Հութիները բոլոր նավերից պահանջել են չմտնել Սաուդյան Արաբիայի նավահանգիստներ
Հութիները հայտարարել են, որ իրենց կողմից հայտարարված Սաուդյան Արաբիայի ծովային շրջափակումը տարածվում է ոչ միայն թագավորության հետ կապված նավերի, այլև ամբողջ ծովային տրանսպորտի վրա, որն ուղևորվում է դեպի Սաուդյան Արաբիայի նավահանգիստներ և մեկնում է այնտեղից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասյ մասին հաղորդում է Bloomberg-ը։
«Մենք ընկերություններին հաստատակամորեն խորհուրդ ենք տալիս ցուցաբերել պատշաճ շրջահայացություն և առավելագույն զգուշություն իրենց բոլոր գործերում և ապահովել, որ նավերի ոչ մի ուղերթ չիրականացվի Սաուդյան Արաբիայի նավահանգիստներ, և չիրականացվեն մեկնումներ այնտեղից», - ասված է հութիների կողմից նավերի սեփականատերերին ուղղված հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ հակառակ դեպքում նավերը կարող են հայտնվել գնդակոծության  տակ։
Հուլիսի 20-ին հութիները հայտնել են, որ սկսում են Սաուդյան Արաբիայի ծովային շրջափակումը՝ ի պատասխան Եմենում նավահանգիստների շրջափակման և մայրաքաղաք Սանայի միջազգային օդանավակայանի վրա հարձակման:

Хуситы требуют, чтобы все суда не заходили в порты Саудовской Аравии
Хуситы заявили, что объявленная ими военно-морская блокада Саудовской Аравии распространяется не только на суда, принадлежащие королевству, но и на все морские перевозки, идущие в саудовские порты и из них. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на Bloomberg.
«Мы настоятельно рекомендуем компаниям проявлять должную осмотрительность и максимальную осторожность во всех своих операциях и обеспечить, чтобы никакие суда не заходили в саудовские порты и не выходили из них», — говорится в заявлении хуситов судовладельцам.
Отмечается, что в противном случае суда могут подвергнуться обстрелу.
20 июля хуситы объявили о начале военно-морской блокады Саудовской Аравии в ответ на блокаду портов в Йемене и нападение на международный аэропорт в столице Сане.