Նեթանյահուն և Թրամփը քննարկել են իրավիճակը Գազայի հատվածում
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն քննարկել են Գազա քաղաքի վերահսկողությունը ստանձնելու ծրագրերը և մնացած պատանդներին ազատ արձակելու վերաբերյալ հարցեր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Իսրայելի վարչապետի գրասենյակը։
«Վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հենց նոր զրուցել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ։ Նրանք քննարկել են Իսրայելի ծրագրերը՝ Գազայում ՀԱՄԱՍ-ի մնացած հենակետերի նկատմամբ վերահսկողություն սահմանելու վերաբերյալ՝ պատերազմը ավարտին հասցնելու, պատանդներին ազատ արձակելու և ՀԱՄԱՍ-ի պարտությանը նպաստելու նպատակով»,- ասվում է X-ում Նեթանյահուի գրասենյակի գրառման մեջ։
Վարչապետ Նեթանյահուն շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Թրամփին պատերազմի սկզբից ի վեր Իսրայելին ցուցաբերած աջակցության համար։
Օգոստոսի 10-ին կայացած մամուլի ասուլիսում Նեթանյահուն հայտարարել էր, որ Իսրայելը չի դադարեցնի պայքարը ՀԱՄԱՍ-ի դեմ, մինչև այն լիովին չոչնչացվի։
Գազայի առողջապահության նախարարությունը տեղեկացրել է, որ 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ից վեր իսրայելական հարձակումների հետևանքով զոհված պաղեստինցիների թիվը հասել է 61430 հազարի, վիրավորվել է 153213 մարդ, որոնց թվում զգալի թիվ են կազմում կանայք և երեխաները։
Իսրայելը Գազայի հատվածում ռազմական գործողություններ էր սկսել՝ ի պատասխան պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման զինյալների ներխուժման, որի հետևանքով զոհվել էր գրեթե 1200 մարդ, գերեվարվել՝ շուրջ 250-ը։

Нетаньяху и Трамп обсудили ситуацию в секторе Газа
Президент США Дональд Трамп и премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху обсудили планы по взятию под контроль города Газа и освобождению оставшихся заложников. Как передает Арменпресс, об этом сообщила канцелярия премьер-министра Израиля.
«Премьер-министр Биньямин Нетаньяху только что поговорил с президентом США Дональдом Трампом. Они обсудили планы Израиля по взятию под контроль оставшихся опорных пунктов ХАМАС в секторе Газа, чтобы положить конец войне, освободить заложников и способствовать разгрому ХАМАС», — говорится в заявлении канцелярии Нетаньяху в X.
Премьер-министр Нетаньяху поблагодарил президента Трампа за поддержку Израиля с начала войны.
На пресс-конференции 10 августа Нетаньяху заявил, что Израиль не прекратит борьбу с ХАМАС до его полного уничтожения.
Министерство здравоохранения Газы сообщило, что число палестинцев, погибших в результате израильских атак с 7 октября 2023 года, достигло 61 430 человек, 153 213 получили ранения, значительное число из которых — женщины и дети.
Израиль начал военные операции в секторе Газа в ответ на вторжение боевиков палестинского движения ХАМАС, в результате которого погибло почти 1200 человек и около 250 были взяты в плен.