ԱՄՆ պետքարտուղարը և ԱԷՄԳ-ի ղեկավարը քննարկել են իրադրությունն Ուկրաինայում և Իրանում
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն և Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին քննարկել են իրադրությունն Ուկրաինայում և Իրանում:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին ասվում է ԱՄՆ պետքարտուղարության մամուլի ծառայության տարածած հայտարարության մեջ:
Հայտարարությունից հետևում է, որ Ռուբիոն և Գրոսին օգոստոսի 27-ին հանդիպում են անցկացրել ԱԷՄԳ-ի Կառավարիչների խորհրդի՝ սեպտեմբերի 8-12-ը Վիեննայում նախատեսված հերթական նիստի նախօրեին: Հանդիպման ժամանակ ԱՄՆ պետքարտուղարը և գործակալության գլխավոր տնօրենը քննարկել են «գլոբալ միջուկային անվտանգության, այդ թվում՝ Ուկրաինայի միջուկային օբյեկտներում անվտանգության հարցերը, ինչպես նաև ԱԷՄԳ-ի մոնիթորինգի և տեսչական ստուգումների, այդ թվում՝ Իրանում տեսչական ստուգումների անցկացման ջանքերը:

Госсекретарь США и генеральный директор МАГАТЭ обсудили ситуацию в Украине и Иране
Госсекретарь США Марко Рубио и генеральный директор Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Гросси обсудили ситуацию в Украине и Иране.
Как передает «Арменпресс», об этом говорится в сообщении пресс-службы Госдепартамента США.
Из него следует, что Рубио и Гросси встретились 27 августа, накануне очередной сессии Совета управляющих МАГАТЭ, которая состоится 8–12 сентября в Вене. В ходе встречи госсекретарь США и генеральный директор агентства обсудили «глобальные вопросы ядерной безопасности, включая безопасность ядерных объектов в Украине, а также мониторинг и инспекции МАГАТЭ, включая инспекции в Иране».