Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Ղրղզստանի խորհրդարանի նախագահի հետ
Պաշտոնական այցով Ղրղզստանում գտնվող Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Ղրղզական Հանրապետության խորհրդարանի (Ժոգորկու Քենեշ) նախագահ Նուրլանբեկ Տուրգունբեկ ուուլուի հետ:
Երկու երկրների խորհրդարանների ղեկավարները նախ ունեցել են առանձնազրույց, որին հաջորդել է պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել Նուրլանբեկ Տուրգունբեկ ուուլուին ջերմ ընդունելության համար՝ նշելով, որ ուրախ է լինել բարեկամ երկրում: Զրուցակիցների քննարկումների առանցքում է եղել միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանը վերաբերող, ինչպես նաեւ երկկողմ հետաքրքրություն ունեցող հարցերի լայն շրջանակ:
Առանձին անդրադարձ է կատարվել նաեւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության հաստատման գործընթացին: Այս համատեքստում Նուրլանբեկ Տուրգունբեկ ուուլուն նշել է, որ Ղրղզստանը ողջունում է Վաշինգտոնում ընդունված հռչակագիրը եւ նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագիրը՝ հավելելով, որ դրանք մեծ ազդեցություն կունենան տարածաշրջանում հարատեւ խաղաղության հաստատման տեսանկյունից: Ալեն Սիմոնյանը գործընկերոջ ուշադրությունն է հրավիրել նաեւ Ադրբեջանում գտնվող գերիների եւ ապօրինի պահվող անձանց խնդրին՝ կարեւորելով անհետ կորած զինծառայողների հարցը:
Ալեն Սիմոնյանը Նուրլանբեկ Տուրգունբեկ ուուլուի հետ շրջել է նաեւ Ղրղզստանի խորհրդարանի շենքում եւ ծանոթացել այնտեղ գործարկված նորարարական տարբեր լուծումներին:

Armenian Speaker of Parliament meets with Kyrgyz counterpart
Speaker of Parliament of Armenia, Alen Simonyan, met with his counterpart Nurlanbek Turgunbek uulu during his official visit to Kyrgyzstan.
The one-on-one meeting was followed by an expanded-format meeting involving delegations, the parliament’s press service said in a readout.
“Alen Simonyan expressed gratitude to Nurlanbek Turgunbek uulu for the warm reception, stating that he is happy to be in a friendly country,” the parliament’s press service said. The speakers of parliament discussed “a broad range of matters pertaining to the development of interparliamentary ties, as well as issues of bilateral interest.”
Speaker Simonyan and his Kyrgyz counterpart discussed the peace process between Armenia and Azerbaijan. “In this context, Nurlanbek Turgunbek uulu said that Kyrgyzstan welcomes the Washington declaration and the initialed peace agreement, adding that this will have great impact in terms of establishing lasting peace in the region. Alen Simonyan drew his counterpart’s attention to the issue of the prisoners of war and unlawfully held persons in Azerbaijan, attaching importance to the issue of the missing servicemen,” according to the readout.
Simonyan toured the parliament building of Kyrgyzstan and became acquainted with various innovative solutions.