Նախկին «Մանկական աշխարհ»-ի 943.6 մլն դրամ արժողությամբ հողամասը կվերադարձվի Երևանին. սեփականության իրավունքը տրամադրվել էր Արա Աբրահամյանի ընկերությանը
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ «Դուգլասի Արմենիա» փակ բաժնետիրական ընկերության, երրորդ անձ՝ Կադաստրի կոմիտեի՝ ք.Երևան, Արամի 32 հասցեում գտնվող՝ (նախկին «Մանկական աշխարհ») կառուցապատման համար տրամադրված հողամասի նկատմամբ սեփականության իրավունքը դադարեցնելու և սեփականության իրավունքի պետական գրանցումն անվավեր ճանաչելու պահանջների մասին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ դատախազությունից, Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2025 թվականի հուլիսի 25-ի վճռով բավարարվել է Գլխավոր դատախազության հայցը. դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո Երևան համայնքին կվերադարձվի Արամի 32 հասցեում գտնվող՝ 943.602.000 դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով 2859.4 քմ մակերեսով հողամասը:
Ըստ աղբյուրի՝ վճռի հիմքում դրվել է այն հանգամանքը, որ վեճի առարկա հողամասն օտարվել է կառուցապատման համար, սակայն սեփականատերը չի իրականացրել կառուցապատման աշխատանքներ, կառուցապատման համար տրամադրված հողամասը երեք տարուց ավելի չի օգտագործել և չի օգտագործում հողամասի օտարման նպատակին համապատասխան:
Նշվում է, որ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը ևս երկու հայց է ներկայացրել դատարան՝ նախկին «Մանկական աշխարհ»-ի շենքն ու հողամասը համայնքի վերադարձնելու պահանջների մասին. գույքերի վրա արգելանք է կիրառված:
«Սոգլասիե Արմենիա» փակ բաժնետիրական ընկերության հիմնադիրն է Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը:

Земельный участок бывшего «Детского мира» будет возвращен Еревану: права собственности принадлежали компании Ара Абрамяна
Департамент по защите государственных интересов генеральной прокуратуры обратился в Антикоррупционный суд с иском прекратить право собственности ЗАО «Согласие Армения» на земельный участок, предоставленный под застройку по адресу: г. Ереван, ул. Арама, 32 (бывший «Детский мир»), и признать государственную регистрацию права собственности недействительной.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе генпрокуратуры, решением Антикоррупционного суда от 25 июля 2025 года иск генеральной прокуратуры удовлетворен. После вступления судебного акта в законную силу земельный участок площадью 2859,4 квадратных метра по адресу улица Арама, 32, кадастровой стоимостью 943 602 000 драмов, будет возвращен общине Ереван.
Решение было основано на том, что земельный участок был отчужден для строительства, однако собственник не осуществлял строительство, не использовал предоставленный для строительства земельный участок более трех лет и не использует его в соответствии с целевым назначением отчуждения земельного участка.
Напомним, что департамент по защите государственных интересов генеральной прокуратуры обратился в суд еще с двумя исками с требованием вернуть общине здание бывшего «Детского мира» и земельный участок. На имущество наложен арест.