Կրեմլում չեն բացառել Պուտինի և Ուիթքոֆի հանդիպումն այս շաբաթ
Կրեմլը չի բացառում այս շաբաթ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպման հնարավորությունն ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվեն Ուիթքոֆի հետ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին լրագրողներին հայտնել է Կրեմլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։
«Մենք չենք բացառում այդ հանդիպման հնարավորությունը», - ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը՝ մեկնաբանելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարություններն այն մասին, որ Ուիթքոֆը կարող է ՌԴ մեկնել այս շաբաթ՝ օգոստոսի 6-ին կամ 7-ին։
Դմիտրի Պեսկովը նաև հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները շարունակում է իր միջնորդական ջանքերը ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման հարցում, ինչը շատ կարևոր է Մոսկվայի և Կիևի միջև ուղիղ բանակցությունների համատեքստում:
«Շարունակվում է երկխոսությունը, Միացյալ Նահանգները շարունակում է իր միջնորդական ջանքերն ուկրաինական հակամարտության կարգավորման ուղու որոնումների հարցում: Այս ջանքերը շատ կարևոր են, այդ թվում՝ ռուս-ուկրաինական ուղիղ բանակցությունների ընթացիկ գործընթացի համատեքստում: Աշխատանքը շարունակվում է», - ասել է Պեսկովը:

В Кремле не исключают возможность встречи Путина и Уиткоффа на этой неделе
Кремль не исключает возможности встречи президента России Владимира Путина со спецпредставителем президента США Стивеном Уиткоффом на этой неделе. Как передает “Арменпресс”, со ссылкой на ТАСС, об этом журналистам сообщил пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков.
“Мы не исключаем возможность проведения такой встречи”, - заявил представитель Кремля, комментируя заявления президента США Дональда Трампа о возможном визите Уиткоффа в Россию на этой неделе, 6 или 7 августа.
Дмитрий Песков также заявил, что США продолжают посреднические усилия в урегулировании российско-украинского конфликта, что крайне важно в контексте прямых переговоров между Москвой и Киевом.
“Продолжается диалог, Соединенные Штаты продолжают свои усилия по посредничеству в поисках пути украинского урегулирования. Эти усилия очень важны. В том числе и в контексте идущего процесса прямых российско-украинских переговоров. Работа продолжается”, - сказал Песков.