Չեխաբնակ սոպրանո Վարինե Մկրտչյանը Կոմիտասի ստեղծագործություններով նվաճել է եվրոպացիների սրտերը
Մոսկվայում ծնված և Պրահայում մեծացած երգչուհի, սոպրանո Վարինե Մկրտչյանը տարբեր համերգների ժամանակ հաճախ է կատարում Կոմիտասի ստեղծագործությունները և իր կատարումներով եվրոպացիներին մոտեցնում հայկական երգարվեստին: Չեխիայում քիչ են ծանոթ հայկական մշակույթին, և ահա Չեխիայում բնակվող հայ սոպրանոն առիթը բաց չի թողնում եվրոպական բեմերում ներկայացնելու դասական երգարվեստի հայկական ստեղծագործությունները: «Ամեն անգամ, երբ ես ներկայացնում եմ Կոմիտասի ստեղծագործությունները, հատկապես «Կռունկը», «Ծիրանի ծառը», չեխերն ու այլ ազգերի ներկայացուցիչները մոտենում են, իրենց հիացմունքն են հայտնում, հետաքրքրվում են հեղինակով։ Համերգներիցս մեկից հետո իմ տաղանդավոր աշակերտուհին Կոմիտասի երգը սովորելու մեծ ցանկություն հայտնեց։ Դա ինձ շատ ուրախացրեց։ Շատերը նշում են, որ իմ կատարմամբ Կոմիտասի ստեղծագործությունը ներթափանցում են մինչև հոգու խորքը, իսկ դա շատ կարևոր գնահատական է արտիստի համար»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Վարինե Մկրտչյանը։
Վարինե Մկրտչյանը 8 տարեկան էր, երբ ծնողների հետ Մոսկվայից տեղափոխվեց Պրահա, որտեղ էլ շարունակեց իր քայլերը դասական վոկալի բնագավառում: «Երբ ես փոքր էի, մայրս երգում էր ինձ համար։ Երաժշտությանը ծանոթացա մորս շնորհիվ, վոկալի տվյալներն ու հայկական երաժշտության հանդեպ սերն էլ ժառանգել եմ մորս կողմից իմ նախապապից, որը հիանալի է կատարել Սայաթ Նովայի և Կոմիտասի երգերը, ձայնագրությունները պահպանված են։ Ես 2 տարեկան էի, երբ նկատելի է դարձել, որ լավ լսողություն ունեմ։ Մանկուց մասնակցել եմ տարբեր համերգների և մրցույթների։ Ես սիրում էի լինել բեմում, երգել, և ահա ծնողներիս աջակցությամբ և իմ ցանկությամբ ընտրեցի երգեցողությունը»,-ասաց Վարինե Մկրտչյանը։
Վարինեն Չեխիայում սկսեց բացահայտել դասական երաժշտության աշխարհը։ Սկզբում սովորել է Պրահայում՝ ազգային թատրոնի մեներգչուհի, պրոֆեսոր Վերա Նովակովայի դասարանում։ Ինչպես նկարագրում է Վարինեն, Վերա Նովակովան, բռնելով նրա ձեռքը, նրան առաջնորդեց դասական երաժշտության աշխարհ, ծանոթացրեց արվեստի, երաժշտության չեխական աշխարհին: Երաժշտական գիմնազիան ավարտելուց հետո (Gymnazium a hudebni shkola hlavního města Prahy) Վարինեն ընդունվեց ակադեմիա (Akademie muzickych umeni v Praze) ու սովորեց օպերային թատրոնների մենակատար (Չեխիայում և Գերմանիայում) Նատալյա Մելնիկի դասարանում: Ուսման տարիներին Վարինեն կատարել է Ագաֆայի դերը կոմպոզիտոր Բոհուսլավ Մարտինուի «Ամուսնություն» օպերայից, որը հայտնի դարձավ 20-րդ դարի առաջին կեսին ԱՄՆ-ում, կատարել է նաև Մարենկայի դերը կոմպոզիտոր Բեդրժիխ Սմետանայի «Փոխանակված հարսնացուն» չեխական հայտնի օպերայից և Սյուզաննայի դերը Վ. Ա. Մոցարտի «Ֆիգարոյի ամուսնությունը» օպերայից։
