Հայաստանի ԱԺ–ն վավերացրեց Ղազախստանի հետ միգրացիայի ոլորտում համագործակցության համաձայնագիրը
Ազգային ժողովը վավերացրեց Հայաստանի և Ղազախստանի կառավարությունների միջև միգրացիայի ոլորտում համագործակցությունը խորացնող համաձայնագիրը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Ղազախստանի Հանրապետության կառավարության միջեւ միգրացիայի ոլորտում համագործակցության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին օրենքի նախագիծը քվեարկությամբ ստացավ 94 կողմ, 1 ձեռնպահ ձայներ:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Ղազախստանի Հանրապետության կառավարության միջեւ միգրացիայի ոլորտում համագործակցության մասին» համաձայնագիրը ստորագրվել է 2024 թվականի ապրիլի 15-ին Երևանում:
Համաձայնագրով պայմանավորվող կողմերը նախատեսում են փոխադարձության հիման վրա ստեղծել արագ եւ արդյունավետ ընթացակարգեր միգրացիոն ոլորտի կարգավորման գործընթացների վերաբերյալ՝ ձգտելով ստեղծել իրավական հիմք երկկողմ համագործակցության համար:
Հիմնական ուղղությունները վիճակագրական, իրավական և գիտամեթոդական տեղեկատվության փոխանակումն է, կողմ պետությունների տարածքում գտնվող քաղաքացիների մասին տեղեկատվության փոխանակումը, փորձի փոխանակումը և գործնական օգնությունը միգրացիայի կառավարմանն առնչվող հարցերում, ինչպես նաև կողմ պետությունների քաղաքացիների իրավունքների և նրանց ընտանիքի անդամների բնակության իրավունքների պաշտպանության, բնակության համար թույլտվության ժամկետների ընթացքում արդյունավետ ընթացակարգեր սահմանելը, ինչպես նաև կողմ պետությունների տարածքում գտնվելու ընթացքում կացության հիմքեր ունեցող անձանց իրավական կարգավիճակի վերաբերյալ հարցերի քննարկումը:

НС ратифицировало соглашение между правительствами Армении и Казахстана об углублении сотрудничества в области миграции
Национальное Собрание ратифицировало соглашение между правительствами Армении и Казахстана об углублении сотрудничества в области миграции.
Как сообщает Арменпресс, законопроект о ратификации «Соглашения между правительством Республики Армения и правительством Республики Казахстан о сотрудничестве в области миграции» получил 94 голоса «за» при 1 воздержавшемся.
Соглашение было подписано 15 апреля 2024 года в Ереване.
В рамках соглашения договаривающиеся стороны намерены на основе взаимности установить быстрые и эффективные процедуры регулирования миграционной сферы, стремясь создать правовую основу двустороннего сотрудничества.
Основными направлениями являются обмен статистической, правовой и научно-методической информацией, обмен информацией о гражданах, находящихся на территории договаривающихся государств, обмен опытом и практической помощью в вопросах управления миграцией, а также защита прав граждан договаривающихся государств и членов их семей на проживание, установление эффективных процедур определения срока действия видов на жительство и т.д.