Մակրոնը Թրամփի հետ քննարկել է իրադրությունը Ուկրաինայում և Մերձավոր Արևելքում
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձությունները, ինչպես նաև զարգացումները Մերձավոր Արևելքում։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Մակրոնը գրել է X-ում:
Excellent phone call with President @realDonaldTrump.
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) September 10, 2025
We discussed the troubling developments in Russia’s war of aggression against Ukraine, particularly following Russian drone incursions into Poland.
We also shared our concerns about the situation in the Middle East,…
«Մենք քննարկեցինք Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի պատերազմի անհանգստացնող զարգացումները, մասնավորապես՝ կապված ռուսական դրոնների ներխուժման հետ Լեհաստանի տարածք։ Մենք նաև կիսվեցինք մեր մտահոգություններով Մերձավոր Արևելքում իրադրության հետ կապված՝ Կատարում իսրայելական հարվածներից հետո։
Եվրոպացիների և ամերիկացիների միջև սերտ համագործակցությունն առանցքային է այս ճակատներից յուրաքանչյուրում։ Միասին մենք կարող ենք վճռորոշ ներդրում ունենալ խաղաղության ու անվտանգության հաստատման գործում»,- գրել է Ֆրանսիայի նախագահը։

Макрон обсудил с Трампом ситуацию на Украине и Ближнем Востоке
Президент Франции Эммануэль Макрон провёл телефонный разговор с президентом США Дональдом Трампом, в ходе которого они обсудили события на Украине, а также ситуацию на Ближнем Востоке. Как сообщает “Арменпресс”, Макрон написал об этом на странице в X.
Excellent phone call with President @realDonaldTrump.
We discussed the troubling developments in Russia’s war of aggression against Ukraine, particularly following Russian drone incursions into Poland.
We also shared our concerns about the situation in the Middle East, …
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) September 10, 2025
“Замечательный телефонный разговор с президентом Трампом. Мы обсудили тревожные события в российской агрессивной войне против Украины, особенно после вторжения российских дронов на территорию Польши.
Тесное сотрудничество между европейцами и американцами имеет решающее значение на каждом из этих фронтов. Вместе мы можем сделать решающий вклад в мир и безопасность”, - написал президент Франции.