Քաղաքակրթությունների երկխոսությունը կայուն զարգացման կարևոր գործիք է. Չինաստանում անցկացվում է մեդիայի և ուղեղային կենտրոնների միջազգային համաժողով
Չինաստանի Յուննան նահանգի Կունմին քաղաքում մեկնարկել է Global South Media and Think Tank Forum 2025-ը, որին մասնակցում են տարբեր տարածաշրջանների 110 երկրների 500-ից ավելի պատվիրակներ` պաշտոնատար անձինք, գիտնականներ, լրատվական կառույցների և ուղեղային կենտրոնների ղեկավարներ ու փորձագետներ, լրագրողներ և գիտնականներ։
Հայաստանը ֆորումին ներկայացնում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի Միջազգային հարաբերությունների ուսումնասիրության ծառայության ղեկավար Ջոնի Մելիքյանը և «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալության տնօրեն Նարինե Նազարյանը։
Jonny Melikyan.jpg
Համաժողովը համատեղ կազմակերպել են «Սինխուա» լրատվական գործակալությունը, Չինաստանի կոմունիստական ​​կուսակցության Յուննանի նահանգային կոմիտեն և նշված նահանգի ժողովրդական կառավարությունը։
«Սինխուա» լրատվական գործակալության նախագահ Ֆու Խուան բացման արարողությանն ընդգծեց գլոբալ հարավի երկրների հետազոտական կարողությունների մեկտեղման, բազմակողմ փոխանակման մեխանիզմների օգտագործման, ողջ տարածաշրջանի զարգացման և բարգավաճման նպատակով շարժիչ ուժերի մոբիլիզացման անհրաժեշտությունը։
Fu Hua.jpg
Որպես Չինաստանի ազգային լրատվական գործակալություն` «Սինխուա»-ն նպատակ ունի նմանատիպ նախաձեռնություններով ստեղծել ու ամուր հիմքերի վրա դնել Գլոբալ հարավի երկրների համատեղ հաղորդակցության գործընկերային ցանց, որի մեկնարկի մասին ազդարարվեց համաժողովի ընթացքում։ Ցանցը կարող է ներառել ավելի քան 1000 լրատվամիջոցների, վերլուծական կենտրոնների և այլ հաստատությունների՝ տարբեր տարածաշրջանների 95 երկրներից։
Համաժողովի` «Մշակութային կամուրջ, փոխըմբռնման խթանում» խորագրով պլենար նիստի ընթացքում իր ելույթում «Արմենպրես»-ի տնօրեն Նարինե Նազարյանն ընդգծեց` թեման խորապես համահունչ է Հայաստանի պատմական փորձին. գտնվելով քաղաքակրթությունների խաչմերուկում՝ Հայաստանը հազարամյակներ շարունակ եղել է մշակութային կամուրջ Արևելքի և Արևմուտքի, Հյուսիսի և Հարավի միջև։
NarineNazaryan.jpg
«Հայ ժողովրդի տոկունությունն ու երկխոսության պատրաստակամությունը կենդանի ապացույց են, որ նույնիսկ ամենափոքր ազգերը կարող են ուղի հարթել համաշխարհային փոխըմբռնման համար։ Մշակույթը մեղմ ուժ չէ, այն ռազմավարական ուժ է։ Մշակույթի միջոցով ենք մենք կոտրում կարծրատիպերը, կառուցում փոխադարձ հարգանք։
Գերիշխող անվստահության, բևեռացման, տեղեկատվական պատերազմների այս ժամանակաշրջանում քաղաքակրթությունների միջև երկխոսությունը դառնում է խաղաղության կառուցման և կայուն զարգացման կարևոր գործիք։
Մենք հավատում ենք, որ արժանապատվության և ճշմարտության վրա հիմնված լրատվությունը դիվանագիտության հզոր ձև է։
Մենք նաև գիտակցում ենք լրատվամիջոցների և վերլուծական կենտրոնների միջև գործընկերային հարաբերություններ կառուցելու կարևորությունը։ Եկեք համատեղ ստեղծենք հարթակներ, որոնք միավորում են ակադեմիական գիտելիքները և լրագրողական կարողությունները, որպեսզի քաղաքակրթական երկխոսությունը դուրս գա հռչակագրերի սահմաններից և դառնա ամենօրյա պրակտիկա»,-նշեց Նարինե Նազարյանը։
Համաժողովը նմանօրինակ միջազգային երկրորդ միջոցառումն է. անդրանիկ ֆորումն անցկացվել է 2024թ. նոյեմբերին Բրազիլիայի Սան Պաուլո քաղաքում։
Ֆորումի մասնակիցների համար կազմակերպված տուրերի միջոցով Յուննան նահանգը փորձում է հյուրերի համար բացահայտել իր արտադրական հզորությունները, զբոսաշրջային գրավչությունը, նորարարական կարողությունները և մարդկային պարզ ու մաքուր ջերմությունը։

