ԱՄՆ պետքարտուղարը և ԱԷՄԳ-ի ղեկավարը քննարկել են իրադրությունն Ուկրաինայում և Իրանում
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն և Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին քննարկել են իրադրությունն Ուկրաինայում և Իրանում:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին ասվում է ԱՄՆ պետքարտուղարության մամուլի ծառայության տարածած հայտարարության մեջ:
Հայտարարությունից հետևում է, որ Ռուբիոն և Գրոսին օգոստոսի 27-ին հանդիպում են անցկացրել ԱԷՄԳ-ի Կառավարիչների խորհրդի՝ սեպտեմբերի 8-12-ը Վիեննայում նախատեսված հերթական նիստի նախօրեին: Հանդիպման ժամանակ ԱՄՆ պետքարտուղարը և գործակալության գլխավոր տնօրենը քննարկել են «գլոբալ միջուկային անվտանգության, այդ թվում՝ Ուկրաինայի միջուկային օբյեկտներում անվտանգության հարցերը, ինչպես նաև ԱԷՄԳ-ի մոնիթորինգի և տեսչական ստուգումների, այդ թվում՝ Իրանում տեսչական ստուգումների անցկացման ջանքերը:

U.S. Secretary of State Marco Rubio has met with International Atomic Energy Agency (IAEA) Director General Rafael Grossi to discuss global nuclear safety, the State Department has announced.
“Secretary of State Marco Rubio met today with International Atomic Energy Agency (IAEA) Director General Rafael Grossi prior to the upcoming IAEA Board of Governors meeting taking place in Vienna, Austria from September 8-12, 2025,” the State Department said in a press release. “They discussed global nuclear safety, including at Ukrainian nuclear facilities, and IAEA efforts to conduct monitoring and verification activities, including in Iran. Secretary Rubio reiterated to DG Grossi the United States’ commitment to supporting the IAEA in promoting the peaceful use of nuclear technology and preventing the proliferation of nuclear weapons.”