«Դժվարությունների առանձնապես չեմ հանդիպել, բայց կար մի պահ, երբ ուզում էի փորձել ինձ այլ ուղղությամբ։ Դրա համար ես ընդունվեցի Չարլզի համալսարան (Univerzita Karlova), Միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտ: Երեք տարի սովորելուց հետո հասկացա, որ երաժշտությունն ինձ ավելի շատ ուրախություն ու հաճույք է պատճառում։ Չէ՞ որ երաժշտությունը հավերժ է, իսկ քաղաքականությունը՝ փոփոխական։ Իմ ստեղծագործական ճանապարհին ծանոթացել եմ բազմաթիվ նշանավոր մշակութային գործիչների հետ, համագործակցության կապեր հաստատել տարբեր նախագծերի շրջանակներում, բազմաթիվ համերգներ եմ ունեցել, բազմաթիվ վարպետության դասերի եմ հաճախել հայտնի մանկավարժների, վոկալի մասնագետների մոտ (Sona Ghazarian-Austria, Тimothy Cheek – USA, Krum Galabov-Bulgaria, Wilma Vernocchi – Italy, Bojidar Nikolov – Bulgaria, Gabriela Beňačková-Czech Republic etc.), ինչը հրաշալի է», - նշեց Վարինե Մկրտչյանը։
Վարինե Մկրտչյանը մասնակցել և հաղթել է միջազգային մրցույթներում ինչպես ուսման ընթացքում, այնպես էլ դրանից հետո, ստացել է մի շարք մրցանակներ՝ Պրահայի երգիչ միջազգային մրցույթ 1-ին տեղ, Բոգուսլավ Մարտինի մրցույթ 2-րդ տեղ, Դուշեկի միջազգային մրցույթ Պրահայում ՝ նվիրված Վ.Ա. Մոցարտին: Վարինեն նաև Մոսկվայի «Ռուսական երգ» միջազգային փառատոնի կրկնակի դափնեկիր է: Նրա համար ամենատպավորիչը հենց առաջին մրցանակն էր, որը ստացավ 9 տարեկանում՝ Karlovarsky Skrivanek մրցույթում:
«Ես առաջին տեղն եմ զբաղեցրել Չեխիայի հանրապետական մրցույթում։ Դա շատ հուզիչ էր։ Ես մեծ ուրախություն ապրեցի։ Այն բերեց ճանաչելիություն, բայց նաև մեծ պատասխանատվություն էր: Դրանից հետո եղել են համերգների, միջազգային փառատոների հրավերներ, իսկ հաջորդ մրցույթներին շատերն էին սպասում, թե ինչպես եմ երգելու», - նշեց Վարինե Մկրտչյանը։
Այս տարիների ընթացքում Վարինե Մկրտչյանի ելույթները վայելել են ոչ միայն Չեխիայում, այլև նրա սահմաններից դուրս: Նշենք, որ Վարինեն նաև վոկալի հաջողակ ուսուցիչ (voice teacher/vocal coach) է, և նրա սաները Չեխիայի ողջ տարածքում անցկացվող մրցույթներում զբաղեցնում են առաջին տեղերը՝ գնալով իրենց ուսուցչի հետքերով:
Մասնագիտական ճանապարհին նա չի մոռանում իր հայկական արմատները. Կոմիտասն առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում կատարողների ցանկում: «Ակադեմիայում բակալավրիատի վերջին կուրսում ես պետք է ներկայացնեի դիպլոմային աշխատանք, և իմ ընտրությունը կանգ առավ Կոմիտաս Վարդապետի ստեղծագործության վրա։ Այդ ժամանակ ես սկսեցի ուսումնասիրել նրա կյանքը, ստեղծագործությունը, անցած ուղին այդ ժամանակի համատեքստում։ Եվ Կոմիտասն իր մշտական տեղը գտավ իմ երգացանկում։ Ցանկացած ժամանակ, երբ համերգների առաջարկներ կան, ես անպայման Կոմիտասի ստեղծագործություններից ինչ-որ բան եմ առաջարկում»,-ասաց նա։
