«Չկա տղամարդ, չկա պրոբլեմ». Կամերային թատրոն վերադարձավ սիրված ներկայացումը
Երևանի կամերային թատրոնի «Չկա տղամարդ, չկա պրոբլեմ» ներկայացումը տևական դադարից հետո կրկին խաղացանկում է: Ինտրիգային վերնագրով ինտերակտիվ ներկայացման շնորհիվ հանդիսատեսը ևս դառնում է բեմադրության անմիջական մասնակիցն ու դերասանական հմտությունները բացահայտելու հնարավորություն ստանում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կամերային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Արա Երնջակյանի «Չկա տղամարդ, չկա պրոբլեմ» պիեսի համանուն բեմադրությունն առաջին անգամ թատերասերներին է ներկայացվել հեղինակի բեմադրությամբ 2017 թվականին: Այս անգամ Երնջակյանն այն վստահել է թատրոնի երիտասարդ ռեժիսոր Դավիթ Աբրահամյանին:
Ռեժիսորի խոսքով՝ փորձել են ներկայացումն ավելի արդիականացնել՝ համահունչ այսօրվա իրականությանը:
Ներկայացման հերոսուհիներն են Էվա Խաչատրյանը, Էրմինա Զախարովան, Վիկտորյա Սահակյանը, Ժաննա Քոչարյանը։
Աբրահամյանը խոստովանում է՝ կանանց հետ աշխատելը բարդ էր և հաճելի, իսկ ներկայացումն ամբողջությամբ կատակ է: «Այն հանդիսատեսին հնարավորություն է տալիս տեսնել, թե կանայք ինչպես են ընկալում աշխարհը, մեկնաբանում այն, թե ինչպես են ցանկացած երևույթ իրենց շահեկան մատուցում: Ներկայացումը դիտելիս բազմաթիվ տղամարդիկ իրենց կողակիցներին են տեսնում բեմում: Մենք ստեղծել ենք կանանց հավաքական կերպարներ. չորս կին, և նրանցից յուրաքանչյուրը մի կնոջ տեսակ է: Պատահել է, որ ներկայացումից հետո տղամարդիկ մոտեցել են ու ասել, որ այս կամ այն կերպարը շատ նման է իր կնոջը»,- շեշտում է ռեժիսորը:
Նա վստահեցնում է՝ ներկայացումն առանց դահլիճում ներկա տղամարդկանց չի կարող կայանալ:
Պիեսի հերոսուհիները հուսահատ կանայք են, որոնք սկսում են ՀՀՖՇ շարժումը, որի միջոցով ցանկանում են փոխել աշխարհը, ցանկանում են, որ իրենց իրավունքները պաշտպանված լինեն, խոսքը՝ լսելի: Աբրահամյանն ընդգծում է՝ ներկայացումը ֆեմինիստական չէ, այն պարզապես կանանց յուրահատուկ մտածելակերպի մասին է:
Ըստ դերասանուհի Էվա Խաչատրյանի՝ իրականում կինն առանց տղամարդու և տղամարդն առանց կնոջ չեն կարող ապրել: «Կնոջն ու տղամարդուն պետք է դիտարկել որպես մեկ մարմին, եթե, իհարկե, գտնում ես իսկական սերը»,- շեշտում է նա:
Դերասանուհին պատմում է, որ Արա Երնջակյանն ի սկզբանե պիեսը գրել է մոնոներկայացման համար, բայց հետո այն բաժանել է մասերի: «Կանայք բարձրացնում են հարցեր, որոնք միշտ տանջում են նրանց. թե ինչու շատ հարցերում տղամարդիկ առավելություններ ունեն և այլն: Հանդիսատեսը ծանոթանում է կանանց մտորումներին, զգացողություններին, թե ինչպես է կինը շոշափում աշխարհը, որքանով են կանայք տաք, գունավոր, սուր: Կինն ավելի իմպուլսիվ է, տաքարյուն, ամեն երևույթի ավելի զգացմունքային է մոտենում, քան տղամարդը, որը հիմնականում սառն է դատում»,- նշում է Էվան՝ ընդգծելով, որ այդ ամենը համեմված է երնջակյանական հումորով:
Դերասանուհին վստահ է՝ Արա Երնջակյանի բոլոր պիեսներն արդիական են բոլոր ժամանակներում, բացառություն չէ նաև այս գործը:
Վիկտորյա Սահակյանը ներկայացումը սարկաստիկ է համարում: «Ըստ իս՝ հանդիսատեսը կհավատա մեզ, քանի որ մենք արդար խաղում ենք մեր դերերը, բայց ամենավերջում պարզ է դառնում, որ այդ ամենը խաղ էր, հումոր էր»,- ասում է Սահակյանն ու հավելում՝ ինքը կողմ է բնության օրենքներին, և կարծում է, որ տղամարդը շատ կարևոր դերակատարություն ունի կանանց կյանքում և առանց նրա կյանքն անհետաքրքիր, ձանձրալի և միապաղաղ կլիներ:
Դերասանուհու խոսքով՝ պետք չէ հեղափոխություն անել, փոխել բնության օրենքները, հարկավոր է պարզապես փոխըմբռնման միջոցով կարգավորել հարաբերությունները:
