Քաղաքակրթությունների երկխոսությունը կայուն զարգացման կարևոր գործիք է. Չինաստանում անցկացվում է մեդիայի և ուղեղային կենտրոնների միջազգային համաժողով
Չինաստանի Յուննան նահանգի Կունմին քաղաքում մեկնարկել է Global South Media and Think Tank Forum 2025-ը, որին մասնակցում են տարբեր տարածաշրջանների 110 երկրների 500-ից ավելի պատվիրակներ` պաշտոնատար անձինք, գիտնականներ, լրատվական կառույցների և ուղեղային կենտրոնների ղեկավարներ ու փորձագետներ, լրագրողներ և գիտնականներ։
Հայաստանը ֆորումին ներկայացնում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի Միջազգային հարաբերությունների ուսումնասիրության ծառայության ղեկավար Ջոնի Մելիքյանը և «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալության տնօրեն Նարինե Նազարյանը։
Jonny Melikyan.jpg
Համաժողովը համատեղ կազմակերպել են «Սինխուա» լրատվական գործակալությունը, Չինաստանի կոմունիստական ​​կուսակցության Յուննանի նահանգային կոմիտեն և նշված նահանգի ժողովրդական կառավարությունը։
«Սինխուա» լրատվական գործակալության նախագահ Ֆու Խուան բացման արարողությանն ընդգծեց գլոբալ հարավի երկրների հետազոտական կարողությունների մեկտեղման, բազմակողմ փոխանակման մեխանիզմների օգտագործման, ողջ տարածաշրջանի զարգացման և բարգավաճման նպատակով շարժիչ ուժերի մոբիլիզացման անհրաժեշտությունը։
Fu Hua.jpg
Որպես Չինաստանի ազգային լրատվական գործակալություն` «Սինխուա»-ն նպատակ ունի նմանատիպ նախաձեռնություններով ստեղծել ու ամուր հիմքերի վրա դնել Գլոբալ հարավի երկրների համատեղ հաղորդակցության գործընկերային ցանց, որի մեկնարկի մասին ազդարարվեց համաժողովի ընթացքում։ Ցանցը կարող է ներառել ավելի քան 1000 լրատվամիջոցների, վերլուծական կենտրոնների և այլ հաստատությունների՝ տարբեր տարածաշրջանների 95 երկրներից։
Համաժողովի` «Մշակութային կամուրջ, փոխըմբռնման խթանում» խորագրով պլենար նիստի ընթացքում իր ելույթում «Արմենպրես»-ի տնօրեն Նարինե Նազարյանն ընդգծեց` թեման խորապես համահունչ է Հայաստանի պատմական փորձին. գտնվելով քաղաքակրթությունների խաչմերուկում՝ Հայաստանը հազարամյակներ շարունակ եղել է մշակութային կամուրջ Արևելքի և Արևմուտքի, Հյուսիսի և Հարավի միջև։
NarineNazaryan.jpg
«Հայ ժողովրդի տոկունությունն ու երկխոսության պատրաստակամությունը կենդանի ապացույց են, որ նույնիսկ ամենափոքր ազգերը կարող են ուղի հարթել համաշխարհային փոխըմբռնման համար։ Մշակույթը մեղմ ուժ չէ, այն ռազմավարական ուժ է։ Մշակույթի միջոցով ենք մենք կոտրում կարծրատիպերը, կառուցում փոխադարձ հարգանք։
Գերիշխող անվստահության, բևեռացման, տեղեկատվական պատերազմների այս ժամանակաշրջանում քաղաքակրթությունների միջև երկխոսությունը դառնում է խաղաղության կառուցման և կայուն զարգացման կարևոր գործիք։
Մենք հավատում ենք, որ արժանապատվության և ճշմարտության վրա հիմնված լրատվությունը դիվանագիտության հզոր ձև է։
Մենք նաև գիտակցում ենք լրատվամիջոցների և վերլուծական կենտրոնների միջև գործընկերային հարաբերություններ կառուցելու կարևորությունը։ Եկեք համատեղ ստեղծենք հարթակներ, որոնք միավորում են ակադեմիական գիտելիքները և լրագրողական կարողությունները, որպեսզի քաղաքակրթական երկխոսությունը դուրս գա հռչակագրերի սահմաններից և դառնա ամենօրյա պրակտիկա»,-նշեց Նարինե Նազարյանը։
Համաժողովը նմանօրինակ միջազգային երկրորդ միջոցառումն է. անդրանիկ ֆորումն անցկացվել է 2024թ. նոյեմբերին Բրազիլիայի Սան Պաուլո քաղաքում։
Ֆորումի մասնակիցների համար կազմակերպված տուրերի միջոցով Յուննան նահանգը փորձում է հյուրերի համար բացահայտել իր արտադրական հզորությունները, զբոսաշրջային գրավչությունը, նորարարական կարողությունները և մարդկային պարզ ու մաքուր ջերմությունը։

The 2025 Global South Media and Think Tank Forum opened Saturday in Kunming, capital of southwest China’s Yunnan Province.
The event has brought together around 500 participants from more than 260 media outlets, think tanks, government agencies and international organizations across 110 countries and regions.
Armenia is represented at the forum by Johnny Melikyan, Head of the International Relations Research Service at the Public Relations and Information Center of the Prime Minister’s Office and Narine Nazaryan, Director of the Armenpress State News Agency.
Johnny Melikyan.jpg
The forum is co-hosted by Xinhua News Agency, the CPC Yunnan Provincial Committee, and the People’s Government of Yunnan Province.
Fu Hua, President of Xinhua News Agency, emphasized at the opening ceremony the importance of pooling the research capabilities of Global South countries, strengthening multilateral exchange mechanisms and mobilizing driving forces for regional development and prosperity.
Fu Hua.jpg
As China’s national news agency, Xinhua announced the launch of the Global South Joint Communication Partnership Network during the forum, which is expected to include more than 1000 media outlets, think tanks and other institutions from 95 countries.
During the plenary session titled “Bridging Culture, Fostering Understanding,” Armenpress Director Narine Nazaryan noted that the theme resonates deeply with Armenia's historical experience.
NarineNazaryan.jpg
“Positioned at the crossroads of civilizations, Armenia has for millennia served as a cultural bridge between East and West, North and South. Our resilience as a nation and our openness to dialogue are living proof that even the smallest nations can serve as pathways for global understanding. Culture is not a soft power - it is a strategic power. It is through culture that we humanize the “other,” break down stereotypes, and nurture mutual respect.
At a time when mistrust, polarization, and information wars are on the rise, cross-civilizational dialogue becomes a critical tool for peacebuilding and sustainable development.
We do believe that storytelling, when rooted in dignity and truth, is the most powerful form of diplomacy.
“We also recognize the importance of building partnerships between media outlets and think tanks. Knowledge must inform narratives - and narratives must reach people. Let us co-create platforms that bring academic insight and journalistic reach together, so that civilizational dialogue moves beyond declarations and becomes daily practice,'' said Nazaryan.
This is the second such international forum. The first was held in November 2024 in São Paulo, Brazil.
As part of the program, tours have been organized for forum participants to showcase Yunnan province's production capacity, tourist attractions, innovation potential and the hospitality of its people.