «Էդիթ Պրինտ»-ը։
Մանկապատանեկան գրականություն․ Քրիստոֆեր Դենիս, «Խավարի ասպետ բուն»
Հենց այն օրվանից, երբ Բուն ծնվեց, նա երազում էր դառնալ իսկական ասպետ։ Նա կարող է ամենամեծը կամ ամենաուժեղը չլինել, բայց նրա սուր գիշերային բնազդները կարող են օգնել պաշտպանել ամրոցը, հատկապես որ վերջերս շատ ասպետներ անհետացել են։ Ասպետների գիշերային հերթապահության ժամանակ Բուն բախվում է վերջնական փորձությանը՝ վախեցնող ներխուժողի։ Դա սարսափելի մենամարտ է ցանկացած չափանիշով։ Բայց այն, ինչ Բուն չունի չափերով, նա լրացնում է խելացի գաղափարներով։ Լի խոսքախաղով և լավատեսությամբ՝ այս զարմանալի խիզախության դրսևորումը ապացուցում է, որ խելքը (և բարեկամությունը) կարող են գերակշռել ուժին։ Թարգմանությունը անգլերենից՝ Նունե Թորոսյանի։ Գիրքը լույս է ընծայել «Անտարես»-ը:

“Новая книга” - 30/25: Вова Арзуманян, Луиш де Камоенш, Деннис О'Нейл
Информационное агентство “Арменпресс” представляет свой авторский проект “Новая книга”. Каждый понедельник мы знакомим читателей с новинками армянских издательств. Читатели узнают о новых книгах, встречают уже известные классические произведения и знакомятся с тенденциями современной литературы. На этой неделе “Арменпресс” выделил три примечательных произведения по 3 категориям, изданных разными издательствами в 2024 году, и уже переданных на суд читателей.
Вова Арзуманян: Я забыл себя дома
В этой книге собраны рассказы и пьесы. Во всех произведениях этого автора, как напрямую, так и косвенно, присутствует стремление к поиску своего дома. Произведения, вошедшие в книгу, написаны в 2022–2023 годах.
Автор часто обращается к феномену ухода и возвращения. Каждый герой представляется как путешественник. И всё это - отражение пережитого и прочувствованного. Авторское издание.
Луиш Васку де Камоэнс: Лузиады
“Лузиады” Луиша Васку де Камоэнса - одно из значимых произведений португальской литературы. По сути, это национальный эпос Португалии. В этой великой героической поэме плавание португальских мореплавателей в Индию отождествляется с подвигами древних греко-римских героев. “Лузиады” были напечатаны в 1572 году, в эпоху португальского Возрождения. Поэма состоит из 1102 строф по 8 строк, что в общей сложности составляет 8816 строк. В десяти песнях, разделённых на восемь строф, повествуется о путешествиях португальцев по морям, где никогда не бывали суда. Повествование об исторических или мифических эпизодах из жизни героев придаёт произведению эпический характер.
Хотя Камоэнс создал Лузиады для прославления истории и подвигов португальцев, затронутые в них темы и контексты находят отголоски в богатой истории и традициях и других народов, в том числе армян. В шедевре Камоэнса напрямую упомянуты армяне и армянские царства. Перевод с португальского: Лусине Брутян.
Книга вышла в серии переводов “Союза дружбы Португалия-Армения”. Издательство: “Эдит Принт”.
Деннис О Нейл: Тёмный рыцарь
С самого рождения Сова мечтала стать настоящим рыцарем. Возможно, она не самая большая и сильная, но ее острые ночные инстинкты могли бы помочь защитить замок, особенно учитывая, что в последнее время исчезло так много рыцарей. Во время ночного дозора рыцарей Сова сталкивается с серьёзным испытанием: ужасающим злоумышленником. Это поединок, по любым меркам, ужасающий. Но недостаток роста Сова компенсирует остроумными идеями. Этот поразительный подвиг, полный каламбуров и оптимизма, доказывает, что остроумие и дружба могут превзойти силу. Перевод с английского: Нуне Торосян; Издательство: “Антарес”.