Ներկայացումը, որը վստահաբար չի մոռանա դահլիճում ներկա թատերասերը, հատկապես՝ տղամարդիկ, թատրոնի բեմում կլինի նաև սեպտեմբերի 19-ին և 20-ին:

«Нет мужчины — нет проблемы». Полюбившаяся пьеса вернулась в Камерный театр
Спектакль «Нет мужчины — нет проблемы» Ереванского Камерного театра возвращается в репертуар после долгого перерыва. Благодаря интерактивному спектаклю с интригующим названием зрители также становятся непосредственными участниками спектакля и получают возможность раскрыть свои актёрские способности.
Как передает Арменпресс, одноименная постановка пьесы «Нет мужчины — нет проблемы» художественного руководителя Камерного театра, народного артиста Республики Армения Ара Ернджакяна впервые была представлена театралам автором в 2017 году. На этот раз Ернджакян доверил ее молодому режиссеру театра Давиду Абрамяну.
По словам режиссёра, они стремились сделать спектакль более современным, соответствующим сегодняшним реалиям.
Героини спектакля — Ева Хачатрян, Эрмина Захарова, Виктория Саакян, Жанна Кочарян.
Абрамян признаётся, что работать с женщинами было сложно и приятно, а сам спектакль – сплошная шутка. «Он даёт зрителям возможность увидеть, как женщины воспринимают мир, интерпретируют его и как они представляют любое явление в свою пользу. Многие мужчины, смотря спектакль, видят на сцене своих жен. Мы создали собирательные женские образы: четыре женщины, и каждая из них – определённый тип женщины. Бывало, что после спектакля мужчины подходили и говорили, что тот или иной персонаж очень похож на их жен», – подчёркивает режиссёр.
Он уверяет, что спектакль не может состояться без присутствующих в зале мужчин.
Героини спектакля — отчаявшиеся женщины, которые создают движение феминисток, стремясь изменить мир, добиться защиты своих прав и быть услышанными. Абрамян подчеркивает, что спектакль не феминистский, а просто рассказывает об уникальном образе мышления женщин.
По словам актрисы Евы Хачатрян, на самом деле женщина не может жить без мужчины, а мужчина — без женщины. «Женщину и мужчину следует рассматривать как единое тело, если, конечно, вы встретите настоящую любовь», — подчеркивает она.
Актриса рассказывает, что Ара Ернджакян изначально написал пьесу как моноспектакль, но затем разделил её на части. «Женщины поднимают вопросы, которые всегда их мучают: почему мужчины имеют преимущество во многих вопросах и так далее. Зритель знакомится с женскими мыслями, чувствами, с тем, как женщины воспринимают мир, насколько они тёплые, яркие, проницательные. Женщина более импульсивна, горяча и воспринимает каждое явление более эмоционально, чем мужчина, который чаще всего судит холодно», — отмечает Ева, подчеркивая, что всё это приправлено юмором Ернджакяна.
Актриса уверена, что все пьесы Ара Ернджакяна актуальны во все времена, и эта не исключение.
Виктория Саакян считает спектакль саркастическим. «Думаю, зрители нам поверят, ведь мы играем свои роли честно, но в конце становится ясно, что всё это было игрой, юмором», — говорит Саакян, добавляя, что она за законы природы и считает, что мужчина играет очень важную роль в жизни женщины, и без него жизнь была бы неинтересной, скучной и однообразной.
По словам актрисы, не нужно совершать революцию, менять законы природы, достаточно просто урегулировать отношения через взаимопонимание.
Спектакль, который точно не забудут присутствующие в зале любители театра, особенно мужчины, также будет на сцене 19 и 20 сентября.