Փաշինյանը վստահեցնում է՝ Հայաստանն է ապահովելու իր տարածքով անցնող հաղորդակցության ուղիների անվտանգությունը, ոչ թե որևէ երրորդ երկիր
Հայաստանի և Իրանի միջև միջազգային սահմանների անխախտելիությունն ու անխափան հաղորդակցությունն  երկու կողմի համար ունի կենսական նշանակություն:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ մամուլի համար հայտարարությունների ժամանակ այս մասին հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Փաշինյանն ու Փեզեշքիանը հանգամանալից քննարկել են տարածաշրջանային
խաղաղության և տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հարցերը, որոնք ՀՀ կառավարության առանցքային առաջնահերթություններից են:
Այդ հարցում ՀՀ պատկերացումներն ամփոփված են «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծում, որը, ինչպես նկատեց ՀՀ վարչապետը, բազմիցս բարձր մակարդակով ողջունվել է բարեկամ Իրանի ներկայացուցիչների կողմից:
«Հայաստանը և ողջ հայ ժողովուրդը բարձր են գնահատում Իրանի Իսլամական Հանրապետության հստակ դիրքորոշումը ՀՀ տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության և սահմանների անձեռնմխելիության վերաբերյալ: Հայաստանի և Իրանի համար մեր պետությունների միջև միջազգային սահմանների անխախտելիությունն ու անխափան հաղորդակցությունն ունի կենսական նշանակություն»,-ասաց Փաշինյանը:
Վերոնշյալի համատեքստում ՀՀ վարչապետն Իրանի նախագահին ներկայացրել է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված հռչակագրի, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության ու միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին նախաստորագրված համաձայնագրի մանրամասները:
Փաշինյանը շեշտեց՝ այս գործընթացը միտված է մեծ հեռանկարներ բացելու ամբողջ տարածաշրջանի տնտեսական զարգացման համար:
«Ես ուրախ եմ և շնորհակալ նախագահ Փեզեշքիանին այս համաձայնությունների մասին իր օբյեկտիվ գնահատականների համար: Ադրբեջանի հետ մեր առանցքային համաձայնագրերից մեկը տարածաշրջանում հաղորդակցության ուղիների վերաբացման մասին է՝ երկրների ինքնիշխանության, իրավազորության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ լիակատար փոխադարձ հարգանքով: Գործնականում սա նոր դռներ կբացի Հայաստանի և Իրանի միջև երկաթուղային համագործակցության համար, այդ թվում՝ Նախիջևան–Ջուլֆա երկաթուղային գծի միջոցով, ինչը կնշանակի Իրանի երկաթուղային հասանելիություն դեպի Հայաստան և ի վերջո դեպի Սև ծով»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա հավելեց՝ սա ամբողջությամբ համապատասխանում է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին: Հայաստանը վստահ է, որ տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը պետք է ծառայի իր տարբեր գործընկերների միջև երկխոսության խթանմանը:
«Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ հստակ ընդգծել, որ Հայաստանով անցնող հաղորդակցության ուղիները գտնվելու են բացառապես ՀՀ իրավազորության ներքո, անվտանգությունն ապահովելու է Հայաստանը և ոչ թե որևէ երրորդ երկիր»,–վստահեցրեց վարչապետը:

Пашинян заверяет, что именно Армения, а не какая-либо третья страна, будет обеспечивать безопасность проходящих по её территории коммуникаций
Неприкосновенность международных границ и бесперебойная связь между Арменией и Ираном имеют жизненно важное значение для обеих сторон.
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе пресс-конференций с президентом Ирана Масудом Пезешкианом.
Пашинян и Пезешкиан подробно обсудили вопросы регионального мира и разблокирования экономической инфраструктуры, которые являются ключевыми приоритетами правительства Армении.
Идеи Армении по этому вопросу обобщены в проекте «Перекрёсток мира», который, как отметил премьер-министр Армении, неоднократно приветствовался на высоком уровне представителями дружественного Ирана.
«Армения и весь армянский народ высоко ценят чёткую позицию Исламской Республики Иран относительно территориальной целостности, суверенитета и неприкосновенности границ Республики Армения. Для Армении и Ирана неприкосновенность международных границ и бесперебойная связь между нашими государствами имеют жизненно важное значение», — заявил Пашинян.
В этом контексте премьер-министр Армении представил президенту Ирана детали декларации, подписанной в Вашингтоне 8 августа, а также парафированное соглашение об установлении мира и межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном.
Пашинян подчеркнул, что этот процесс направлен на открытие больших перспектив для экономического развития всего региона.
«Я рад и благодарен президенту Пезешкиану за его объективную оценку этих соглашений. Одно из наших ключевых соглашений с Азербайджаном касается разблокирования коммуникаций в регионе при полном взаимном уважении суверенитета, юрисдикции и территориальной целостности стран. На практике это откроет новые возможности для железнодорожного сотрудничества между Арменией и Ираном, в том числе посредством железнодорожной линии Нахичевань-Джульфа, что будет означать железнодорожный доступ Ирана к Армении и, в конечном итоге, к Чёрному морю», — заявил Пашинян.
Он добавил, что это полностью соответствует проекту «Перекрёсток мира». Армения уверена, что разблокирование региональной инфраструктуры должно способствовать развитию диалога между её различными партнёрами.
«Хочу ещё раз чётко подчеркнуть, что коммуникационные пути, проходящие через Армению, будут находиться исключительно под юрисдикцией Республики Армения, безопасность будет обеспечиваться Арменией, а не какой-либо третьей страной», — заверил премьер-министр.