ԱՀԿ-ն հորդորում է Աֆղանստանին վերացնել սահմանափակումները հումանիտար կազմակերպությունների կին աշխատողների նկատմամբ
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) դիմել է Աֆղանստանի թալիբ իշխանություններին ՝ վերացնելու երկրում հումանիտար կազմակերպություններում աշխատող աֆղան կանանց նկատմամբ գործող սահմանափակումները՝ մասնավորապես թույլ տալով նրանց  ճամփորդել առանց տղամարդու ուղեկցության, ինչպես նաև թույլ տալ աջակցել վերջին հզոր երկրաշարժից հետո օգնության կարիք ունեցող կանանց։
«Այժմ մեծ խնդիր է դառնում այս վայրերում կանանց անձնակազմի պակասը»,- Reuters-ին ասել է Աֆղանստանում ԱՀԿ գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Մուքթա Շարման՝ նշելով, որ այս տարածքներում բուժանցնակազմի շուրջ 90 տոկոսը տղամարդիկ են, իսկ մնացած 10 տոկոս կանայք հիմնականում բուժքույրեր են, այլ ոչ թե լուրջ վնասվածքների հետ աշխատելու կարողություն ունեցող կանայք։ Սա խոչընդոտում է կանանց նորմալ բուժօգնության տրամադրման հնարավորությունը, քանի որ շատ կանայք խուսափում են առնչվել տղամարդ բժիշկների հետ ու չեն կարողանում միայնակ գնալ բուժօգնության հետևից։
Շարման հատուկ ընդգծել է նաև աֆղան կին բժիշկների պակասն այն բանից հետո, ինչ Աֆղանստանում իշխանության գալուց հետո թալիբներն արգելեցին կին ուսանողներին կրթություն ստանալ ավագ դպրոցներում ու համալսարաններում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, սեպտեմբերի 1-ին Աֆղանստանում գրանցված 6 մագնիտուդով երկրաշարժի ու հետցնցումների հետևանքով վիրավորվել է ավելի քան 3600 մարդ, հազարավոր մարդիկ մնացել են անտուն։

ВОЗ призывает Афганистан снять ограничения на работу женщин, оказывающих гуманитарную помощь
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) обратилась к властям движения Талибан в Афганистане с просьбой снять ограничения на работу афганских женщин в гуманитарных организациях, в том числе разрешить им передвигаться без сопровождения родственника-мужчины и оказывать помощь женщинам, нуждающимся в помощи после недавнего мощного землетрясения.
«Нехватка женского персонала в этих областях становится серьёзной проблемой», — заявил агентству Reuters Мукта Шарма, заместитель главы офиса ВОЗ в Афганистане, отметив, что около 90% медицинского персонала в этих областях — мужчины, а остальные 10% — женщины, в основном медсестры, а не женщины, способные работать с тяжёлыми травмами. Это затрудняет оказание женщинам нормальной медицинской помощи, поскольку многие избегают общения с врачами-мужчинами и не могут обратиться за медицинской помощью самостоятельно.
Шарма также особо подчеркнула нехватку женщин-врачей в Афганистане после того, как Талибан, придя к власти в Афганистане, запретил девушкам-студенткам посещать средние школы и университеты.
По сообщению «Арменпресс», в результате землетрясения магнитудой 6,0 и последовавших за ним афтершоков, зафиксированных в Афганистане 1 сентября, пострадали более 3600 человек, тысячи остались без крова.