Էմիր Կուստուրիցայի «Kustendorf Classic 2025» փառատոնին կմասնակցեն Հայաստանը ներկայացնող արվեստագետներ
Աշխարհահռչակ ռեժիսոր Էմիր Կուստուրիցայի՝ Սերբիայում գտնվող «Մեչավնիկ» էթնո-գյուղում սեպտեմբերի 4-ից 6-ը տեղի կունենա միջազգային դասական երաժշտության փառատոնի՝ Kustendorf Classic-ի հերթական թողարկումը, որն ամեն տարի միավորում է երիտասարդ երաժիշտների և արդեն ճանաչված վարպետների ամբողջ աշխարհից։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը։
Էմիր Կուստուրիցայի վաղեմի բարեկամի ու գործընկերոջ՝ ջութակահար և պրոդյուսեր, Almazian Productions-ի հիմնադիր Խաչատուր Ալմազյանի առաջարկությամբ և աջակցությամբ փառատոնի ընթացքում հանդես կգան նրա կողմից հրավիրված և Հայաստանը ներկայացնող արվեստագետներ։
Փառատոնի հատուկ հյուրը կլինի Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր, Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը։ Նա կանցկացնի բաց դասախոսություն փառատոնի մասնակիցների համար։
«Մեչավնիկ»-ի բեմում կներկայանա նաև Եվա Գևորգյանը՝ երիտասարդ, բայց հայտնի դաշնակահարուհի, որը կներկայացնի Պյոտր Չայկովսկու Թիվ մեկ դաշնամուրային կոնցերտը։
Էմիր Կուստուրիցայի փառատոները հայտնի են իրենց յուրահատուկ մթնոլորտով և համաշխարհային մասշտաբի անուններ միավորելու ունակությամբ։ Տարբեր տարիներին փառատոնի հյուրերը եղել են Մոնիկա Բելուչին, Ջոնի Դեփը, Սալմա Հայեկը, Ջիմ Ջարմուշը, Վալերի Գերգիևը, Յուրի Բաշմետը, Դենիս Մացուևը և շատ ուրիշներ։
Այս տարվա սպասվող հյուրերի թվում է մեցցո-սոպրանո Վասիլիսա Բերժանսկայան, ով համարվում է ժամանակակից օպերային բեմի ամենափայլուն աստղերից մեկը։

Музыканты и артисты, представляющие Армению, примут участие в фестивале Эмира Кустурицы Kustendorf Classic 2025
Очередной международный фестиваль классической музыки Kustendorf Classic пройдет с 4 по 6 сентября в этно-селе «Мечавник» всемирно известного режиссера Эмира Кустурицы в Сербии. Фестиваль ежегодно собирает молодых музыкантов и признанных мастеров со всего мира.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на сообщил Государственный симфонический оркестр Армении, ро рекомендации и при поддержке давнего друга Эмира Кустурицы - скрипача и продюсера, основателя Almazian Productions Хачатура Алмазяна - в программе фестиваля выступят приглашённые им музыканты, представляющие Армению.
Специальным гостем фестиваля станет Сергей Смбатян, художественный руководитель и главный дирижёр Государственного симфонического оркестра Армении и главный дирижёр Филармонического оркестра Мальты. Он проведёт открытую лекцию для участников фестиваля.
На сцене «Мечавника» также выступит Ева Геворгян-молодая, но уже зарекомендовавшая себя российско-армянская пианистка, которая исполнит Первый фортепианный концерт Петра Ильича Чайковского.
Фестивали Эмира Кустурицы уже много лет славятся уникальной атмосферой и собирают имена мирового масштаба. В разные годы их гостями становились Моника Беллуччи, Джонни Депп, Сальма Хайек, Джим Джармуш, Валерий Гергиев, Юрий Башмет, Денис Мацуев и многие другие.
В числе ожидаемых гостей нынешнего года-меццо-сопрано Василиса Бержанская, одна из ярчайших звёзд мировой оперной сцены.