Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 7 ամսում աճել է 7 տոկոսով
Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն այս տարվա հունվար-հուլիս ամիսներին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ աճել է 7 տոկոսով:
Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը 7 ամսում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 9.8 տոկոսով՝ կազմելով 1 տրլն 501 մլրդ 748.3 մլն դրամ: Շինարարության ծավալն ավելացել է 20.2 տոկոսով՝ կազմելով 293 մլրդ 301.8 մլն դրամ:
Առևտրի շրջանառությունում աճը 3.9 տոկոս է՝ 3 տրլն 539 մլրդ 964 մլն դրամ ծավալով: Նույն ժամանակահատվածում մատուցված ծառայությունների ծավալն ավելացել է 10.6 տոկոսով՝ կազմելով 2 տրլն 176 մլրդ 542.4 մլն դրամ:
2025 թվականի հունվար-հուլիսին սպառողական գների ինդեքսը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է 3.2 տոկոսով, իսկ արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսը՝ 2.5 տոկոսով: Էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալներում արձանագրվել է 2.1 տոկոս աճ:
Արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալն այս տարվա 7 ամսում 2024-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 41.4 տոկոսով՝ կազմելով 11 մլրդ 538 մլն դոլար: Ընդ որում՝ արտահանումը նվազել է 48.3, իսկ ներմուծումը՝ 35.8 տոկոսով:

Индекс экономической активности в Армении за 7 месяцев вырос на 7%
Индекс экономической активности в Армении в январе-июле текущего года вырос на 7% по сравнению с тем же периодом предыдущего года.
Как сообщает “Арменпресс”, об этом свидетельствуют данные, опубликованные Статистическим комитетом Республики Армения.
Объем промышленного производства за 7 месяцев по сравнению с тем же периодом предыдущего года сократился на 9,8%, составив 1 трлн 501 млрд 748,3 млн драмов. Объем строительства увеличился на 20,2%, составив 293 млрд 301,8 млн драмов.
Рост товарооборота дошел до 3, 9%, составив 3 трлн 539 млрд 964 млн драмов. Объем оказанных услуг за тот же период увеличился на 10,6%, составив 2 трлн 176 млрд 542,4 млн драмов.
В январе-июле 2025 года индекс потребительских цен вырос на 3,2% по сравнению с тем же периодом предыдущего года, а индекс цен на промышленную продукцию - на 2,5%. Объем производства электроэнергии увеличился на 2, 1%.
Объем внешнеторгового оборота за первые 7 месяцев текущего года снизился на 41,4% по сравнению с тем же периодом 2024 года, составив 11 млрд 538 млн долларов США. При этом экспорт сократился на 48, 3%, а импорт – на 35,8%.