Ուկրաինան պաշտպանական պայմանագրեր է կնքել լեհական և թուրքական ընկերությունների հետ
Ուկրաինայի «Ուկրօբորոնպրոմ» ռազմական կոնցեռնը պայմանագրեր է կնքել լեհական, եվրոպական և թուրքական ընկերությունների հետ՝ նավիգացիոն միջոցների և զենքի արտադրության բաղադրիչների մատակարարման համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ուկրաինական կոնցեռնի ղեկավար Հերման Սմետանինը:
««Ուկրօբորոնպրոմ»-ի ձեռնարկություններից մեկն այսօր հաջողությամբ բանակցություններ է վարել համալրող մասերի արտադրության նախագծի մանրամասնությունների շուրջ ուկրաինական գործարանի արտադրանքներից մեկի համար…. Կնքվել են մի քանի գործարքներ», - գրել է Սմետանինը Telegram ալիքում:
«Զինամթերքի արտադրության համար շատ կարևոր բաղադրիչների մատակարարումների առաջին պայմանագիրը կնքվել է «Ուկրօբորոնպրոմ»-ի ձեռնարկություններից մեկի և Լեհաստանի PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) խոշորագույն պաշտպանական կոնցեռնի ընկերության միջև», - նշել է «Ուկրօբորոնպրոմ»-ի ղեկավարը:
Եվս մեկ պայմանագիր երկամյա ժամկետով ստորագրվել եվրոպական մատակարարի հետ՝ «զգալի քանակությամբ այնպիսի արտադրանքի մատակարարման համար, որը կապահովի ծանր զենքի արտադրությունն «Ուկրօբորոնպրոմ» գործարանում»: Սմետանինը չի նշել, թե որ երկրից է այդ ընկերությունը։
Երրորդ պայմանագիրը վերաբերում է թուրքական ընկերությունից նավիգացիոն միջոցների փորձնական խմբաքանակի մատակարարումներին:

Украина подписала оборонные контракты с польскими и турецкими компаниями
Украинский военный концерн «Укроборонпром» заключил контракты с польскими, европейскими и турецкими компаниями на поставку навигационных средств и комплектующих для производства вооружения. Как сообщает Арменпресс, об этом сообщил глава украинского концерна Герман Сметанин.
«Одно из предприятий «Укроборонпрома» сегодня успешно согласовало детали проекта по производству запасных частей для одного из изделий украинского завода… Заключено несколько сделок», — написал Сметанин в Telegram-канале.
«Между одним из предприятий «Укроборонпрома» и крупнейшим польским оборонным концерном PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) подписан первый контракт на поставку важнейшей комплектующей для производства боеприпасов», — отметил глава «Укроборонпрома».
Ещё один двухлетний контракт был подписан с европейским поставщиком «на поставку значительного объёма продукции, которая обеспечит производство тяжёлого вооружения на заводе «Укроборонпрома». Сметанин не уточнил, из какой страны принадлежит компания.