ԱՄՆ-ն կողմ է Ռուսաստանի և Չինաստանի հետ միջուկային զենքի շուրջ եռակողմ քննարկումներին. Ռուբիո
Միացյալ Նահանգները հանդես է գալիս Ռուսաստանի և Չինաստանի հետ միջուկային սպառազինությունների վերահսկման շուրջ եռակողմ բանակցությունների օգտին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն Հարավարևելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիայի միջոցառումների շրջանակում իր չինացի գործընկեր Վան Իի հետ հանդիպումից հետո։
«Ես կարծում եմ, որ ներկայիս իրավիճակը պարզորոշ ցույց է տալիս, որ 21-րդ դարում, եթե մենք իրոք ցանկանում ենք արդյունավետ վերահսկողություն սպառազինությունների նկատմամբ,  այն պետք է լինի եռակողմ: Դրան պետք է մասնակցեն  ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանը, ինչպես նաև Չինաստանը», - ասել է Ռուբիոն լրագրողների հետ զրույցում, որի տեսանյութը տարածել է APT հեռարձակող ընկերությունը։
Ռուբիոն նշել է, որ իր կարծիքով՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի տեսակետն այն է, որ եթե ցանկություն կա արդի իրողություններում բանակցություններ վարել միջուկային զինանոցների սահմանափակման շուրջ, ապա դրանք պետք է ներառեն չինական կողմը, քանի որ այն սրընթաց տեմպերով մեծացնում է իր սեփական զինանոցը:

США за трехсторонние переговоры с Россией и Китаем по контролю над ядерным вооружением - Рубио
Соединенные Штаты за трехсторонние переговоры с Россией и Китаем по контролю над ядерным вооружением. Об этом, по сообщению Арменпресс, заявил госсекретарь США Марко Рубио после встречи со своим китайским коллегой Ван И в рамках мероприятий Ассоциации государств Юго-Восточной Азии.
«Я думаю, что нынешняя ситуация ясно показывает, что в XXI веке, если мы действительно хотим эффективного контроля над вооружениями, он должен быть трехсторонним. В нем должны участвовать США, Россия, а также Китай», — сказал Рубио в беседе с журналистами, видеозапись которой распространила телекомпания APT.
Рубио отметил, что, по его мнению, президент США Дональд Трамп считает, что если в нынешних реалиях есть желание провести переговоры по ограничению ядерного арсенала, то в них должна участвовать китайская сторона, поскольку она быстро наращивает свой собственный арсенал.