Ալիևը AZAL-ի ինքնաթիռի կործանումը միտումնավոր հարձակում չի համարում
Ադրբեջանը 2024 թ. դեկտեմբերին Ղազախստանում «Ադրբեջանական ավիաուղիներ»-ի (AZAL) ինքնաթիռի կործանումը չի համարում միտումնավոր հարձակում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Fox News-ի հետ զրույցում։
Ադրբեջանի նախագահը հավելել է, որ Բաքուն պահանջում է մեղքի պաշտոնական ընդունում, մեղավորների պատժում և լիարժեք փոխհատուցում։
Բաքվից Գրոզնի թռչող AZAL-ի ինքնաթիռը կործանվել է Ղազախստանի Ակտաու քաղաքի մոտակայքում 2024 թ. դեկտեմբերի 25-ին։ Աղետի հետևանքով զոհվել է ինքնաթիռում գտնվող 67 անձանցից 38-ը։
Ալիևը հայտարարել է, որ Գրոզնի քաղաքի մոտակայքում ինքնաթիռը վնասվել է արտաքին հարվածից, ինչը հանգեցրել է վերահսկողության կորստի։ Հուլիսին նա ասել է, որ Ադրբեջանը պատրաստում է վթարի հետ կապված փաստաթղթեր՝ Ռուսաստանի դեմ միջազգային դատարաններ հայց ներկայացնելու համար։
«Ռոսավիացիա»-ն հայտնել է, որ ինքնաթիռը չի կարողացել վայրէջք կատարել Գրոզնիում մառախուղի պատճառով, ինչպես նաև «Գորգ» պլանի պատճառով, որը ներդրվել էր ուկրաինական հարվածների ֆոնին։ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ վթարի պահին Չեչնիայում հետ էր մղվում անօդաչու թռչող սարքերի հարձակումը, և աշխատում էր ՀՕՊ համակարգը։
Վայրէջքի երկու փորձից հետո օդաչուն որոշել էր թռչել Ղազախստան։ Ինքնաթիռը կործանվել էր Ակտաուի օդանավակայանից ոչ հեռու։

Алиев не считает крушение самолета AZAL результатом преднамеренной атаки
Азербайджан не считает крушение самолета «Азербайджанских авиалиний» (AZAL) в Казахстане в декабре 2024 года результатом преднамеренной атаки. Как сообщает «Арменпресс», об этом президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил в интервью Fox News.
Президент Азербайджана добавил, что Баку требует официального признания вины, наказания виновных и полной компенсации ущерба.
Самолет AZAL, следовавший из Баку в Грозный, потерпел крушение близ города Актау (Казахстан) 25 декабря 2024 года. В результате катастрофы погибли 38 из 67 человек, находившихся на борту.
Алиев заявил, что самолет получил повреждения в результате внешнего удара вблизи города Грозный, что привело к потере управления. В июле он заявил, что Азербайджан готовит документы, связанные с крушением, для подачи иска против России в международные суды.
Росавиация заявила, что самолет не смог приземлиться в Грозном из-за тумана, а также из-за плана «Ковер», введенного в ответ на украинские удары. Президент России Владимир Путин заявил, что в момент крушения самолёта в Чечне отражалась атака беспилотников, и работала система ПВО.
После двух попыток посадки пилот принял решение лететь в Казахстан. Самолёт разбился недалеко от аэропорта Актау.