Կամչատկայի երկրաշարժն առաջացրել է Վլադիվոստոկի տեղաշարժ 5 սանտիմետրով դեպի հարավ և հետ
Կամչատկայից 170 կմ հեռավորության վրա hուլիսի 30-ին տեղի ունեցած երկրաշարժը հանգեցրել է Երկրի մակերևույթի լուրջ շարժման: Սարքերը գրանցել են, թե ինչպես է Վլադիվոստոկը սեյսմիկ իրադարձությունից 10 րոպե անց տեղաշարժվել 5 սմ դեպի հարավ, ապա՝ 5 սմ դեպի հյուսիս: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է Հեռավոր Արևելքի դաշնային համալսարանի Պոլիտեխնիկական ինստիտուտի պրոֆեսոր Նիկոլայ Շեստակովը:
«Նույնիսկ Վլադիվոստոկի կայանները, որոնք գտնվում էին էպիկենտրոնից 2350 կմ հեռավորության վրա, «զգացել» են Երկրի մակերևույթի շարժումը, որն առաջացրել է Կամչատկայի երկրաշարժը: Գլխավոր ցնցումից տասը րոպե անց մեր քաղաքը «շարժվել է» գրեթե 5 սմ դեպի հարավ, ապա նույնքան՝ դեպի հյուսիս», - նշել է պրոֆեսորը:
Արբանյակային եզակի տեխնոլոգիաների շնորհիվ գիտնականները կարողացել են ուսումնասիրել այդ գործընթացը:
Հուլիսի 30-ին Կամչատկայի խաղաղօվկիանոսյան ափից 100 կմ հեռավորության վրա տեղի է ունեցել 8,8 մագնիտուդով երկրաշարժ: GLONASS/GPS գլոբալ արբանյակային դիրքավորման սարքերը գրանցել են, թե ինչպես է հիմնական ցնցումից 55 վայրկյան անց սկսվել թերակղզու հարավային մասի սահուն տեղաշարժը:
Հաջորդ երկու րոպեների ընթացքում լեռնազանգվածները, ներառյալ հրաբխային կառույցները, երկու մետր տեղաշարժվել են հարավ-արևելյան ուղղությամբ՝ միաժամանակ իջնելով ավելի քան 30 սմ:

Землетрясение на Камчатке привело к смещению Владивостока на 5 сантиметров на юг и обратно
Землетрясение, произошедшее 30 июля в 170 км от Камчатки, вызвало серьёзное движение земной поверхности. Приборы зафиксировали, как Владивосток через 10 минут после землетрясения сместился на 5 см к югу, а затем на 5 см к северу. Как передает “Арменпресс”, об этом ТАСС сообщил профессор Политехнического института Дальневосточного федерального университета Николай Шестаков.
“Даже станции во Владивостоке, удаленном от эпицентра на расстояние 2 350 км, “почувствовали” движения земной поверхности, вызванные камчатским землетрясением. Спустя 10 минут после главного толчка наш город “качнуло” почти на 5 см к югу, а затем на столько же к северу”, - отметил профессор.
Благодаря уникальным спутниковым технологиям учёные смогли изучить этот процесс.
30 июля в 100 км от тихоокеанского побережья Камчатки произошло землетрясение магнитудой 8,8. Спутники глобального позиционирования GLONASS/GPS зафиксировали, как южная часть полуострова начала плавно передвигаться через 55 секунд после основного толчка.
В течение следующих двух минут горные хребты, включая вулканические образования, сместились на два метра к юго-востоку, одновременно опустившись более чем на 30 см.