«ԴիջիԹեք 2025»-ն ակնկալում է այս տարի ունենալ 40 հազարից ավելի այցելու. հայտնի են կոնֆերանսի խոսնակները
Տարվա կարևորագույն տեխնոլոգիական իրադարձությունը՝ «ԴիջիԹեք 2025»-ը, որն այս տարի կանցկացվի հոկտեմբերի 10-12-ը, ակնկալում է գերազանցել 40 000 այցելուի շեմը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ արդեն 20-րդ անգամ անցկացվող միջոցառման կազմակերպիչը՝ Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ) ներկայացրել է այս տարվա կանխատեսումը՝ մասնակիցներ և այցելուներ շուրջ 20 երկրներից, համաշխարհային համբավով ավելի քան 100 տեխնոլոգիական առաջնորդ, 250 առաջատար ընկերություն՝ ցուցահանդեսային հատվածում։
Տեխնալոգիական ցուցահանդեսի, կոնֆերանսի ու փառատոնի եռամիսասնության ձևաչափով անցկացվող ԴիջիԹեքն այս տարի 3 oրերի ընթացքում կունենա նախնական գրանցում անցած 40 000 այցելու, ինչը ԴիջիԹեքը դարձնելու է ոչ միայն Հայաստանի, այլև տարածաշրջանի միջոցառումներից ամենազանգվածայինը։
Նախորդիվ ԱՏՁՄ-ն արդեն հրապարակել էր կոնֆերանսի խոսնակների առաջին տասնյակը, որոնց թվում են NVIDIA ընկերություն փոխնախագահ Րև Լեբարեդյանը (ԱՄՆ), Oculus ընկերության համահիմնադիր, Բերքլիի համալսարանի պրոֆեսոր Ջեք Մաքքոուլին (ԱՄՆ), Moderna ընկերության համահիմնադիր և նախագահ, Flagship Pioneering ընկերության հիմնադիր, տնօրեն Նուբար Աֆեյանը (ԱՄՆ) և համաշխարհային հռչակ ունեցող բազմաթիվ այլ տեխնոլոգիական դերակատարներ։
«ԴիջիԹեք 2025»-ն իրականացվում է ՀՀ Կառավարության և Երևանի Քաղաքապետարանի աջակցությամբ։
«2025-ը մեզ համար հոբելյանական տարի է՝ «ԴիջիԹեքը» նշում է իր 20-ամյակը, և մենք մտել ենք այս կարևոր հանգրվանը նոր նպատակներով ու ավելի մեծ ծավալով։ Այս տարին լինելու է տեխնոլոգիաների, համագործակցության և ապագայի տեսլականի ուժեղացման խորհրդանիշ։ «ԴիջիԹեքը» վաղուց արդեն ոչ միայն ցուցահանդես է, այլ տեխնոլոգիական հայության Ամանորը, որն ամփոփում և մեկնարկ է տալիս տեխնոլոգիական տարվան»,-ասում է ԴիջիԹեքի տնօրեն Խաչատուր Հակոբյանը։
Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության տնօրեն Սարգիս Կարապետյանը հպարտությամբ նկատեց, որ 2025 թվականին հյուրընկալելու են տեխնոլոգիական աշխարհի ամենաազդեցիկ մարդկանցից շատերին։
«ԴիջիԹեք 2025»-ը լինելու է ավելի քան միջոցառում։ Այն լինելու է ապագայի քարտեզագրման կետ։ Մենք հավատում ենք, որ այս հարթակը շարունակելու է նպաստել Հայաստանի դիրքի ամրապնդմանը՝ որպես տարածաշրջանային տեխնոլոգիական կենտրոն»:
Այս տարվա «ԴիջիԹեքի» հիմնական շեշտադրումները՝ և՛ ցուցահանդեսային, և՛ աշխատաժողովային հատվածներում, հասցեագրելու են արհեստական բանականության, վենչուրային կապիտալի և տեխնոլոգիական ընկերությունների առաջանցիկ աճի խնդիրներն ու մարտահրավերները: 20-րդ հոբելյանը խոստանում է միջոցառումների և իրադարձությունների աննախադեպ խտություն:
Առաջին «ԴիջեԹեքն» անցկացվել է 2005 թվականին։ Այն մտահղացրել և իրագործել էր տեխնոլոգիական համայնքի անվերապահ առաջնորդ, Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեխնոլոգիաների միության երկարամյա տնօրեն լուսահոգի Կարեն Վարդանյանը։

DigiTec 2025 to Welcome Over 40,000 Visitors and Dozens of Global Tech Leaders
Armenia’s flagship technology event, DigiTec 2025, will take place in Yerevan on October 10–12 and is set to become the largest in its history. Organizers said in a press release that they expect more than 40,000 visitors and participants from 20 countries, including over 100 global tech leaders and 250 companies represented in the exhibition area.
Marking its 20th edition, DigiTec will once again combine three formats — an exhibition, a conference, and a festival — making it the largest technology platform not only in Armenia but across the region.
Among the first confirmed speakers are:  Rev Lebaredian, Vice President at NVIDIA (USA), Jack McCauley, Co-founder of Oculus and Professor at UC Berkeley (USA), Noubar Afeyan, Co-founder and Chairman of Moderna, Founder and CEO of       Flagship Pioneering (USA).
And this is just the beginning of the lineup.
“For us, 2025 is a milestone year — DigiTec is celebrating its 20th anniversary. Over the past two decades, the project has become a true symbol of Armenia’s tech ecosystem. Today, it is more than just an exhibition — it is the New Year of the tech sphere, an event that both sums up achievements and sets the direction for the future,”
says DigiTec Director Khachatur Hakobyan.
Sargis Karapetyan, CEO of the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE), adds:
“DigiTec is one of UATE’s flagship projects. We are proud to welcome many of the most influential figures in the global tech world to Armenia. DigiTec 2025 will be more than an event — it will be a place where the map of the future is drawn. We believe this platform will continue to strengthen Armenia’s position as a regional technology hub.”
This year’s key themes — both in the exhibition and conference programs — will focus on artificial intelligence, venture capital, and the rapid growth of tech companies. The 20th anniversary promises an unprecedented density of events and activities.
The first DigiTec was held in 2005. It was founded and brought to life by the late Karen Vardanyan, a legendary leader of Armenia’s tech community and long-time head of UATE.