Диалог цивилизаций - важный инструмент устойчивого развития. В Китае проходит международный форум СМИ и аналитических центров
В Куньмине (провинция Юньнань, Китай) стартовал Global South Media and Think Tank Forum 2025. В нём принимают участие более 500 делегатов из 110 стран и регионов: официальные лица, учёные, руководители и эксперты медиа-организаций и аналитических центров, журналисты и учёные.
Армению на форуме представляют директор государственного информационного агентства АРМЕНПРЕСС Нарине Назарян и руководитель Службы исследования международных отношений центра общественных связей и информации Джонни Меликян.
Конференция была организована совместно информационным агентством Синьхуа (Xinhua), комитетом Коммунистической партии Китая провинции Юньнань и Народным правительством указанной провинции.
Фу Хуа, президент информационного агентства Синьхуа, подчеркнул на церемонии открытия необходимость объединения исследовательского потенциала стран глобального Юга, использования механизмов многостороннего обмена, мобилизации движущих сил для развития и процветания всего региона.
Как национальное информационное агентство Китая, «Синьхуа» стремится с помощью аналогичных инициатив создать и заложить прочную основу для совместной коммуникационной партнерской сети стран глобального Юга, о запуске которой было объявлено в ходе конференции. Ожидается, что в сеть войдут более 1000 СМИ, аналитических центров и других организаций из 95 стран и различных регионов мира.
В своем выступлении на пленарном заседании конференции под названием «Культурный мост, содействие взаимопониманию» директор Арменпресс Нарине Назарян подчеркнула, что тема глубоко созвучна историческому опыту Армении: расположенная на перекрестке цивилизаций, Армения на протяжении тысячелетий была культурным мостом между Востоком и Западом, Севером и Югом.
«Стойкость и готовность армянского народа к диалогу являются живым доказательством того, что даже самые маленькие нации могут проложить путь к глобальному взаимопониманию. Культура — это не мягкая сила, это — стратегическая сила. С помощью культуры мы разрушаем стереотипы, создаем взаимное уважение.
В это время доминирующего недоверия, поляризации, информационных войн диалог между цивилизациями становится важным инструментом строительства мира устойчивого развития.
Мы верим, что СМИ, основанные на достоинстве и правде, являются мощной формой дипломатии.
Мы также осознаем важность построения партнерских отношений между СМИ и аналитическими центрами. Давайте совместно создадим платформы, которые объединят академические знания и журналистские способности, чтобы диалог цивилизаций вышел за рамки деклараций и стал повседневной практикой»,- отметила Нарине Назарян.
Конференция является вторым подобным международным мероприятием: первый форум прошёл в ноябре 2024 года в Сан-Паулу, Бразилия.
С помощью экскурсий, организованных для участников форума, провинция Юньнань стремится раскрыть гостям свои производственные возможности, туристические достопримечательности, инновационный потенциал и простое, чистое человеческое тепло.