Այս ընթացքում Վարինե Մկրտչյանը մեկ անգամ համերգով հանդես է եկել Հայաստանում։ Այդ ժամանակ հայ հանդիսատեսին ներկայացվեցին չեխ հեղինակների ստեղծագործությունները՝ Անտոնին Դվորժակ, Բոգուսլավ Մարտինու, Վիտեզլավ Նովակ։
«Հայտնի է, որ հայ հանդիսատեսը բավականին խիստ է, նրան դժվար է գոհացնել, բայց երևանյան համերգը շատ լավ անցավ։ Ես շատ ուրախ կլինեի կրկին համերգով հանդես գալ Հայաստանում, մեծ ցանկություն ունեմ։ Հնարավորություն կլինի նաև ներկայացնելու չեխական ստեղծագործությունները: Կարծում եմ, որ երկու երկրների միջև միջմշակութային կապերը պետք է ակտիվանան։ Չեխերի համար Հայաստանը քիչ ուսումնասիրված երկիր է։ Մենք պետք է շատ հնարավորություններ գտնենք չեխերին ներկայացնելու մեր երկիրը, մշակույթը, խոհանոցը, իսկ չեխերը շատ են սիրում համեղ ուտել (հեղ. ՝ - ժպտում է),-ավելացրեց սոպրանոն։
Վարինե Մկրտչյանը ստեղծագործական ակտիվ փուլում է, հանդես է գալիս նաև այլ ժանրերում: Առաջիկայում սպասվում են համերգներ չեխ կիթառահար, կոմպոզիտոր Լուկաշ Սոմերի (Լուկáš Sommer), չեխ վիրտուոզ ջութակահար Յարոսլավ Սվեցենի (Jaroslav Svecený) հետ:

Сопрано из Чехии Варине Мкртчян покорила сердца европейцев своим исполнением произведений Комитаса
Сопрано Варине Мкртчян, родившаяся в Москве и выросшая в Праге, часто исполняя на различных концертах произведения Комитаса, знакомит европейцев с армянским певческим искусством. Армянская культура мало известна в Чехии, и армянская певица, проживающая в Чехии, не упускает случая представить произведения арманского классического песенного искусства на европейских сценах. “Каждый раз, когда я исполняю произведения Комитаса, особенно “Крунк” (Аист), “Цирани цар” (Абрикосовое дерево), чехи и представители других наций подходят ко мне, выражают свое восхищение, спрашивают об авторе. После одного из моих концертов моя талантливая ученица выразила большое желание выучить песню Комитаса. Я была счастлива. Многие отмечают, что в моем исполнении произведения Комитаса проникают до глубины души, а это очень важная оценка для артиста”, - рассказала “Арменпресс” Варине Мкртчян.
Варине Мкртчян было 8 лет, когда она переехала из Москвы в Прагу с родителями, где продолжила свои занятия классическим вокалом. “Когда я была маленькой, мне пела мама. Я приобщилась к музыке благодаря маме, вокальные данные и любовь к армянской музыке я унаследовала от прадеда по материнской линии, который великолепно исполнял песни Саят-Новы и Комитаса, сохранились его записи. Мне было 2 года, когда стало понятно, что у меня хороший слух. С детства я участвовала в различных концертах и конкурсах. Я любила выступать на сцене, петь, и благодаря поддержке родителей и собственному желанию я выбрала пение”, - рассказала Варине Мкртчян.
