Սիրիան 14 տարվա ընթացքում առաջին անգամ նավթ է արտահանել
Սիրիան 14 տարվա ընթացքում առաջին անգամ պաշտոնապես նավթ է արտահանել։ 600 000 բարել նավթով բեռնված լցանավը դուրս է եկել Տարտուսի նավահանգստից մասնավոր ընկերության հետ պայմանագրի շրջանակներում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters-ը։
Սիրիայի էներգետիկայի նախարարի օգնական Ռիյադ ալ Ջուբասին գործակալությանը հայտնել է, որ նավթը վաճառվել է B Serve Energy ընկերությանը։ Ջուբասին նշել է, որ նավթն արդյունահանվել է սիրիական մի քանի նավթահանքերից։
Սիրիայի նավթահանքերի մեծ մասը գտնվում է երկրի հյուսիս-արևելքում՝ քրդերի կողմից վերահսկվող տարածքում: Քրդական կառավարությունը փետրվարին սկսել էր նավթ մատակարարել Դամասկոսի կենտրոնական կառավարությանը, սակայն հարաբերություններն այդ ժամանակից ի վեր վատթարացել են ներառականության և փոքրամասնությունների, այդ թվում՝ քրդերի իրավունքների վերաբերյալ մտահոգությունների պատճառով:
2010 թվականին՝ նախագահ Բաշար ալ-Ասադի դեմ ցույցերից մեկ տարի առաջ, Սիրիան արտահանում էր օրական 380 000 բարել նավթ։ 14 տարվա պատերազմի ընթացքում երկիրը գտնվում էր տնտեսական ծանր վիճակում, պատժամիջոցների պատճառով նավթի արտահանումները ևս դադարել էին։ 2024 թ. դեկտեմբերին երկրում իշխանափոխությունից հետո նոր կառավարությունը խոստացել է վերականգնել Սիրիայի տնտեսությունը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հունիսին կատարողական հրամանագիր է ստորագրել, համաձայն որի չեղարկվել են Սիրիայի նկատմամբ ամերիկյան պատժամիջոցները. ամերիկյան ընկերությունները սկսել են պլան մշակել սիրիական նավթի և գազի հայտնաբերման և արդյունահանման համար։
Սիրիան չեղարկել է պայմանագիրը ռուսական ընկերության հետ, որն Ասադի օրոք կառավարում էր Տարտուսի նավահանգիստը։ Փոխարենը Դամասկոսը 800 միլիոն դոլարի փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրել DP World լոգիստիկ ընկերության հետ, որը պետք է զբաղվի Տարտուսի բազմանպատակային տերմինալի զարգացմամբ, կառավարմամբ և գործարկմամբ։

Syria exported 600,000 barrels of heavy crude oil on Monday from the port of Tartus as part of a deal with a trading firm, the first known official export of Syrian oil in 14 years, Reuters reported citing a Syrian energy official.
Syria exported 380,000 barrels of oil per day (bpd) in 2010, a year before protests against Bashar al-Assad's rule spiralled into a nearly 14-year war that devastated the country's economy and infrastructure - including crude production, according to Reuters.
Assad was toppled in December last year and the new government that replaced him pledged to revive Syria's economy.
Riyad al-Joubasi, assistant director for oil and gas at Syria's energy ministry, told Reuters the heavy crude oil had been sold to B Serve Energy.
B Serve is linked to BB Energy, a global oil trading firm.
Syria's energy ministry said in a written statement to Reuters that the oil was exported on the Nissos Christiana tanker.
Joubasi said it had been extracted from several Syrian fields but did not say which ones, according to Reuters.
Oilfields changed hands multiple times during Syria's war and U.S. and European sanctions complicated both legitimate exports and imports. Sanctions remained in place for several months after Assad's ouster, making energy imports difficult for Syria's new administration.
But after U.S. President Donald Trump issued an executive order in June to lift American sanctions on Syria, U.S.-based firms began developing a master plan to help explore and extract Syrian oil and gas, according to Reuters.
Syria has also signed an $800 million memorandum of understanding with DP World to develop, manage and operate a multi-purpose terminal at Tartus, after Syria canceled a contract with a Russian firm that had operated the port under Assad.