Կայացել է Հայաստանի Հանրապետությունում մարդկանց թրաֆիքինգի և շահագործման դեմ պայքարի հարցերով խորհրդի նիստը
Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գլխավորությամբ կայացել է Հայաստանի Հանրապետությունում մարդկանց թրաֆիքինգի և շահագործման դեմ պայքարի հարցերով խորհրդի նիստը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարությունից, նիստի ընթացքում քննարկվել է «Հայաստանի Հանրապետությունում 2023-2025 թվականների ընթացքում մարդկանց թրաֆիքինգի և շահագործման դեմ պայքարի կազմակերպման ազգային ծրագրի» շրջանակում 2024 թվականին իրականացված աշխատանքների հաշվետվությունը, ինչպես նաև անդրադարձ է կատարվել թրաֆիքինգի զոհերի նույնականացման և ուղղորդման համակարգերի բարելավման ուղղությամբ ընթացիկ աշխատանքներին։
Խորհրդի անդամները մտքեր են փոխանակել ՀՀ միգրացիոն իրավիճակի փոփոխման միտումների և դրանց արդյունքում մարդկանց թրաֆիքինգի և շահագործման տեսանկյունից ծագող ռիսկերի վերաբերյալ։ Արձանագրված խնդիրների արդյունավետ հասցեագրման նպատակով փոխվարչապետի կողմից տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ։

Состоялось заседание Совета по борьбе с трафикингом и эксплуатацией людей в Республике Армения
Под председательством вице-премьера Тиграна Хачатряна сегодня состоялось заседание Совета по борьбе с трафикингом и эксплуатацией людей в Республике Армения.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса вице-премьера, в ходе заседания был обсужден отчет о проделанной в 2024 году работе в рамках «Национальной программы по организации борьбы с трафикингом и эксплуатацией людей в Республике Армения на 2023-2025 годы», а также были затронуты работы по совершенствованию систем идентификации и сопровождения жертв трафикинга.
Члены Совета обменялись мнениями относительно тенденций изменения миграционной ситуации в Республике Армения и связанных с этим рисков с точки зрения трафикинга и эксплуатации людей. Вице-премьер дал соответствующие поручения для эффективного решения выявленных проблем.