Варине начала открывать для себя мир классической музыки в Чехии. Сначала она училась в Праге, в классе солистки Национального театра, профессора Веры Новаковой. Как описывает Варине, Вера Новакова, взяв ее за руку, ввела в мир классической музыки, познакомила с чешским миром искусства, музыки. После окончания Музыкальной гимназии (Gymnazium a hudebni shkola hlavní města Prahy) Варине поступила в Академию (Akademie muzickych umeni v Praze) и училась в классе Натальи Мельник, солистки оперных театров (Чехии и Германии). Во время учёбы Варине исполнила партию Агаты из оперы “Женитьба” композитора Богуслава Мартина, получившей известность в США в первой половине XX века, а также партию Маренки из известной чешской оперы “Проданная невеста” композитора Бедржиха Сметаны и партию Сюзанны в опере В. А. Моцарта “Свадьба Фигаро”.
“Я не столкивалась с какими-либо особыми трудностями, но в какой-то момент мне захотелось попробовать себя и в другом направлении. Поэтому я поступила в Карлов университет (Univerzita Karlova), на факультет международных отношений. После трёх лет учёбы я поняла, что музыка приносит мне больше радости и удовольствия. Ведь музыка вечна, а политика изменчива. На своём творческом пути я встречалась со многими выдающимися деятелями культуры, сотрудничала в рамках различных проектов, выступала на многочисленных концертах, посещала мастер-классы известных педагогов, специалистов по вокалу (Сона Газарян – Австрия, Тимоти Чик – США, Крум Галабов – Болгария, Вильма Вернокки – Италия, Божидар Николов – Болгария, Габриэла Бенячкова – Чехия и др.), что было просто замечательно”, - рассказала Варине Мкртчян.
Варине Мкртчян участвовала и побеждала в международных конкурсах как во время учёбы, так и после неё, завоевав ряд наград: 1-е место на Международном конкурсе вокалистов в Праге, 2-е место на конкурсе имени Богуслава Мартина и Международном конкурсе имени Душека в Праге, посвящённом В. А. Моцарту. Варине также - двукратный лауреат Московского международного фестиваля “Русская песня”. Самым впечатляющим для неё стала первая премия, полученная в 9 лет на конкурсе Karlovarsky Skrivanek.
“Я заняла первое место на конкурсе в Чехии. Это было очень волнительно. Я испытала огромную радость. Это принесло признание, но и наложило большую ответственность. После этого меня стали приглашать на концерты и международные фестивали, и многие с нетерпением ждали моего выступления на следующих конкурсах”, - рассказала Варине Мкртчян.
Уже много лет выступления Варине Мкртчян пользуются успехом не только в Чехии, но и за рубежом. Стоит отметить, что Варине и успешный преподаватель вокала, и её ученики занимают первые места на конкурсах, проводимых по всей Чехии, следуя по стопам своего учителя.
В своей профессиональной карьере она не забывает о своих армянских корнях. Комитас занимает особое место в списке ее исполнений. “На последнем курсе бакалавриата в Академии мне нужно было защитить дипломную работу, и мой выбор пал на творчество Комитаса Вардапета. Тогда я начала изучать его жизнь, творчество и путь в контексте того времени. И Комитас нашёл своё постоянное место в моём репертуаре. Всякий раз, когда бывают концертные предложения, я обязательно исполняю что-то из произведений Комитаса”, - сказала она.
За это время Варине Мкртчян один раз выступила с концертом и в Армении. Армянской публике были представлены произведения чешских композиторов: Антонина Дворжака, Богуслава Мартина, Витезлава Новака.
“Известно, что армянская публика довольно требовательна, угодить ей сложно, но ереванский концерт прошёл очень хорошо. Я была бы очень рада снова выступить в Армении, у меня есть огромное желание. Также будет возможность представить чешские произведения. Я считаю, что межкультурные связи между двумя странами должны быть активизированы. Армения - малоизученная для чехов страна. Нам нужно найти много возможностей, чтобы представить чехам нашу страну, культуру, кухню, а чехи любят вкусно поесть” (улыбается: ред.), - добавила певица.
Варине Мкртчян ведет активную творческую деятельность. В ближайшее время ожидаются ее концерты с чешским гитаристом и композитором Лукашем Соммером (Lukáš Sommer) и чешским скрипачом-виртуозом Ярославом Светценом (Jaroslav Svetsený).